×
Mobilā versija
Brīdinājums +6°C
Armanda, Armands
Svētdiena, 22. aprīlis, 2018
30. janvāris, 2015
Drukāt

Par ko latviešu avīzes rakstīja pirms 100 gadiem – 1915. gada 30. janvārī

Foto - LETAFoto - LETA

“Tēvija”

Plūdi Jelgavas apkaimes saimniekiem nodarījuši lielu postu: izskalojuši ziemāju sējumus, daudziem nopostījuši ēkas un apslīcinājuši māju kustoņus. Tā “Mālderu kalnā” kādam saimniekam lielais ūdens aiznesis kūti ar visu cūku projām, tad atkal redzēti kaza un gailis uz ledus gabala pa upi uz leju dodamies. Daudzas no Jelgavas apkārtnes mazajām mājiņām pilnīgi izpostītas, un to iedzīvotāji savilkušies bēniņos. Daudziem trūkst pārtikas, un to ar lielām grūtībām piegādā policija. Ūdens aiznesis projām daudz malkas, zemkopības rīkus utt. Posts nodarīts liels. Pāri par normu ūdens bij cēlies līdz 12 pēdas, tagad manāmi sāk krist.

“Latviešu Avīzes”

Automātisko telefonu, kā jau ziņots, Rīgas telefonu sabiedrība ierīkojusi Jelgavas stacijā. Sarunāšanās laiks nolikts parastās trīs minūtes, un par atstatumu līdz 100 verstīm jāmaksā 20 kap., no 100 – 270 verstīm 30 kap., no 270 – 400 verstīm 50 kap. un no 400 – 500 verstīm 75 kap.

“Sadzīve”

Caurkrituši viensaimnieki. Zemnieku banka pārdos torgos ap 60 viensētu Līvāna, Ungermuižas un Krisbergas pagastos. Pēc “Jaunās Ziņas” paskaidrojuma, kad pārdeva Korfa muižas, Zemnieku banka vietējos rentniekus – latviešus – nepielaida un viņu vietā aicināja krievus no Pleskavas un citām guberņām. Bet nepagāja 2 – 3 gadi, kad krievi iestiga parādos, un mājas tagad pārdos torgos. Te jāpiezīmē, ka krieviem banka vispār ierādīja labākas vietas, bet arī tanīs viņi nav spējuši turēties. Torgi būs 17. martā Dinaburgā (Daugavpils) policijas valdē. Avīze ieteic latgaliešiem visiem spēkiem steigties no jauna ieņemt tās zemes, kuras latvieši apstrādājuši simtiem gadu.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+