×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.4°C
Leontīne, Lonija, Ligija, Leokādija
Otrdiena, 22. maijs, 2018
11. septembris, 2015
Drukāt

Plaisa budžetā palielinās. Saruna ar VID ģenerāldirektori 
Ināru Pētersoni (9)

Foto - Valdis SemjonovsFoto - Valdis Semjonovs

Valsts ieņēmumu dienesta (VID) ģenerāldirektori 
Ināru Pētersoni iztaujāja “LA” žurnālisti Ivars Bušmanis un Zigfrīds Dzedulis.

– Kā veicies ar nodokļu ieņēmumiem pēc astoņiem aizvadītajiem mēnešiem? Augusta sākumā vēstījāt, ka septiņos mēnešos tie par 35 miljoniem eiro atpaliek no plānotajiem.

– Diemžēl no plāna atpaliekam arī pēc astoņiem aizvadītajiem mēnešiem. Ieņēmumi ir par 47 miljoniem eiro mazāki, nekā plānots. Pirmo pusgadu beidzot, no plāna atpalikām par 10 miljoniem, bet pēc septiņiem aizvadītajiem mēnešiem vēl par 25 miljoniem. Augustā iztrūkums pieaudzis par 12 miljoniem eiro.

Tiesa, salīdzinot ar ieņēmumiem pagājušā gada astoņos mēnešos, šogad tie ir lielāki par vairāk nekā 211 miljoniem eiro, kas nodrošina 4,5 % pieaugumu.

– Cēloņi iztrūkumam?

– Kaut arī mums ir triju gadu budžets, jāatzīst, ka nereti ieņēmumi tiek “pielāgoti” izdevumu vēlmēm. Parasti sākumā FM plāno ekonomiski pamatotus ieņēmumus, pēc tam seko ministriju vēlmes pēc izdevumiem, un veidojas naudas iztrūkums. Tad seko sabiedrībā nepopulāri lēmumi mainīt nodokļu politiku, tiek steigšus gudrots par kādu ēnu ekonomikas mazināšanas pasākumu, kas varētu dot šos papildu ieņēmumus.

Iepriekšējais gads vispār ir savdabīgs, proti, lai iegūtu nepieciešamos līdzekļus, tika sagatavoti vairāki likumprojekti, kas ļautu efektīvāk cīnīties ar ēnu ekonomiku, taču daļa tā arī netika pieņemta, bet prognozētie nodokļu ieņēmumi netika samazināti. Joprojām nav pieņemts, piemēram, likumprojekts par informācijas apmaiņu starp VID un kredīt­iestādēm. Ar kredītiestādēm it kā esam vienojušies, ka saņemsim informāciju par viņu klientu veiktiem aizdomīgiem darījumiem. Kredīt­iestādes var sniegt mums to pēc saviem ieskatiem, nevis pēc aizdomīgo darījumu konkrētajām pazīmēm. Manuprāt, tas nav pareizi.

Protams, ieņēmumu samazinājumam ir arī citi iemesli, piemēram, Eiropas Savienības dalībvalstu un Krievijas savstarpējās ekonomiskās sankcijas, tostarp nesenais Krievijas lēmums aizliegt mūsu zivju produkcijas eksportu. Nodokļu ieņēmumus ietekmē arī ēnu ekonomikas īpatsvars, kas varētu būt 23–25% apmērā no iekšzemes kopprodukta (IKP).

Pievienot komentāru

Komentāri (9)

 1. Praktiski visas firmas kur nevar norēķināties elektroniski, bet skaidrā naudā apčakarē valsti un Rīgā slāvu firmas to piekopj masveidā.

  • Pastāsti kāpēc firmām, kuras to negrib ir jābaro banku sistēma? Vai maz tavs prātiņš nojauš kā bankas uz to pelna? Tā ja bankas ir ielobējušas ka liela daļa maksajumu obligāti javeic ar banku starpniecību.

 2. plaisa palielinās ne tikai budžetā, koalīcijā un par†iju apvienībā “Vieno†ība”, bet arī sabiedrībā.

 3. “Mūsu sistēma ir par smagnēju, tīšām būvēta tā, ka var veicināt korupciju, ļaujot pārāk lielu brīvību iesaistītajām amatpersonām.” V.Vīķe-Freiberga (IR, 9. – 15. aprīlis, 2015)

 4. Kas te ko runāt. Ministrijas pa kluso rīko tusiņus, brauc izklaides komandējumos, tiek pie jauniem auto, tērē nodokļu naudu bez sirdsapziņas pārmetumiem. Nesaimnieciskums ik uz soļa. Arī armijai tiek nesamērīgi tikai lai radītu iespaidu par varenām aizsardzības spējām.

 5. tu tacu pēterson, neko nesajēdz, labak pagrimmējies, lai bērni nemūk…

 6. Kāpēc jāpieņem sabiedrībā nepopulāri lēmumi? Atbildēt

  Lai mainītu nodokļus visdabiskāk un saprotamak taču ir pāriet uz progresīvo iedzīvotāju (un uzņēmumu) ienākuma nodokli,kas dominē visā pasaulē,kas ir populārs visā sabiedrībā un kuru pirms apvienošanās “Vienotībā” rosināja atjaunot partijas “Sabiedrība citai politikai” un “Pilsoniskā Savienība” un kurš ir ierakstīts partijas “Visu Latvijai” statūtos no paša tās dibināšanas sākuma! Pilnībā pāriet uz progresīvo ienākuma nodokli jau ar nākamo gadu taču tika nolemts jau 2009.gada 9.jūnija valdības ārkārtas sēdē,ar sociālo partneru un Valsts prezidenta Valda Zatlera piedlīšanos! Par to mums tūlīt pēc valdības sēdes paziņoja Ministru prezidents Valdis Dombovskis! Bet ministriju vēlmes pēc izdevumiem,kas veido naudas iztrūkumu ir krasi jāsamazina,apvienojot pašas ministrijas,kā tika plānots jau+2008.gadā,Ivara Godmaņa premjerēšanas laikā,kad jau tuvākajā nākotnē bija paredzēts samazināt valdību līdz 11 ministrijām tās apvienojot!
  Progresīvā nodokļu sistēma,acīmredzami,palīdzētu izskaust arī tādu parādību,kā “aplokšņu algas”,kas valstīs ar progresīvo nodokļu sistēmu vispār nepastāv!

  • progresīvo nodokli nepeiņēma tāpēc, ka tiem, kam jāpieņem ir viņi paši, kam tās lielās algas. Kad kādā konferencē tika uzdots jautājums, kāpēc nepieņem, labklājības ministra atbilde bija sekojoša: tāpēc, ka tādu cilvēku ir maz. Bet pieņemt lēmumu par nodokļu ietuerēšanu no pensijām, kuras ir zem iztika minimuma, pat netika debatēts, nobalsoja visi deputāti – 100% un jau nākošajā mēnesī tas tika ieturēts. Par ko mēs runājam? Par kādu solidaritāti?

  • nodokļi vai nenodokļi-viss birst caurā maisā.visupirms jāiegūst saimnieciska domāšana.nevis lietas izlemj cilvēki,kas neko nesajēdz no nozares.kamēr likumus rakstīs kabinetos sēdošas blondīnes-brunetes tikmēr nekas nemainīsies!

Draugiem Facebook Twitter Google+