×
Mobilā versija
Brīdinājums +25.2°C
Eduards, Edvards, Edvarts, Varis
Sestdiena, 26. maijs, 2018
8. oktobris, 2016
Drukāt

Par ko rakstīja avīzes pirms 100 gadiem – 1916. gada 7. oktobrī

Foto-ShutterstockFoto-Shutterstock

“Līdums”

Valmieras kara sporta komisija sarīko atkal kursus jauniešu sagatavošanai kara dienestam. Kursi sāk darboties jau nākamās dienās. Pieteikušos skaits jau krietni paprāvs, pa lielākai daļai vietējo skolu audzēkņi. No augstākās tautskolas vien pieteikušies ap 40 skolnieku. Kursu vadīšana uzticēta šoreiz vietējā latviešu bataljona štāba adjutantam.

“Jaunais Vārds”

Pret zādzībām pirtīs. Rīgas policijmeistars uzdevis iecirkņu pristaviem cirkulāru, lai tie, ievērojot zādzību pavairošanos pirtīs, uzliktu pirts turētājiem par pienākumu: 1) pienācīgā kārtā apgaismot pirtīs izģērbšanās telpas, tā ka nebūtu neapgaismotu kaktu starp skapīšiem un ejām; 2) apmainīt parastā viena veida atslēgas ar dažādām atslēgām, priekš katra skapīša sevišķa; 3) ievest īpašus numura bleķus priekš katra skapīša sevišķus, kurus var paņemt līdzi mazgāšanās telpās, pie kam pie skapīšu atslēgšanas šie bleķi katrreiz jāuzrāda pirts apkalpotājam; 4) jātura pietiekošā daudzumā uzticami slēdzēji – kalpotāji, kuri uzlūko drēbju skapīšus, pie kam sevišķās dienās, kad pieplūst sevišķi daudz apmeklētāju, kā, piemēram, pirms svētku dienām, jāpavairo kalpotāju skaits; 5) nekādā ziņā nepielaist izģērbšanās telpās liekas personas, kuras nepieder pie pirts apmeklētājiem. Šie prasījumi jāizpilda 7 dienu laikā.

“Rīgas Ziņas”

Nelaiķi Duburu vakar, 6. oktobrī, aizvadīja no stacijas Rīga I uz Ģertrūdes kapsētas kapliču. Nelaiķa šķirsts bija nostādīts eglītēm pušķotā lievenī uz koši izšūtu sēru segu pārklāta paaugstinājuma un aplikts košiem puķu vaiņagiem. Ap plkst.12 dienā sapulcējās uz nelaiķa aizvadīšanu Rīgā esošie teātra mākslinieki un viņa darba biedri, dzejnieki un rakstnieki, viņa tuvākie draugi un cienītāji, un liels pulks ļaužu. Ap plkst. pus 1 dienā sākās svinīgs bēru gājiens, vedot nelaiķi sēru audumos klātiem zirgiem. No Troņmantnieka bulvāra sēru gājiens iegriezās pa Suvorova ielu Pauluči ielā, kur pie Rīgas Latviešu biedrības nama tas uz brīdi apstājās, tā nelaiķim atvadoties no tās. Ceļā sēru gājienam pievienojās arvien vairāk ļaužu un liels ļaužu pulks to sagaidīja jau priekšā kapsētā, kur nelaiķi guldināja izpušķotā kapličā. Dubura apbedīšana lielajos Ģertrūdes kapos notiks piektdien, 14. oktobrī plkst. 2 dienā.

“Dzimtenes Vēstnesis”

Labības pļaušana jau novilcinājās diezgan vēlu, kādēļ zemkopji labību salika mazās gubiņās, lai ātrāki izžūtu un dabūtu laikus nokult, bet tagad līst pastāvīgi lietus, tā ka pie kulšanas nemaz netiek un labība galīgi izmirkusi un bojājas. Dažiem saimniekiem kuļmašīna stāv pāra nedēļas tīrumā, jo zeme ir tā izmirkusi, ka ar zirgu ir pie gubām netiek klāt. Arī kartupeļi dažiem vēl nenorakti un sakņu augi nenovākti, jo lietus dēļ nevar ķerties pie šī darba. Zemkopji ar bažām raugās nākotnē, jo zaudējumi paredzami ne tikvien caur graudu sabojāšanos, bet visvairāk lopu barības ziņā, kur salmi un pelavas būs nederīgi. Ja šoruden uznāk ātra ziema, tad var pienākt pagājušā gada liktenis, kur daudziem labības gubas un lini palika zem sniega un kūla vēl pavasarī.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+