×
Mobilā versija
Brīdinājums +23.7°C
Anšlavs, Junora
Piektdiena, 25. maijs, 2018
9. maijs, 2012
Drukāt

Pirms 9. maija apgāna kapus. Atkal provokācija?

krusts_leta

Viens no iedarbīgākajiem propagandas paņēmieniem ir nevis nekaunīgi meli, kas agri vai vēlu nāks gaismā, bet atsevišķu patiesu faktu izmantošana. Protams, tos sagrozot un emocionāli pieskaņojot savām interesēm, un, kas īpaši svarīgi – pasniedzot šo “produktu” īstajā laikā un vietā.


Abas galvenās Latvijā iznākošās krievvalodīgās avīzes šo nedēļu sāka ar ziņu par vandalismu kādā Salaspils kapsētā. Kapu apgānīšana neapšaubāmi ir noziedzīga un nosodāma rīcība, taču te jaušama propagandas smaka. Īpaši izcēlusies avīze “Čas”, kas uzreiz norāda, ka tas noticis “Uzvaras dienas priekšvakarā” un “apgānīti Salaspils nometnes ieslodzīto kapi”. Īpaši atzīmēts, ka salauzti pareizticīgo krusti. Tātad skandāls ar starptautisku potenciālu!

Tiesa, no policijas ziņojuma izriet kas mazliet cits – vandalisms noticis nevis Salaspils memoriālā, bet Krievijas Imperatora armijas 29. kājnieku divīzijas kapsētā, kas izveidota 19. gadsimtā. Piemiņas vieta atrodas Salaspils novadā netālu no dzelzceļa stacijas “Dārziņi”, apmēram kilometru no memoriāla.

Biedrība, kas aprūpē šos kapus, apgalvo, ka vecajā garnizona kapsētā nacisti Otrā pasaules kara laikā esot “slēpuši” Salaspils nometnes upurus, un tieši šī versija kalpojusi par iemeslu “Čas” skaļajiem paziņojumiem. Informācija jau veiksmīgi izplatīta tālāk, un Krievijas interneta portālos Latvija kārtējo reizi tiek iztēlota kā neofašistiska valsts, kur godā Hitleru un ņirgājas par nacistu upuriem.

 

“Nav svarīgi, kurš pastrādājis šo noziegumu – latviešu neonacisti vai latviešu sātanisti. Svarīgi, ka tas izdarīts Latvijā un to paveikuši latvieši, un tas ir kārtējais incidents. Attieksme pret kapsētām un mirušajiem vienmēr un visās kultūrās ir bijis kultūras līmeņa un tautas cilvilizētības indikators. Ar pamatojumu var teikt, ka latvieši ir degradējušies,”

 

internetā paziņo kāds “tautiešu” kustības aktīvists un viņam piebalso citi komentētāji.

Kaut kādas muļķības? Bet laikam jau Latvijas amatpersonas tiešām satraukušās, ka par latviešiem ko tādu ārzemēs varētu padomāt. Kā citādi skaidrot, ka, pat nesagaidot policijas atzinumu, uz šo gadījumu reaģējis ārlietu ministrs Edgars Rinkevičs. Interneta sociālajā tīklā “Twitter” viņš klāsta: “Vandalisms! Vainīgie ātri jāatrod un jāsoda: nezināmi ļaundari izposta Salaspils koncentrācijas nometnes kapus.”

Ļaundari, protams, ir jānoķer un jāsoda, tas nu skaidrs arī bez ārlietu ministra norādēm. Bet ļoti iespējams, ka tad atklāsies pavisam cita aina. Te būtu vietā atgādināt tieši gadu vecu notikumu, kad dienu pirms 9. maija divi noziedznieki (kā vēlāk atklājās – krievu “antifašisti”, no kuriem viens pat “Saskaņas centrā” ietilpstošās Sociālistiskās partijas biedrs) apķēpāja Otrā pasaules kara ebreju kapus Biķerniekos ar kāškrustiem. Kas īpaši zīmīgi – uz pieminekļiem bija uzraksti latviešu valodā, lai rastos priekšstats, ka to veikuši “latviešu fašisti”. Policija viņus noķēra, tāpēc skandāls izpalika un arī krievu prese par to noklusēja. Neskatoties uz to, ka noziegumu droši varētu traktēt kā nacionālā naida kurināšanu, ļaundari saņēma diezgan maigu sodu – piespiedu darbus.

Kas zina, vai nav noticis atkārtots mēģinājums izspēlēt šo scenāriju, un nomaļa Salaspils kapsēta šoreiz izvēlēta tieši tāpēc, lai melno darbu varētu nodarīt neuzkrītoši.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+