×
Mobilā versija
Brīdinājums +18.6°C
Ludmila, Laimdots, Laimiņš
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
22. marts, 2014
Drukāt

Kā izveidot pītu kārklu žogu

Foto - Sandra RuskaFoto - Sandra Ruska

Stiepļu pinuma žogu gribam apaudzēt ar kārkliem. Kur var iegādāties to spraudeņus? Kādā attālumā citu no cita tos spraust zemē? 
VANAGS MĀRUPES NOVADĀ

Kārklu žoga ierīkošanai labāk izmantot garas vicas, nevis spraudeņus. No vicām var izveidot glītu pinumu. Lai tās labi ieaugtos, svarīgi nenokavēt stādīšanas laiku. Žogs jāveido, cik agri vien iespējams, – tūlīt pēc zemes atkušanas (parasti marta beigās vai aprīļa sākumā), kamēr augsne vēl mitra. Ja iestāda aprīļa otrajā pusē, ļoti daudz jālaista, bet, iespējams, daļa vicu neiesakņosies. Kārkli ir pieticīgi, nav nepieciešams ielabot augsni ar melnzemi, tomēr uzirdināt vajag, lai vicas vieglāk ieaugtos.

Sagrieztās maikstes sprauž slīpi (45°–50° leņķī pret augsnes virsmu), vismaz 20 cm dziļi. Lai izveidotu pinumu, vicas sprauž pretējos virzienos (līdzīgi, kā liekot balstus zirņiem). Tad tās sakrusto – sapin, veidojot rombu rakstu, bet krusteniskās vietas sastiprina ar stieplīti. Lai zaļojošā sēta būtu pietiekami blīva, uz katru metru sprauž desmit vicu. Balstam ik pēc 5–6 metriem vēlams ierakt mietus un starp tiem novilkt divas stieples 50 cm un 100 cm augstu virs zemes. Pie tām piestiprina jaunizveidoto pinumu, lai vicas, kamēr tās iesakņojas, neizgāztos.

Darbu pabeidzot, katrs var rīkoties pēc saviem ieskatiem – apgriezt vicām galus vienādā augstumā vai ļaut stiepties taisnām uz augšu, lai pēc tam iepītu žogā, vienlaikus sastiprinot ar stiepli. Iestādītās maikstes jau pirmajā gadā dzen dzinumus, bet tukšās rūtis vēl pilnībā neaizpilda ar lapām.

– Šāds zaļais žogs piemērots, lai norobežotu īpašumu. Tā kopšana prasa maz pūļu. Nav arī jābaidās, ka apgrauzīs meža dzīvnieki – kārkli tiem negaršo. Ja kāds augs iznīkst, vietā var iespraust jaunu vicu un iepīt to žogā, – stāsta Olaines kokaudzētavas vadītāja Indra Ošuroka.

Zaļajai sētai var izmantot dažāda garuma vicas. Augstam žogam labāk izvēlēties 2,5–3 m garas, bet, ja nevēlas pilnībā norobežoties no apkārtnes, pietiek ar divmetrīgām.

Pēc iepriekšēja pasūtījuma dažādu klonu kārklu vicas šopavasar būs nopērkamas Olaines kokaudzētavā. Stādmateriāla cena atkarīga no dzinumu krāsas un lieluma: pelēcīgas, 2 m garas vicas maksās 0,14 eiro, 2,5–3 m garas – 0,21 eiro gabalā, bet koši zaļās – attiecīgi 0,21 eiro un 0,28 eiro gabalā.

Kārklu žogam gan nav ilgs mūžs, tas kalpo 15–20 gadu. Lai atbrīvotos no vecā žoga, pavasarī, kad izplaukušas lapas, kārklus nopļauj un augšanas vietu apstrādā ar frēzi, kas sarausta sakņu sistēmu. Nākamajā gadā tie vairs neataugs.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+