Latvijā
Vēsture

Ko rakstīja avīzes pirms 100 gadiem – 1916. gada 23. septembrī 16

Foto – LETA

“Rīgas Ziņas”

Aplaupīšana. Sīku preču tirgotavā Sadovņikova ielā Nr. 12, 20. septembrī iegājuši kādi 5 vīrieši, izdzēruši dažas pudeles kvasa un tad viens iedevis 10 r. izmainīšanai. Vecā pārdevēja izņēmusi no letes pīnīti ar naudu, lai izmainītu desmitnieku un atrēķinātu tēriņu, bet tad viens no svešajiem iezvēlis viņai ar dūri pa galvu, tā ka viņa saļimuse, kamēr kāds otrs nogāzis ar sitienu zemē arī viņas 13 gadus veco puisēnu, pēc kam visi aizbēguši ar 275 r., kas atradušies pīnītē.

 

“Līdums”

7. Bauskas Latviešu strēlnieku bataljona 3. rotas komandiers kapitans Kārlis Berķis apbalvots ar Jura zelta zobenu par to, ka naktī no 21. uz 22. jūniju pie Katriņ muižas, neskatoties uz šausmīgo flinšu, ložmetēju un artilērijas uguni, pārvarēdams trīs rindas vācu drāšu žogu, savas rotas priekšgalā ielauzās stipri nocietinātā ienaidnieka pozīcijā un pēc štiku cīņas piespieda ienaidnieku bēgt, un saņēma gūstekņus.

Tumšās ielas. Rīgas ielas tagad netiek apgaismotas arī tanīs naktīs, kad nestrādā mūsu staru metēji. Taču uguns lukturos mirdz, kas liecina, ka apgaismošana ir kārtībā, tikai netiek atļauts gāzes lampiņas uzgriezt. Rudens naktīs nu valda uz ielām Ēģiptes tumsība.

 

“Dzimtenes Vēstnesis”

Valmiera. Dzīves dārdzība ar katru brīdi pieņemas, tā ka mazturīgākiem grūti tikt pie ikdienišķas uzturas, jo še nekādu fabriku nav, bet uzturs jānopelna vai nu pie kroņa darbiem, jeb pie apkārtējiem saimniekiem algādžos ejot. Otrdienās un piektdienās notiek tirgus, bet laucinieki tik maz ieved produktus, ka, neskatoties uz dārgumu, nevar katrs savas vajadzības apmierināt, kādēļ jau no rītiem iziet vairākas verstis ārpus pilsētas uz ceļiem pretim, lai tikai dabūtu sviestu vai biezpienu, pirms cits jau nav uzpircis. Pie šāda uzturas vielu trūkuma pa lielākai daļai ir vainīgi uzpircēji, Kurzemes bēguļi, kuri maksā augstāku cenu lauciniekiem par gaļu, putniem un to ar saviem zirgiem aizved uz Rīgu, nopelnīdami smuku naudu par katras reizes braucienu.

LA.lv