Mobilā versija
Brīdinājums +9.8°C
Ņina, Ninona, Antoņina, Oksana
Piektdiena, 28. oktobris, 2016
16. maijs, 2016
Drukāt

1946. gada 16. maijā

16maijs_LCP_2

Pirms 70 gadiem, 1946. gada 16. maijā, Rīgā notika Latvijas PSR Iekšlietu ministrijas karaspēka Kara tribunāla sēde, kurā tiesāja pēc kara Latvijā čekistu notvertos Latvijas Centrālās padomes (LCP) aktīvistus un atbalstītājus Arturu Arnīti, Jāni Šmitu, Voldemāru Mežaku, Albertu Klibiķi, Ernestu Priedīti un Laimoni Pētersonu.

Tradicionāli uzskata, ka LCP līdz ar Konstantīna Čakstes un viņa līdzbiedru arestu 1944. gadā iznīcināja vācu okupācijas vara, tomēr Latvijas neatkarības idejas par vienlīdz kaitīgām uzskatīja kā nacisti, tā padomju okupanti. Līdz kara beigām LCP “laivu akcijās” bija izdevies nogādāt Zviedrijā ap 4000 cilvēku, bet padomju vara pacentās, lai līdz 1946. gada sākumam vairākums LCP atbalstītāju tiktu arestēti kā tādi, kas vēlējušies panākt “buržuāziskās iekārtas atjaunošanu Latvijā ar citu imperiālistisko valstu palīdzību” un organizējuši “bandītiskus formējumus”. Latvijas neatkarības idejas atbalstītājiem piesprieda cietumsodus līdz pat 25 gadiem. J. Šmits vēlāk gāja bojā ieslodzījumā, savukārt Eduardam Andersonam, ko augustā tiesāja atsevišķi, tribunāls piesprieda nāvi. Tādējādi LCP gan līdz 1951. gadam vēl turpināja darboties trimdā, taču Latvijā aktīvu darbību tā veikt vairs nespēja.

Pievienot komentāru

Neglabāt vecmāmiņu uz klavierēm un nevilkt pirkstā...Īsa pamācība kremēšanāKatoļu baznīca nav pret kremāciju, taču uzstāj uz pīšļu glabāšanu cieņpilnā veidā – tāda ir aktualizēto norāžu būtība Vatikāna izdotajā dokumentā par kristīgo apbedīšanu un pelnu uzglabāšanu kremēšanas gadījumā.
Jūra sāk atgriezties. Cik strauji tas notiks?Jūras ūdens, ko no mums uz laiku bija “aizņēmusies” Ziemeļjūra, palēnām sācis atgriezties un atplūdīs palēnām. Taču Baltijas jūras ekoloģijai vairāk būtu
Draugiem Facebook Twitter Google+