×
Mobilā versija
Brīdinājums +22.1°C
Ernestīne, Ingmārs, Akvelīna
Pirmdiena, 21. maijs, 2018
3. oktobris, 2012
Drukāt

Plāno ļaut zemnieku saimniecībās ierīkot nelielas kautuves

Foto - LETAFoto - LETA

Nolūkā paplašināt iespēju iegādāties Latvijā ražotu un cenas ziņā konkurētspējīgu gaļu, kā arī veicināt kautuvju veidošanu reģionos, kuros atzītās kautuves atrodas tālu no fermām, plāno ļaut zemnieku saimniecībās ierīkot nelielas kautuves.

To paredz Zemkopības ministrijas izstrādātais noteikumu projekts “Prasības kautuvēm, kurās nokauto dzīvnieku gaļu un no tās mājas apstākļos gatavotos gaļas produktus mazā daudzumā realizē tieši galapatērētājam vietējā tirgū”, ko plānots skatīt Valsts sekretāru sanāksmē rīt, 4.oktobrī.

Kā norādīts ministrijas skaidrojumā, patlaban Latvijā darbojas tikai tādas kautuves, kuru darbību saskaņā ar Eiropas Parlamenta attiecīgajām regulām atzinis Pārtikas un veterinārais dienests (PVD). Šādu kautuvju ierīkošana prasa lielus finansiālus ieguldījumus. Ievērojot augstās degvielas cenas un kautuvju attālumu no fermām, zemniekiem finansiāli nav izdevīgi nogādāt mājlopus uz atzītu kautuvi, maksāt par kaušanas pakalpojumiem, laboratoriskajām analīzēm trihinellu klātbūtnes noteikšanai un pēc tam tos nogādāt atpakaļ.

Līdz ar to būtu mērķtiecīgi rast iespēju atvieglot prasības kautuvju uzbūvei, iekārtām un aprīkojumam, lai veicinātu kautuvju veidošanu reģionos, kuros atzītās kautuves atrodas pārāk tālu no mājlopu turēšanas vietām.

Sagatavotais noteikumu projekts nosaka prasības zemas kapacitātes kautuvēm, kurās kauto dzīvnieku gaļa tiek realizēta tieši galapatērētājam vietējā tirgū. Noteikumu projektā tiek regulēts kaujamo dzīvnieku skaits (no trim līdz 30 dzīvniekiem), noteiktas atkāpes kaušanas telpām un to aprīkojumam, definēti gaļas piegādes nosacījumi, kā arī prasības veselības marķējumam gaļai, kas nonāk realizācijā no šādām kautuvēm.

Kā norādīts ministrijas skaidrojumā, kautuves izmaksas ir individuālas un atkarīgas no daudziem faktoriem, piemēram, no tā, vai kautuvei jau ir piemērotas telpas, kas tikai atbilstoši jāaprīko, vai uzņēmējs vēlas šādu kautuves izbūvēt pilnībā no jauna. Kopumā noteikumu projekts samazinātu finansiālo slogu uzņēmumiem un mājsaimniecībām, kurās tiek audzēti mājlopi un kuras vēlas tos pēc kaušanas realizēt vietējā tirgū.

Noteikumu projekts attiecas uz lauksaimniecības dzīvnieku turētājiem, kas vēlas sākt kautuves ierīkošanu tādas gaļas iegūšanai, kuru izplatīt tieši galapatērētājam. Nav iespējams prognozēt mērķgrupas skaitlisko lielumu, jo nav zināms, cik dzīvnieku turētāju vēlēsies ierīkot kautuves, norāda Zemkopības ministrijā.

Patlaban Latvijā ir 42 694 liellopu, cūku, aitu un kazu novietnes.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+