×
Mobilā versija
+11°C
Armanda, Armands
Svētdiena, 22. aprīlis, 2018
2. aprīlis, 2014
Drukāt

Pirms galīgā lasījuma atbalsta ieceri šogad pensijām indeksēt vienādu daļu – 285 eiro (2)

Foto - LETAFoto - LETA

Saeimas Sociālo un darba lietu komisija šodien izskatīšanai galīgajā lasījumā parlamenta sēdē atbalstīja grozījumus likumā “Par valsts pensijām”, kas paredz šogad pensijām indeksēt vienādu daļu – 285 eiro.

Indeksācijā tiks ņemts vērā faktiskais patēriņa cenu indekss un 25% no apdrošināšanas iemaksu algas reālā pieauguma procentiem.

Latvijas Pensionāru federāciju (LPF) neapmierina nolemtais, sacīja organizācijas priekšsēdētājs Andris Siliņš. Lai gan federācija teorētiski ir paudusi atbalstu minētajam indeksācijas modelim, uzskatot, ka tas ir daudz labāks nekā patlaban spēkā esošais, visu modeļa apspriešanas gaitu LPF aicināja veikt tajā vairākas izmaiņas.

Piemēram, federācija prasīja nodrošināt, ka indeksācijas rezultātā visas pensijas pieaug vienādi. Saeimas komisijas atbalstītais modelis paredz, ka 285 eiro lielas un lielākas pensijas pieaugs par vienādu summu, bet pensijas zem 285 eiro – par citu – mazāku summu.

“Modelis absolūti neatbilst valdības rīcības plānā paredzētajai ienākumu nevienlīdzības mazināšanai. Valstī tiek realizēta tā pati politika, kas līdz šim, kad vecie cilvēki netiek ņemti vērā,” apgalvo Siliņš.

Vaicāts, kā LPF rīkosies tālāk, viņš sacīja, ka 11.aprīlī federācijas biedriem paredzēta tikšanās ar Ministru prezidenti Laimdotu Straujumu (V), kurā tiks pārrunāti senioriem interesējoši jautājumi.

Neatkarīgi no apmēra pensijas tiks indeksētas politiski represētajām personām, tāpat Saeimas komisijā atbalstu iepriekš guva ierosinājums pilnā apjomā indeksēt pensijas 1.grupas invalīdiem un Černobiļas atomelektrostacijas avārijas seku likvidētājiem.

Komisija šodien nolēma virzīt izskatīšanai Saeimā priekšlikumu, kas paredz iespēju pensijas stāžā ieskaitīt padomju armijā nodienēto laiku Latvijas pilsoņiem – virsdienesta karavīriem un dienesta virsniekiem, kuri atteikušies no citas valsts pensijas.

“Šī norma attiecas tikai uz dažiem desmitiem cilvēku, bet ir ļoti svarīgs žests un morāls parāds pret mūsu pilsoņiem, kuri pirms divdesmit gadiem izšķīrās pamest PSRS armiju, atteicās no kaimiņvalsts militārpersonu pensijas un turpināja darbu Latvijas bruņotajos spēkos,” skaidro komisijas priekšsēdētāja Aija Barča (ZZS), piebilstot, ka šim priekšlikumam nav lielas finansiālas ietekmes, taču tas ļaus palielināt pensiju cilvēkiem, kuri godprātīgi kalpojuši mūsu valsts drošībai.

Likuma grozījumi paredz, ka 2015.gadā un turpmākos gadus tiks indeksētas visas valsts pensijas vai tās daļas apmērs, kas nepārsniedz 50% no iepriekšējā gada vidējās apdrošināšanas iemaksu algas, ņemot vērā jau minētos rādītājus.

Plānots, ka pensiju indeksācija ik gadu notiks 1.oktobrī.

Pensijas netiks pārskatītas, ja kopējais faktisko patēriņa cenu un apdrošināšanas iemaksu algas indekss būs mazāks par skaitli 1. Savukārt, ja iemaksu algas reālais pieaugums būs lielāks par 15%, indeksācijā tiks ņemti vērā nevis 25% no apdrošināšanas iemaksu algas reālā pieauguma procentiem, bet 15%.

Ja pensijas pārskatīšanai kārtējā gadā aprēķinātais pensijas apmērs būs mazāks par iepriekšējā gadā pārskatīto pensijas apmēru, tad pārskatīs lielāko – iepriekšējā gadā noteikto – pensijas apmēru.

Kā ziņots, Fiskālās disciplīnas padome norāda uz iespējamu fiskālās disciplīnas pārkāpumu saistībā ar plānotājiem likuma grozījumiem par pensiju indeksāciju un rekomendē sagatavot un pieņemt priekšlikumus izdevumu pieauguma kompensācijai.

Komisijas vadītāja Barča norāda, ka komisija nolēma vērsties pie valdības vadītājas ar lūgumu rast kompensācijas mehānismu un skaidrot, uz kā rēķina plānoti līdzekļi pensiju pieaugumam.

Vienlaikus komisijas vadītāja uzsver – Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrai ir nepieciešams pietiekams laiks, lai pielāgotu programmatūru jaunajai indeksācijas kārtībai, un arī pensionāriem jābūt pilnīgai skaidrībai par to, ka indeksācija rudenī būs un kādi būs noteikumi. Tādēļ kavēšanos ar likuma pieņemšanu nedrīkst pieļaut, norāda Barča.

Galīgajā lasījumā šos likuma grozījumus Saeimas sēdē plānots izskatīt ceturtdien, 3.aprīlī.

Tāpat atbildīgās komisijas deputāti šodien otrajā lasījumā kā steidzamus atbalstīja grozījumus likumā “Par obligāto sociālo apdrošināšanu pret nelaimes gadījumiem darbā un arodslimībām”, kas paredz plānoto pensiju indeksāciju attiecināt arī uz atlīdzību par darbspēju zaudējumu un atlīdzību par apgādnieka zaudējumu.

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

  1. Cik tad mēs esam atlikuši?

  2. Lūdzu apskaidrojiet man. Vai tad pensija tiks paaugstināta arī tiem, kam tā ir vairākos simtos un pat tūksošos?
    Man ar visu piemaksu tikai 264.00 eiro!

Draugiem Facebook Twitter Google+