Latvijā
Vēsture

Ko avīzes rakstīja pirms 100 gadiem – 1916. gada 16. septembrī 16

Foto – AFP/LETA

 “Baltija”

Kādas preces uzskatāmas par greznuma lietām? Tirdzniecības ministrija izstrādājusi likumprojektu par greznumlietu ievešanas aprobežojumu Krievijā, kuram ministrija principā devusi savu piekrišanu. Ministrija projektē jaunos noteikumus izvest no 20. oktobra. Ministrija liek priekšā aizliegt ievest Krievijā no ārzemēm: augļus (citronus izņemot), ogas, pastētes, konservus, tabaku, papirosus, cigārus, konditoru preces, garīgus dzērienus, vīnu, zivis, jūras vēžus, austeres, dūnas un spalvas, ādas preces (izņemot apavus), puķes, dārgakmeņus, pērles, alebastru, traukus, fajansa preces, spoguļus, kosmētikas piederumus, zeltu un zelta lietas, mūzikas instrumentus, samta, zīda ražojumus, plīšu, vilnas grīdsegas, špices, dāmu cepures, kažoka drēbes, bērnu rotaļlietas utt.

 

“Rīgas Ziņas”

Cietuma avīze. Tieslietu ministrija piekrita cietuma virsvaldes priekšlikumam par sevišķa cietumnieku žurnāla izdošanu. Žurnāls iznāks kā pielikums pie oficiālā “Cietuma Vēstneša” un sauksies par “Graudu” . “Grauds” sniegs ziņas par karu, reliģiskus un pamācošus stāstiņus, pie kam pielaidīs arī cietumnieku līdzdarbību. Izdevumi aprēķināti uz 800 r. mēnesī.

J. A. Dubura piemiņas vakars notiks svētdien, 18. septembrī, pilsētas krievu teātrī. Šai izrādei, kā jau kādreiz aizrādīts, izvēlēta Blaumaņa luga “Indrāni”. Šīs lugas izvēle stāv sakarā ar to, ka Duburs plaši pazīstams kā Indrānu tēva tēlotājs. Izrādi iesāks ar svinīgu vakaram piemērotu ievadu. Mūsu pazīstamā skatuves māksliniece Dace Akmentiņ deklamēs šim gadījumam sacerētu Plūdoņa prologu, tad Zeltmatis nolasīs savu apcerējumu “Duburs kā Indrānu tēvs” un lugai kā ieskaņa vēl tiks nolasīts Fr. Bārdas dzejolis “Raudi, Indrānu māt”.

 

“Līdums”

Atļauju dabūšana iebraukšanai Rīgā. Atļaujas apliecības iebraukšanai Rīgā un vietās, kur tā ir aizliegta bez īpašas atļaujas, izdod bez maksas un cieši pa kārtai pēc lūgumu iesniegšanas laika un tāpēc personas, kas piesolīs naudu par šo apliecību paātrināšanu, sauks pie atbildības. Lūgumus pēc atļaujas apliecībām uz armijas štāba priekšnieka vārda pieņem un izgatavotās apliecības izdod muitas namā no plkst. 9-11 dienā darbdienās un 9-10 dienā svētdienās.

Cēsu-Valkas 8. iecirkņa miertiesnesis sodījis par piena un krējuma pārdošanu ar mazāku tauku daļu sastāvu nekā tas noteikts obligatoriskos nosacījumos Līzi Karamu un Ziedīti Vallasu ar 5 rubļiem vai 2 dienām aresta katru.

LA.lv