Foto: Agnese Zeltiņa

Pirms filmas “Spiegs, kurš mans tēvs” seansa notiks diskusija 0

Filmas “Spiegs, kurš mans tēvs” īpašajā seansā notiks diskusija par Imantu Lešinski, VDK un Kultūras sakaru komitejas darbību, LA.lv uzzināja “Mistrus Media”.

Reklāma
Reklāma
“Zaļais kurss jau tepat pie sliekšņa,” plāno aizliegt malkas, brikešu un granulu apkuri 69
RAKSTA REDAKTORS
“Šis nav pirmais signāls, ka mūsu valstī kaut kas nav kārtībā” – Horens Stalbe atklāti par sajūtām pēc piedzīvotā uzbrukuma benzīntankā 80
Māte ar šausmām atklāj, ka jaundzimušais bērns, par kuru viņa rūpējās slimnīcā, nav viņas bērns 19
Lasīt citas ziņas

Pirms filmas seansa piektdien, 13. septembrī, kinoteātrī “Splendid Palace” par vēsturiskajiem notikumiem un to interpretācijas iespējām sarunāsies žurnālists Juris Kaža, literatūrzinātniece, monogrāfijas “Dzelzsgriezēji” autore Eva Eglāja-Kristsone, tulks un bijušais LPSR Kultūras sakaru komitejas darbinieks Jānis Celmiņš un viens no filmas “Spiegs, kurš mans tēvs” režisoriem Gints Grūbe.

Diskusijas temats – Imants Lešinskis, Valsts drošības komitejas (VDK) un LPSR Kultūras sakaru komitejas attiecības.
CITI ŠOBRĪD LASA

“Imants Lešinskis ir pretrunīgi vērtēta personība, un joprojām viņa vārdu apvij dažādas leģendas. Kur beidzas mīts un sākas patiesība, iespējams, neuzzināsim nekad, taču varam mēģināt rekonstruēt laikmetu un notikumu fonu, cenšoties pietuvoties pastiesībai,” saka viens no filmas režisoriem Gints Grūbe, kurš būs arī diskusijas dalībnieks.

Pēc Maskavas Starptautiskā attiecību institūta beigšanas Imants Lešinskis kļuva par laikraksta “Dzimtenes balss” redaktoru un Latvijas Kultūras komitejas sakariem ar tautiešiem ārzemēs prezidija priekšsēdētāju.

Lešinskim nonākot Kultūras sakaru komitejas vadībā, 1970. gadā ar viņa gādību uz ārzemēm izbrauca vairāki simti latviešu inteliģences pārstāvju, kuru galvenais uzdevums bija propagandēt padomju iekārtas saniegumus.

1978. gadā, būdams ANO ierēdnis Ņujorkā, ASV, Lešinskis kopā ar sievu un meitu lūdza politisko patvērumu. Latvijā saistībā ar Lešinska pārbēgšanu valdīja uzskats, ka tā bijusi PSRS VDK plānota un kontrolēta operācija, lai viņu iefiltrētu amerikāņu specdienestā.

Skaidrojumi par Imanta Lešinska pārbēgšanu Kultūras komitejā netika izplatīti.

80. gadu sākumā Imants Lešinskis nolēma informēt trimdas sabiedrību par Kultūras sakaru komitejas darbu un VDK mērķiem. Viņš uzstājās latviešu centros ASV, Zviedrijā, Anglijā, Vācijā, Dānijā, trimdas presē publicēja grāmatu “Kalpības gadi”. Taču viņa centieni tika vērtēti pretrunīgi: vieni viņu uzskatīja par varoni, citi – par VDK provokatoru.

Filma “Spiegs, kurš mans tēvs” ir balstīta Imanta Lešinska meitas Ievas Lešinskas-Geiberes atmiņās un dienasgrāmatu pierakstos. Filmas veidošanā piedalījušies arī notikumu aculiecinieki – bijušie ASV Federālās izmeklēšanas biroja un Centrālās izlūkošanas pārvaldes un PSRS Valsts drošības komitejas darbinieki, kā arī izlūkdienestu vēstures eksperti. Tāpat filmā izmantots plašs dokumentālo arhīvu materiāls.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.