Mobilā versija
+21.1°C
Vineta, Oļegs
Ceturtdiena, 17. augusts, 2017
15. aprīlis, 2016
Drukāt

Ko rakstīja avīzes pirms 100 gadiem – 1916. gada 15. aprīlī

Foto - Zanda BirzeFoto - Zanda Birze

“Līdums”

Mežu iznīcināšana. No Bolviem ziņo: Ievērojot milzīgās malkas cenas, kur tagad malka šejienes apriņķu pilsētiņās maksā pat līdz 120 rbļ. kubikass, jaukās bērzu birztaliņas krīt cirvim par upuri. Mežu iznīcināšana ir pat tik tālu gājusi, ka Pleskavas zemnieku agrārbankas nodaļa, kura nopirkusi Bolvus, izdabūjusi kādus 1200 kara gūstekņu, un vēl dažus simtus privātstrādnieku, kuri tagad tiek nodarbināti ar malkas ciršanu. Bez minētiem gūstekņiem un privātstrādniekiem Bolvu mežos jau agrāk strādāja, kā arī tagad vēl strādā vairāk simti vietējo strādnieku. Ja tas tā uz priekšu vēl ilgāki vilksies, tad no Bolvu mūža mežiem paliks tikai celmi.

“Dzimtenes Vēstnesis”

Gulbenes draudze. Lauku darbi, sevišķi muižās, sākušies jau no 1. aprīļa, kaut gan tīrumi vēl toreiz bij pārāk slapji, vietām pat ar sniegu klāti. Šāda steigšanās izskaidrojama ar to, ka sevišķi muižās rudenī visi tīrumi palika nearti, tādēļ tagad bij iemesls baidīties no darbu sastrēguma un vasarāju sēju nokavēšanas. Kas attiecas uz gājēju jautājumu, tad tas tikpat kā nokārtots jau jaunā saimniecības gada sākumā.

“Jaunais Vārds”

Mālupe. Nekārtība ar korespondences saņemšanu. Pastu pagasta mājā atnes gandrīz ik dienas. Tādēļ pasta gaidītāji sāk ierasties vai no pašām pusdienām. Pastu vispirms skata cauri kancelejā un pēc tam to izliek šaurajā ziņneša istabiņā, kur to var katrs revidēt un “cenzēt”, cik patīk. Ka mālupieši par šo lietas nokārtošanu ir domājuši, liecina tas, ka jau veselu gadu pagasta namā stāv iztaisīts pasta skapis un gaida, kad to lietos. Beidzamais laiks parūpēties, lai korespondenci varētu kārtīgi saņemt.

Iz Rīgas vieglo ormaņu dzīves. Darba viegliem ormaņiem pašlaik ir maz, jo pamirušajā Rīgā kustība vēl negrib atdzīvoties. Ormaņiem vajadzīgs nopelnīt ne mazāk kā 5 rubļi dienā, lai varētu uzturēt zirgu un pats sevi. Takse par braukšanu gan tika paaugstināta, bet no tā labums atleca tikai ormaņu saimniekiem un nevis braucējiem. Ormaņu saimnieki ieveduši noteikumus, ka puisim jāpārved katru dienu mājās ne mazāk kā 5 rbļ., ja nevar par dienu tik daudz nopelnīt, tad jāpiemaksā no savas kabatas. Tāpēc braucēji pie tādiem saimniekiem mainās ne tikai katru mēnesi, bet pat katru nedēļu.

Pievienot komentāru

"Oligarhu sarunas": KNAB deputātiem neļauj kopēt lietas. Prokurori atbild - paši vainīgi! (5)"Oligarhu lietas" parlamentārā izmeklēšanas komisija turpina skaidrot, vai krimināllietas izbeigšana bijusi pamatota. Vakardienas sēdē uzzinājām, ka deputāti nonākuši grūtībās, jo KNAB neļauj kopēt un nest līdzi divus svarīgus lēmumus, kas pievienoti krimināllietā.
Draugiem Facebook Twitter Google+