×
Mobilā versija
Brīdinājums +25.2°C
Eduards, Edvards, Edvarts, Varis
Sestdiena, 26. maijs, 2018
29. augusts, 2014
Drukāt

Planētas ekoloģiskais budžets šogad iztērēts rekordtempā

Foto: FotoliaFoto: Fotolia

Mazāk nekā astoņos mēnešos cilvēce ir iztērējusi visu ikgadējo ekoloģisko budžetu, ziņo Global Footprint Network, WWF partneris.

Katru gadu tiek noteikta diena, kad cilvēces resursu patēriņš konkrētajā gadā pārsniedz to, ko Zeme spēj ilgtspējīgi atjaunot. Šis datums pakāpeniski virzās arvien tuvāk gada sākumam – 2000. gadā tas bija 1. oktobris, šogad – jau 19. augusts, informēja Pasaules Dabas fonda komunikāciju vadītāja Dārta Treija.

“Atlikušos 2014. gada mēnešus mēs atradīsimies “sarkanajā zonā”, jo faktiski dabas bilancē preces un pakalpojumus, kas mums ir nepieciešami, lai izdzīvotu, lietosim kredītā,” norāda Jānis Rozītis, Pasaules Dabas Fonda direktors.

“Daba ir pamats mūsu labklājībai, bet mēs izmantojam pārāk daudz Zemes ierobežoto resursu,” norāda Marko Lambertini, WWF International ģenerāldirektors. “Lai nodrošinātu veselīgu nākotni mūsu bērniem, mums jāsaglabā atlikušais dabas kapitāls un jāiemācās labāk pārvaldīt pieejamos resursus.”

Septembrī tiks publiskots jaunais WWF Dzīvās planētas ziņojums. Šis būs jau desmitais izdevums, kurā tradicionāli tiks novērtēts planētas ekoloģiskais stāvoklis un cilvēka ietekme uz to, aprēķinot ekoloģiskās pēdas nospiedumu un citus nozīmīgus rādītājus, kā arī secinot sabiedrības ilgtspējīgas attīstības tendences.

1961. gadā, kad tika izveidots WWF, cilvēce izmantoja tikai divas trešdaļas no uz Zemes pieejamajiem dabas resursiem. Tajā pašā gadā, lielākai daļai valstu bija ekoloģiskās rezerves – mūsu ekoloģiskās pēdas nospiedums bija mazāks. Šobrīd dati liecina, ka mēs dzīvojam ārpus šīs ilgtspējas zonas, patērējot daudz vairāk, nekā Zeme spēj nodrošināt, saglabājot ekoloģisko veselību.

Mežu platība un saldūdens resursi pasaulē samazinās un bioloģiskā daudzveidība tiek noplicināta. Tajā pašā laikā turpinās valstu atkarība no fosilajiem resursiem, kas rada klimatam kaitīgās oglekļa dioksīda emisijas, ko planēta nespēj absorbēt.

Pievienot komentāru

Interaktīvā laika ziņu karte
Rīga +25.2
Alūksne +21.7
Daugavpils +22
Saldus +24.4
Liepāja +21.2
Jelgava +23.6
Ventspils +25.9
Limbaži +23
Madona +22.4
Rēzekne +21
Draugiem Facebook Twitter Google+