×
Mobilā versija
Brīdinājums +27°C
Magda, Magone, Mērija, Magdalēna
Pirmdiena, 23. jūlijs, 2018
19. augusts, 2016
Drukāt

Ko avīzes rakstīja pirms 100 gadiem – 1916. gada 19. augustā

Foto - Edijs Pālens/LETAFoto - Edijs Pālens/LETA

Ilustratīvs attēls

“Jaunais Vārds”

Cēsu apriņķis. Tik slapja vasara kā šī neesot kopš 70 gadiem piedzīvota. Nevar rudzus iesēt. Nevar arī rudzus izkult, kuri slapjuma dēļ statiņos saaug. Daudziem vēl nav pat rudzi nopļauti. Daudzi saimnieki pēc sēklas rudziem brauc uz Cēsīm, kur dabū par 210 kap. pudā.

Golgovska. Cukura izdalīšana. Pēc ilgas gaidīšanas 6. augustā beidzot golgovskiešiem tika izdalīts lētais kroņa cukurs. Dalīšanu izdarīja pagasta skolā. Nauda par cukuru bij jāsamaksā jau agrāk pagasta namā. Uz cukura saņemšanu bij uzaicināti tikai saimnieki, kuriem cukurs bij jāsaņem priekš visiem mājas iedzīvotājiem. Uz katru cilvēku tika izsniegtas 2 mārciņas, par kādu laiku, nav zināms. Cukura cenas bij cēlušās par 20 un 25 kap. mārciņā. Nāk klāt visādi izdevumi par braukumu uz Valku pēc cukura, kā arī par tā atvedumu no Vec-Gulbenes dzelzceļa piestātnes. Par pēdējo samaksāti uz 90 p[udiem] 18 r. Šī suma būtu gan arī izpalikusi, ja pagasta valde būtu bijusi drusku redzīgāka, vairāki saimnieki izsakās, ka šie būtu atveduši cukuru par velti. Pēc izdalīšanas pāri palikuši vēl daži maisi cukura. Nav zināms, kur tos liks, jo otrreiz izdalīts atlikušais cukurs vēl nav. Bēgļi cukuru nedabūja. Punktos cukura porcija tagad ļoti samazinājusies. Minētā dienā tika izdalīts arī sāls. Kvieši un lētie rudzi vēl nav saņemti un laikam nesūtīs arī, jo dzird, ka pagasta vīri piedāvājumus atraidījuši. Te saimniekiem sava politika, apgādās strādniekus ar lētu maizi, kam tad lai pārdod savu dārgo. Var palikt vēl apcirkņos… Rokpeļņi gatavojās lūgt gubernatoru, lai tas gādātu, ka kvieši un rudzi tiktu piesūtīti.

 

“Dzimtenes Vēstnesis”

Sapuvušas zivis, kādi 8206 pudi pārdotas šajās dienās muitas noliktavā ūtrupē, lauku mēslu sagatavošanai, par kādiem 500 rubļiem. Bet pircēji zivis pārzortējot, dažas pārlasot utt. Tātad var notikt, ka tās vēl nāk pārdošanā cilvēku lietošanai, pie kam var simtiem cilvēku saģiftēties. “R.W.” vērš sanitārās pārvaldes vērību uz šo lietu.

 

“Rīgas Ziņas”

No kāda ienaidnieka aeroplāna vakar, 18. augustā ap plkst. 5 rītā nosvieda 3 bumbas. Viena bumba bija dedzinoša. Pārējās divas bumbas bija pildītas sprāgstvielām un plīsa ar lielu troksni. Katrā ziņā šim uzbrukumam nebija mazākās nozīmes. – Un vēl ziņo: vakar ap pulksten 5 no rīta kāds ienaidnieka aeroplāns, lidodams no austrumiem uz rietumiem, nometa vairākas bumbas. No tām viena nokrita gandrīz turpat, kur oktobrī nomestā cepelīna bumba. Šoreiz nomestā bumba nebija tik stipra un logu rūtis izbirušas tikai dažiem namiem. Aeroplāns lidoja visai zemi. Kad uz to atklāja uguni artilērija, tas nozuda mākoņos Zasulauka virzienā.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+