×
Mobilā versija
Brīdinājums +20.1°C
Ilvija, Marlēna, Ziedone
Ceturtdiena, 24. maijs, 2018
13. maijs, 2014
Drukāt

Plāno nodokli naudas atlikumam (16)

Foto - LETAFoto - LETA

Pārdodot nekustamo īpašumu un visu saņemto naudu gada laikā neiztērējot cita pēc izmantošanas veida līdzīga nekustamā īpašuma iegādē, pārpalikumu turpmāk varētu aplikt ar iedzīvotāju ienākuma nodokli.

Kā zināms, iedzīvotāju ienākuma nodokli (15% apmērā kā ienākumu no kapitāla pieauguma) rēķina no īpašuma iegādes vērtības un pārdošanas summas starpības. Bet ar šo nodokli neapliekamo ienākumu uzskaitījumā likumā minēts ienākums, kas iegūts, pārdodot zemesgrāmatā reģistrētu vienīgo nekustamo īpašumu, ja 12 mēnešu laikā pēc vai pirms pārdošanas par to pašu naudas summu tiek nopirkts cits izmantošanas ziņā līdzīgs īpašums. Šis noteikums paliek spēkā, tādējādi arī turpmāk viena pārdotā īpašuma vietā iegādājoties līdzīgu, nodoklis nebūtu jāmaksā.

Bet Finanšu ministrijā izdomājuši, ka nodoklis 15% apmērā turpmāk būs jāmaksā, ja līdzīgs nekustamais īpašums nopirkts lētāk, nekā pārdots agrākais. Nodokli rēķinātu no starpības, kas rastos, īpašuma pārdošanas cenai atņemot cita īpašuma iegādē iztērēto un savulaik par īpašuma iegādi izdoto summu.

Piemēram, 2012. gadā cilvēks nopircis dzīvokli par 20 000 eiro, kas ir viņa vienīgais zemesgrāmatā reģistrētais nekustamais īpašums. Bet šogad 1. februārī pārdevis to par 50 000 eiro. No īpašuma iegādes vērtības un pārdošanas summas starpības – 30 000 eiro pārdevējam būtu jāmaksā 15% nodoklis. Ja šā gada maijā viņš nopērk citu dzīvokli par 26 000 eiro, tad izmantošanas ziņā līdzīgā nekustamajā īpašumā iegādē neiztērē 4000 eiro (30 000 eiro – 26 000 eiro). Tādējādi no šiem 4000 eiro viņam turpmāk būtu jāsamaksā valstij 15% jeb 600 eiro.

Finanšu ministrijas sagatavotajos grozījumos par iedzīvotāju ienākuma nodokļa piemērošanas kārtību cita starpā grozīts arī tā sauktā fiksētā ienākuma nodokļa režīms. No 2016. gada 1. janvāra fiksētā ienākuma nodokļa režīmu nepiemēros individuālajam komersantam, zemnieku vai zvejnieku saimniecībai, individuālajam uzņēmumam, kas ir reģistrēts Uzņēmumu reģistrā.

Kā zināms, pagājušā gada 6. novembrī Saeimā pieņemtajos likuma “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” grozījumos, kas ir spēkā no 2014. gada 1. janvāra, noteikts divu gadu ilgs pārejas laikposms, kurā līdz šim reģistrētie fiksētā ienākuma nodokļa maksātāji var turpināt šā režīma piemērošanu līdz 2015. gada 31. decembrim. Bet likuma grozījumi nosaka, ka no 2014. gada 1. janvāra jauni šā nodokļa maksātāji vairs netiek reģistrēti.

Pievienot komentāru

Komentāri (16)

 1. Tad beidzot tomēr ieviesīsim valstī praksi – informēt sabiedrību par tiešajiem jebkura (vismaz nekodēto!) likumprojekta autoriem. Apriebusies tā nemitīgā tracināšana, īpaši uz Parex, Liepājas Metalurga, Krājbankas un tamlīdzīgo dīvainību fona.

 2. Dumuma apokalipse Atbildēt

  Ja šie to sadomās, tad negaidīti kāps lielo izmēru zeķu cenas. Tajās mazie vidusslāņa cilvēki glabās ari savu visu godīgi iegūto naudu.

 3. Es godīgi nopelnīto naudu izlietoju nekustāmā īpašuma iegādei. ATKĀRTOJU-GODIGI MAKSĀJOT NODOKĻUS. Ja pēc kāda laika īpašumu pārdodu, tad man jāmaksā nodoklis par jau kādreiz GODĪGI nopelnīto??? Vai tas nav nodoklis par nodokli? Grūti atrast vārdu, kā saukt tādas idejas autorus! Vai nebūtu pienācis laiks sākt domāt ar to kermeņa daļu, uz kuras cepuri nēsā? Patiešām, muļķu zeme!

 4. Ja es pārdodu savu dzīvokli,lai palīdzētu savam slimam bērnam tikt izārstētam,bet pati nopērku graustu kur dzīvot,tad man apliek ar nodokli.Vai tas nav murgs?

 5. Tas ir absurds !To var piemērot tikai šai muļķu zemē, kur cilvēki visu pacieš un neiziet ielās.

 6. Jauns nodoklis, kas atkal gulsies nevis uz spekulantu, bet parasto cilvēku pleciem, kas pārdod savu vienīgo mitekli un vietā nopērk mazāku un lētāku, lai izdzīvotu. Bet kas to deva – valsts nokāsīs arī izdzīvošanai atlicināto summiņu…

 7. Izdomai vairs nav robežu! Paliek jau pretīgi…

 8. Kas ir pārsteidzoši-ikviens Latvijas iedzīvotājs no saviem ieņēmumiem valstij samaksā 85-90%.Neskatoties uz to valstij ir maz un visas budžeta iestādes par saviem pakalpojumiem ņem naudu,kas vēl ir papildus nodoklis.Kas ir cilvēks kam atstāj 5-10% no ieņēmumiem?Pareizi-vergs tiešā šī vārda nozīmē!Dīvaini ir tas, ka vergi mīl savu vergturi un ir tā patrioti.

 9. trakiem likumus neraksta,bet paši trakie grasās to darīt.

 10. labrīt! likums jau gadiem ilgi nosaka, ka iedzīvotāju ienākuma nodoklis 15% apmērā ir jāmaksā par ienākumiem no nekustamā īpašuma pārdošanas, ja šis īpašums personas īpašumā bijis mazāk nekā piecus gadus. tagad tikai pamodāties?
  tagad vienkārši mēģina ieviest šī nodokļa atvieglojumus (nekustamā īpašuma biznesa interesēs), nosakot, ka nodoklis maksājams nevis no visas ienākumu summas, bet tikai no tās daļas, par kuru nav nopirkts jauns īpašums. jums nepatīk, ka iedzīvotājiem nodoklis tiek samazināts?!

  • Labvakar!
   Man nepatīk, ka manus ienākumus apliek ar papildnodokļiem! Esmu krājis naudu no savas darba algas, no kuras starp citu visi nodokļi ir nomaksāti. Nopērku par šo naudu dzīvokli, pēc gadiem to pārdodu, bet nebūt netaisos pirkt jaunu, jo ar šādu biznesa veidu nenodarbojos! Bet valsts klāt un atkal kačā jaunu nodokli! Kur taisnīgums?

   • ja tu savu dzīvokli pārdod pēc tam, kad tas vairāk par 5 gadiem bijis tavā īpašumā, neviens tev nodokli neprasa! nodoklis jāmaksā tikai tiem, kas ar dzīvokļu tirdzniecību nodarbojas kā ar biznesu – nopērk un tūlīt pārdod tālāk.

 11. 1) pirms krīzes īpašumi maksāja dārgāk, tagad tik dārgi vairs ne nepārdosi, ne jaunu nenopirksi- rezultāts – valsts Tev nolaupīs 15 %
  2) ja pazaudē darbu un lai izdzīvotu Tu noīrē lētu dzīvokli, bet savu pārdod, lai saņemto naudu atlicinātu ēšanai, atkal nekā, rezultāts – valsts Tev nolaupīs 15 %
  3) par bankas parādiem tiesu izpildītājs (lēti) pārdod Tavu īpašumu, rezultāts, naudu saņem banka, tiesu izpildītājs un vēl valsts Tev nolaupa 15 %
  gatavais āāārprāts
  jālaižas uz ārzemēm

  • Pirms krīzes es pirku daīvokli par sertifikātiem, kas tagad izrēķinās pareizo summu? Skaidrs, ka valsts atkal grib uzvāŗīties uz iedzīvotāju rēķina! Vai tad beidzot nepietiks apzagt savus cilvēkus, par maz aizbraukuši?

 12. ..tagad atdāvinās, bet ne pārdos…

 13. Progresīvo ienākuma nodokli neieviešot un kapitāla pieauguma nodokli,kā citās valstīs, nepaaugstinot,nekas cits,kā izgudrot jaunus nodokļus taču neatliek! “Desu nodoklis” neizdevās,ķeramies pie nākamā! Turpinām grozīt un eksperimentēt! Līdz oktobrim vēl ir laiks!

Draugiem Facebook Twitter Google+