×
Mobilā versija
Brīdinājums +24.1°C
Anšlavs, Junora
Piektdiena, 25. maijs, 2018
22. jūlijs, 2016
Drukāt

Ko avīzes rakstīja pirms 100 gadiem – 1916. gada 22. jūlijā

Foto-LETAFoto-LETA

“Jaunais Vārds”

Lizumā. Dažas šejienes saimniecības stipri cietušas no lielas krusas, kura vēl lielākus zaudējumus nodarījusi rencēniešiem. Kuplie lauki guļ satriekti un zemnieka cerības irst.

Stāmeriene. Biškopības kursus Stāmerienē P. Grīnups slēdza 16. jūlijā. Kursos ņēma dzīvu dalību visi vietējie un daži kaimiņu bitenieki, no Vitebskas guberņas bija vairākas personas. Sevišķi piedalījās skolotājas un skolotāji, arī daudz Kurzemes bēgļu un apakškareivju – latviešu. Pēdējiem piedalīšanās kursos bija brīva. Praktiskiem darbiem tika atvēlētas dravas pie priestera A. Vītola tēva, skolotāja P. Lapiņa, Rīsa, Magoņa u. c. Pastāvīgu klausītāju kursos bija 51 un dienas klausītāju – 29. Pie pārbaudīšanas piedalījās 40 personas. Par kursu veicināšanu nākas izteikt pateicību Rīgas Lauksaimniecības centrālbiedrībai un visām laikrakstu redakcijām, kas pabalstīja šos kursus. No kursistu puses pasniedza P. Grīnupam par pašaizliedzīgu darbību un pūlēm vērtīgu balvu.

“Rīgas Ziņas”

Pilsētas pārtikas preču tirgos tagad plaši tirgojas ar ogām ne tikai pastāvīgās vietējās tirgotājas, bet arī dažādas citas personas, par kurām novērots, ka viņas lieto nepareizus svarus un apkrāpj ļaudis. Tāpēc katram ieteicams pārliecināties par svara pareizību, bet nepareizu svaru lietotājus nodot tirgus policijai vai uzraugiem.

Sakarā ar sērkociņu trūkumu, resp. dārdzību, pēdējā laikā arvien lielākā mērā lieto mehāniskus aizdedzinātājus. Gadījumu, kā tas parasti mēdz būt, izmanto daži veikalnieki, paaugstinādami šiem aizdedzinātājiem vajadzīgo akmentiņu cenu no 3 uz 20 kap. gabalā.

Lai izsargātos no saslimšanas ar asinssērgu jeb vēderguļu un dažām citām sērgām, visnotaļ jāatturas no nevārīta ūdens dzeršanas, negatavu ābolu un dažādu ogu ēšanas un dažādu “atspirdzināmo” dzērienu lietošanas, ko tagad pārdod visās malās un arī pārtikas preču tirgos un veikalos. Patlaban kara un pilsētas sanitātes ierēdņi apstaigā pilsētu un aizliedz minēto dzērienu pārdošanu, ja tie nav no pienācīgām iestādēm garantēti par veselībai nekaitīgiem. Sanitātes ierēdņi un arī policija nevar būt visur klāt un katru brīdi visu pārraudzīt un tāpēc pašiem iedzīvotājiem jābūt atturīgiem un arī jāuzrāda policijai vai sanitātes ierēdņiem personas, kas pārdotu aizliegtus vai neatļautus “atspirdzināmos” dzērienus.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+