×
Mobilā versija
Brīdinājums +21°C
Melānija, Imanta
Svētdiena, 19. augusts, 2018
12. augusts, 2016
Drukāt

Ko rakstīja avīzes pirms 100 gadiem – 1916. gada 12. augustā

3sept_Tramvajs_2

“Jaunais Vārds”

Tramvaju konduktrises. Vakar pirmo reizi mūsu tramvajos bija redzamas konduktrises. Pagaidām viņas vēl brauc kopā ar konduktoriem, kas viņas māca un tās iepazīstina ar jaunajiem pienākumiem. Neraugoties uz neierasto darbu, konduktrises strādā veikli. Tāpat kā konduktori, viņas apģērbtas pelēki zaļā uniformā. Mati rūpīgi sakārtoti zem konduktora cepures. Tramvaju sabiedrība pavisam pieņēmusi 25 konduktrises. Ir ļoti daudz sieviešu, kuras vēlas strādāt jaunā darba laukā. Pirmā dienā pieteicās apmēram 60 sievietes. Par konduktrisēm pieņem sievietes, ne jaunākas par 21 un ne vecākas par 50 gadiem. Starp līdz šim pieņemtām konduktrisēm lielais vairums ir jaunas. Ar konduktrišu pieņemšanu novērsīs pēdējā laikā iestājušos konduktoru krīzi.

 

“Baltija”

Sodīti policisti. 3. Petrogradas policijas iecirkņa uzraugs Bugailo un trīs gorodovoji sodīti ar septiņām dienām aresta un atlaišanu no dienasta par to, ka nav paziņojuši priekšniecībai par tirgošanos ar degvīnu kāda bārdskuvja veikalā. Pēc soda izciešanas viņi izraidāmi no Rīgas.

Rēzekne. Uz “Ziemeļpalīdzības” Rēzeknes nodaļas pilnvarnieka P. Mihailova iniciatīvi, lai mātēm dotu iespēju bez traucējumiem piedalīties pie lauku darbiem, pa vasarām pie šejienes skolām priekš bēgļu un vietējo iedzīvotāju bērniem nodibināja patversmes. Par patversmju pārzinātājiem uzaicināja vietējos skolotājus, kuriem “Ziemeļpalīdzība” par pūliņiem maksāja 30 rbļ. mēnesī pie brīva galda. Patversmes uzņēma tādus laucinieku bērnus, kas mājā vēl nekā nespēj darīt. Ēdamos produktus un vajadzīgos apģērbus patversmēm apgādāja “Ziemeļpalīdzība”. Pa visu apriņķi atvēra kādas 70 šādas patversmes, no kurām kāda puse aiz bērnu trūkuma tagad slēgtas. Lieta tā, ka bēgļu bērni pa vasaru palika nacionālo iestāžu uzturēti bērnu kolonijās, bet vietējie iedzīvotāji pie savu bērnu nodošanas patversmēs, kur pārzinis nezin ne vārda ar bērniem sarunāties pa latviski, bija ļoti atturīgi. Daži vecāki, kas tomēr patversmēs bērnus bija nodevuši, vēlāk tos nevērīgas uzraudzības un sliktas barošanas dēļ aizveda mājās. Šimbrīžam eksistē tās patversmes, kas atrodas krievu sādžu tuvumā, bet no latviešiem apdzīvotā apgabalā patversmes pastāv tur, kur skolo latviešu skolotāji. Tā simpātiskais Mihailova pasākums palika pusceļā, atduroties uz viena no šejienes tautskolas svarīgākiem trūkumiem, par kuru prese un arī sabiedrība jau devuse savu spriedumu.

 

“Rīgas Ziņas”

Pilsētas bezmaksas lasītavu (Ģertrūdes un Aku ielu stūrī) pēdējā laikā apmeklē lielā mērā galvenā kārtā ierēdņi un skolēni. Lasītava tagad atvērta darbdienās no pulksten 2 – 7, bet svētdienās no 2 – 6 vakarā. Bibliotēka atvērta no 2 – 6 dienā darbdienās un no pulksten 2 – 4 svētdienās.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+