×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.0°C
Marija, Marika, Marina
Svētdiena, 22. jūlijs, 2018
2. novembris, 2016
Drukāt

Pirms 70 gadiem atrasts skelets, iespējams, palīdzēs atminēt Amēlijas Erhartes mistēriju

amelija_erharte

Starptautiskās vēsturisku lidaparātu atgūšanas grupas (TIGHAR) pētnieki, iespējams, spēruši soli tuvāk slavenās 20. gadsimta 30. gadu lidotājas Amēlijas Erhartes pazušanas atminējumam.

Erharte pazuda no radariem 1937. gadā, cenšoties veikt lidojumu apkārt pasaulei. Lidmašīnas atliekas tā arī nekad nav tikušas uzietas. TIGHAR šī neveiksmīgā lidojuma apstākļus pēta jau vairāk nekā 25 gadus. Viņu meklējumi ļāvuši izdarīt secinājumu, ka Erhartes lidaparāts nevis iekritis Klusajā okeānā, bet gan pilotei izdevies to aivadīt līdz neapdzīvotajai Nikumaroro salai. Par to liecina dažādi šīs salas apkārtnē uzieti artefakti, tostarp alumīnija plāksnes, kuras izmērā un citās iezīmēs atbilst Erhartes lidmašīnas konstrukcijā izmantotajām. Atrasti arī atsevišķi sadzīves priekšmeti, tostarp sieviešu spogulītis un pretiedeguma krēms tieši no tās firmas, kuru it kā lietojusi Erharte.

2013. gadā TIGHAR pētnieku sonāri aptuveni 600 pēdas zem ūdens rādīja lielāku objektu, kurš varētu būt Erhartes lidaparāts “Lockheed Electra”.

Taču jaunākais atklājums patiesībā ir diezgan sens: tas ir cilvēka skelets, kuru Nikumaroro salā uzgāja 1940. gadā – trīs gadus pēc lidotājas pazušanas. Tobrīd britu tiesu mediķi nolēma, ka uzietais skelets piederējis vīrietim – nezināma kuģa katastrofā cietušajam, un kauli kopš tā laika pazuduši. Taču šogad, pētot saglabājušos materiālus – kopumā 1941 failu – tiesu antropologs Ričards jancs izteica pieļāvumu, ka skelets tomēr varējis piederēt sievietei – iespējams, pazīstamajai pilotei.

Uz šādu iespēju norādījusi roku augš- un apakšdelmu garuma attiecība, kas bijusi raksturīga 19. gadsimta pēdējā desmitgadē dzimušām sievietēm. Salīdzinot skeleta kaulu mērījumus ar Amēlijas Erhartes mērījumu attiecību, iegūtie rezultāti bijuši praktiski vienādi. Tas gan nenozīmē, ka salā atrastais skelets tiešām piederējis Erhartei, un citu iespēju pārbaudīt tā piederību vairs nav, jo kauli gājuši zudībā jau pirms vairākām desmitgadēm.

Patlaban TIGHAR plāno jaunu ekspedīciju, jau divpadsmito, uz Nikumaroro salu – nākamgad, kad apritēs 80 gadu kopš Amēlijas Erhartes pazušanas.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+