×
Mobilā versija
Brīdinājums +11.6°C
Ernestīne, Ingmārs, Akvelīna
Pirmdiena, 21. maijs, 2018
8. septembris, 2016
Drukāt

Pirms 75 gadiem sākās Ļeņingradas blokāde. Pieci fakti un noslēpumi (16)

Foto: ITAR-TASS/Scanpix/LETAFoto: ITAR-TASS/Scanpix/LETA

1941. gada 8. septembrī savilkās blokādes loks ap Ļeņingradu. Sākās tā dēvētā “900 dienu blokāde”, kuras laikā pārsvarā no bada un sala nomira liels skaits pilsētas iedzīvotāju.

Otrā pasaules kara sākums bija straujš, un jau nepilnus trīs mēnešus pēc nacistiskās Vācijas karaspēka ienākšanas PSRS, tas bija sasniedzis un aplencis otro nozīmīgāko Krievijas pilsētu Ļeņingradu. 2 887 000 iedzīvotāju, tostarp simtiem tūkstošu bērnu, tika atgriezti no apkārtējās pasaules.

Par Ļeņingradas blokādi, kuru pieņemts dēvēt par vienu no lielākajām 2. pasaules kara traģēdijām, sarakstīts daudz rakstu un grāmatu, tomēr vēl joprojām tajā daudz noslēpumu. Tostarp, piemēram, blokādē bojāgājušo skaitu dažādos avotos min no 600 000 līdz pat 1,5 miljoniem, atšķiras arī apšaudēs iznīcināto ēku skaits.

Lūk, pieci fakti par dzīvi blokādē un pieci jautājumi, uz kuriem pagaidām nav atrasta atbilde.

Bads bija galvenā Ļeņingradas problēma. Karavīriem piešķīra 500 gramus maizes dienā, strādājošajiem – 250, kalpotājiem un bērniem – 125. Maizi cepa no rudzu un auzu miltu sajaukuma, eļļas augu izspaidām un nefiltrēta iesala, tā bija ļoti tumša un rūgta. Saglabājušās atmiņas, ka blokādes vidū tajā ieslodzītie ēda visu iespējamo, tostarp vārīja tumi no miltu klīstera, ar kuru pirms kara tika līmētas tapetes.

Masveida evakuācija no Ļeņingradas notika trīs viļņos, kopumā no pilsētas izvedot aptuveni 1,5 miljonu iedzīvotāju, tostarp 400 000 bērnu, no kuriem gan, kā raksta laikraksts “Argumenti i fakti”, 175 000 drīz vien tika aizvesti atpakaļ uz aplenkto pilsētu.

1941./42. gada ziema Ļeņingradā bija skarba: janvārī un februārī sals sasniedz -32 grādu atzīmi, vidējā mēneša temperatūra nepārsniedza -18,7 grādus. Turklāt ziema bija ilga, – vēl maijā termometra stabiņš biežāk nokrita zem nulles, nekā pakāpās virs tās.

1943. gada janvārī, neilgi pirms blokādes beigām, uz Ļeņingradu atveda kaķus, kuriem bija jāsargā pārtikas rezerves no savairojušamies grauzējiem. Mūsdienās šiem kaķiem pateicībā uzlikts piemineklis.

Tieši tāpat pirms pašām blokādes beigām ar īpašu Staļina lēmumu vairākām Ļeņingradas centra ielām tika atdoti agrākie, cara laika nosaukumi, jo pilsētnieki kategoriski nepieņēma jaunos, komunistiskos nosaukumus. Tā 25. oktobra prospekts atkal kļuva par Ņevas prospektu, Uricka iela – par Pils ielu (Dvorcovaja).

Jautājumus par blokādi uzdevis Čeļabinskas blogeris Aleksejs Kungurovs, un viņu visvairāk mulsina dažādu detaļu neatbilstība.

Tā Kungurovs nesaprot, no kurienes ņemts uz Ļeņingradu izšauto lādiņu skaits: vēstures avotos parasti tiek minēti 140 000 līdz 170 000 lādiņu, taču Kungurovs norāda, ka viens pats mīnmetējs nepilnu 900 dienu laikā, apšaudot pilsētu, izšautu krietni vairāk, bet ap Ļeņingradu bija izvietoti daudz vairāk ieroču.

Kungurovs arī izvirza versiju, ka vācu karaspēkam bija aizliegts, nevis tas nespēja ieņemt Ļeņingradu, ņemot vērā pie pilsētas koncentrētos vācu armijas spēkus un bruņojumu, kā arī to, ka viņi faktiski bija ielauzušies priekšpilsētās.

Kungurovs apšauba tā dēvēto “dzīvības ceļu” pāri Ladogas ezeram: proti, viņš neapšauba tā esamību, taču skeptiski attiecas pret pieļāvumu, ka tas būtu bijis vienīgais, kas savienoja Ļeņingradu ar ārpasauli, tā kā vēsturē saglabājušās liecības, ka visu blokādes laiku Ļeņingradā turpināja darboties Kirova tanku rūpnīca, kuras produkcija tika nogādāta frontē. Taču ne tankus, ne bruņmašīnas, vismaz ne tādā skaitā, kā tie, pēc vēsturiskiem dokumentiem ražoti, nebūtu bijis iespējams transportēt pa Ladogas ezeru.

Un – uzdod jautājumu Kungurovs – kā darbojās rūpnīca, kurai taču nemitīgi bija nepieciešamas izejvielas, jo pašā Ļeņingradā rūdas raktuvju nav?

Visbeidzot: vēsturnieku darbos tiek uzsvērts, ka ļeņingradieši palikuši bez elektrības, tā kā priekšpilsētās esošās elektrostacijas nonākušas vāciešu rokās. Taču interesanti: vācu karaspēks neuzspridzināja nevienu no elektrostacijām, kaut būtu varējis to izdarīt. Tā vietā vācieši mierīgi noskatījās, kā pretinieks viņu karaspēka deguna priekšā ražo ieročus un bruņu tehniku, bet par 1943. gadu saglabājušās ziņas, ka pilsētā darbojušās arī sešas tramvaju līnijas…

 

Pievienot komentāru

Komentāri (16)

 1. Tā arī ”lielākais noslēpums ”rakstā nav ne pieminēts ne atklāts.Un tas ir- 1939 gadā PSRS,bez kara pieteikšanas, uzsāka t.s.Ziemas karu pret Somiju. Iemesls-Somijas atteikšanās pildīt PSRS ultimātu adot daļu teritorijas Ļeņingradas pievārtē.It kā no Somijas teritorijas varot apšaudīt Ļeņingradu.Somija varonīgi pretojās PSRS agresijai (kuru par agresiju izslēdza no Nāciju Līgas ,tagadējā ANO priekšgājēja) bet pārspēka spiesta noslēdzot pamieru zaudēja ievērojamu daļu teritorijas.Kad Vācija 1941. gada 22.jūnijā uzbruka PSRS, Somija deklarēja neitralitāti šajā karā. Bet,vai tad krieviem bija vajadzīga kaut kāda tur neitralitāte ? Viņiem bija vajadzīga visa Somija. Tādēļ ,saskaņā ar iepriekš sagatavotiem plāniem ,viņi 25.jūnijā bombardēja Somijas lidlaukus. Tas nu arī Somiem bija par daudz ,un viņi 1. jūlijā iesaistījās karadarbībā pret PSRS un līdz septembrim bija atguvušas visas teritorijas,kuras zaudēja Ziemas kara laikā un vēl bikucīti klāt. Mannerheims lika atiet līdz vecajai robežai un nekādas citas kara darbības neveikt,par spīti daudzkārtējiem Vācijas lūgumiem. Tāds stāvoklis saglabājās līdz 1944.gada jūnijam.Secinājums: ja nebūtu PSRS agresijas,tad nebūtu iespējama arī Ļeņingradas blokāde un miljoniem Ļeņingradas iedzīvotāju paliktu dzīvi. Bet šādas cēloņsakarības jau nozombētie cittautieši nesaprot.

  • А чего только эту войну вспомнили? А предыдущие в 1918 – 1922 годах? Отношения то были так себе всё это время, начиная с гражданской войны. В вашем пересказе действия СССР выглядят конечно ужасно некрасиво, но на самом то деле они очень даже укладываются в общеприянятую практику того времени. И ведь действительно, ближайшая граница Финляндии находилась на расстоянии 18 км от Ленинграда. Полевой артиллерией не постреляешь конечно, но дальнобойная до окраин и не только доставала даже очень.
   И в так называемом ультиматуме кроме переноса границы на 90 км (всего то), аренды острова Ханко под военно-морскую базу, передачи ряда островов, предлагали осуществить размен территорий. Финляндии предлагали 5 529 квадаратных километров территории в Карелии взамен отданных территорий.
   Так что основа для торговли и переговоров была весьма неплохой. Но мы же гордые, мы отказались, и вот дальше всё пошло наперекосяк. Так что, ваш вывод о том, что было бы, если бы, не годиться. Возможно, было бы ещё хуже.

 2. VA 8. septembris, 2016 18:53
  Atbildēt

  Lūk, tur arī brašie latviešu karotāji vācu Waffen SS armijas sastāvā Volhovas frontē piedalījās Ļeņingradas blokādes uzturēšanā.
  Tā viņi “cīnījās par brīvu Latviju”.

  viņi jau tad zināja, ka tādus svešo agresorlopus bija jāiznīcina, cik vien iespējams, jo daži untermenšrāpuļi vienalga izlidīs caur adatas aci un smirdēs te pret latvju varoņiem – utaino okupantu neuzvarētajiem kāvējiem

 3. Lūk, tur arī brašie latviešu karotāji vācu Waffen SS armijas sastāvā Volhovas frontē piedalījās Ļeņingradas blokādes uzturēšanā.
  Tā viņi “cīnījās par brīvu Latviju”.

  • Vini cinijas pret Sarkano teroru.

   • Nē, nekur vēsturē nav rakstīts, ka viņi karoja pret sarkano teroru. Viņi karoja par Brīvu Latviju.. Aplenktajā Ļeņingradā…

   • Конечно, конечно. Студентом работал в стройотряде в тех местах. Вас там в деревнях до сих пор с ужасом вспоминают.

    • Ai, ai – tādi briesmoņi, tādi fašisiti – tikai nez kāpēc tavi tautieši tā rauja uz šejieni dzīvvot 😀
     Un te esošie – nu nepaka, uz matušku nedodās – kaut puķinpaps aicinu tautieūs atpakaļ 😀

 4. Ir versija, ka Mannerheims gribeejis paartraukt somu armijas karadarbiibu pret Sarkano armiju tad,kad buus ienemta Leningrada.Kad Hitlers to uzzinaajis,devis paveeli veikt tikai Leningradas blokaadi.

  • Supermuļķības! Vispirms jāatceras, 25.o6 Staļina PSRS sāka Otro Somijas karu. Somi Izturēja, atdzina vaņkas līdz vecajai robežai un apstājās. Netika veikta NEKĀDA Ļeņingradas apšaude no ziemeļu puses. Savukārt pilsēta par baiso blokādi var teikt “paldies visdižākajam” idiotam ģenerāļa formā AR NEPABEIGTAS PAMATSKOLAS IZGLĪTĪBU guvušajam G. Žukovam.

   • Не стреляли говорите? И самолёты не летали с их аэродромов, и катера в ладожском озере не плавали. Вы свои сказки другим расказывайте, ленинградцы на них не купятся.

    • nozombētajam grafitistam Atbildēt

     Pat melīgā krievu propaganda nespēja šo faktu noslēpt un filmās ir redzami daudzi kadri ar uzrakstiem uz māju sienām: ”Bombardēšanas gadījumā turieties ielas pretējā pusē” t.i. Somijai pretējā pusē no kurienes šāviņi nelidoja.

     • Вот эта надпись «Граждане! При артобстреле эта сторона улицы наиболее опасна!» означает только то, что систематически город обстреливали с южного и юго-западного направления. А также то, что обстрелы с северной стороны не были столь систематическими и столь массированными, а вовсе то, что их не было вовсе.

 5. Vēsture – pēc valdošo pasūtījuma.

  • Krievija ,jau kopš PSRS laikiem ir rakstījusi savu “vēsturi” kāda viņiem-uzvarētājiem bija vajadzīga. P.S. Krievu (padomju) laikos par PSRS -Somijas Ziemas karu vēstures grāmatās nebija neviens vārds pieminēts un tas tik ļoti tika noklusēts ka pat pēdējais Baltijas Kara apgabala virspavēlnieks šo faktu nezināja.

  • Precīzi – vēsture ir tikusi pārrakstīta N reizes. Kurš PSRS laikā zināja par Ziemas karu? Kurš zināja par PSRS un Nacistiskā Vācijas draudzību? Kurā mācību grāmatā bija fakti par masveida iedzīvotāju iznīcināšanu PSRS teritorijā ko veic padomju vara?
   Un par 2.Pasaules karu – es domāju, ka vēl joprojām netiek teikta ne puse taisnības.

Draugiem Facebook Twitter Google+