×
Mobilā versija
+10.2°C
Līksma, Bārbala
Otrdiena, 24. aprīlis, 2018
4. decembris, 2013
Drukāt

Plāno atcelt donoru dzimumšūnu importa un eksporta aizliegumu

Foto - Shutterstock.comFoto - Shutterstock.com

Saeimas Sociālo un darba lietu komisija šodien pauda konceptuālu atbalstu grozījumiem Seksuālās un reproduktīvās veselības likumā, ar kuriem plānots atcelt aizliegumu Latvijā importēt un eksportēt donoru dzimumšūnas, aģentūru LETA informēja parlamenta Preses dienestā.

“Lai arī deputātiem šodien bija daudz jautājumu par neauglības iemesliem un medicīniskās apaugļošanas procesu un ētiskajiem aspektiem, ar balsu vairākumu atbalstījām šos likuma grozījumus, kas tiesisko situāciju medicīniskās apaugļošanas jomā nemaina, bet paplašina iespējas iegūt kvalitatīvas dzimumšūnas. Vienojāmies ar atbildīgo ministriju, ka ar neauglības ārstēšanu saistītos jautājumus izdiskutēsim atsevišķi Sabiedrības veselības apakškomisijā,” skaidro Sociālo un darba lietu komisijas priekšsēdētāja Aija Barča (ZZS).

Kā norāda likumprojekta autori, starp Latvijas iedzīvotājiem nav pietiekami daudz brīvprātīgu dzimumšūnu donoru, kuri atbilstu izvirzītajiem kritērijiem. Jāņem vērā, ka no viena donora dzimumšūnām valstī var būt ne vairāk par trim dzimušiem bērniem, lai pēc iespējas mazinātu neapzināta incesta risku – iespēju radīt pēcnācējus personām, kuras dzimušas no viena dzimumšūnu donora.

Ar likuma grozījumiem tiks atcelts ierobežojums importēt un eksportēt donora dzimumšūnas medicīniskās apaugļošanas mērķim. Līdztekus likums paredzēs deleģējumu Ministru kabinetam noteikt dzimumšūnu ieguves, apstrādes, uzglabāšanas, izplatīšanas, tajā skaitā arī eksportēšanas un importēšanas, un izsekojamības kārtību, kā arī kvalitātes un drošības prasības.

Saskaņā ar Veselības ministrijas sniegto informāciju Eiropā neauglīgi ir vidēji 8% līdz 10% pāru. Latvijā ik gadu tiek veiktas vidēji 1100 ārpusķermeņa apaugļošanas procedūras un mākslīgās apaugļošanas rezultātā katru gadu dzimst 200 līdz 300 bērnu. Neauglības ārstēšana un medicīniskā apaugļošana ir daļa no Mātes un bērna veselības uzlabošanas plāna, kas cita starpā paredz valsts apmaksātu medicīniskās apaugļošanas procedūru. Šogad šo pakalpojumu par valsts līdzekļiem paredzēts sniegt 275 pacientiem, bet nākamgad – 660 pacientiem.

Grozījumus Seksuālās un reproduktīvās veselības likumā trīs lasījumos vēl jāskata Saeimā.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+