×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.3°C
Leontīne, Lonija, Ligija, Leokādija
Trešdiena, 23. maijs, 2018
13. janvāris, 2012
Drukāt

Plāno noteikt zemākās zāļu cenas

Foto - LETAFoto - LETA

Lai izpildītu Valda Dombrovska vadītā Ministru kabineta deklarāciju, ir sagatavots rīcības plāna projekts. Katru no mums skar plāna veselības aprūpes sadaļa, kurā ir daudz apņemšanos.

 

Piemēram, nodrošināt no valsts budžeta finansēto ārstniecības pakalpojumu pieejamību vienmērīgi visā valsts teritorijā. Tāpat, lai samazinātu neatliekamās medicīniskās palīdzības izmaksas, plānots paplašināt iespēju saņemt neatliekamo palīdzību ģimenes ārstu praksēs.

Taču domstarpības starp sabiedriskajām organizācijām un ministriju ir radušās par farmācijas sadaļu. Rīcības plāna projektā var izlasīt, ka ministrijas mērķis ir izveidot jaunu zāļu cenu veidošanas mehānismu, lai mazinātu ražotāju atkarību no izplatīšanas ķēdēm un nodrošinātu vienādas zāļu cenas visā Latvijas teritorijā. Līdz ar to turpmāk plānots noteikt ne tikai maksimālo, kā tas ir patlaban, bet arī minimālo zāļu cenu. Aptieku attīstības biedrība uzskata, ka ministrija tā aizsargās zāļu ražotājus un liks pacientiem par medikamentiem maksāt dārgāk: “Nebūs vairs izvēles, nebūs vairs zemākās cenas, bet – aizsargāts ražotājs un vienāda cena.” Aptieku attīstības biedrība uzsvēra, ka šāda teksta redakcija nav apspriesta. “Esam sašutuši gan par veidu, kā tika iekļauts šāds punkts, gan par to, ka pacienta aizsardzība tagad ir aizstāta ar ražotāja aizsardzību. Mēs nonāksim pie sistēmas, ka visiem būs vienādas, bet augstākas cenas, nekā tas varētu būt konkurences apstākļos.

 

Patlaban Latvijā ir vairāk nekā 100 dažādu medikamentu, kas tiek pārdoti par valsts noteiktajai maksimālajai cenai būtiski zemāku cenu. Nereti atšķirība ir līdz pat 90 procentiem. Šī ir uzņēmēju labprātīgi samazinātā cena, kas ir radusies, tikai un vienīgi pateicoties konkurencei. Tagad tas tiks aizliegts ar likumu! Tā ir liela kļūda – fiksēt minimālās cenas,” atzīst Aptieku attīstības biedrība.

 

“Tā ir nepārprotama ražotāju lobēšana no ministrijas puses. Sak, nedod Dievs, ja paracetamolu atvedīs, piemēram, no Krievijas vai Baltkrievijas, kas būs desmitreiz lētāks nekā apstiprinātā zemākā cena pretapaukstēšanās medikamentiem,” uzsver Aptiekāru asociācijas prezidents Guntis Belēvičs “No iedzīvotāju viedokļa – viņi vairs nevarēs iegādāties lētākus medikamentus par valsts noteikto mazāko cenu. Tiesa, aptiekām šis lozungs ir labs, jo neļaus aptieku ķēdēm konkurēt ar cenu, ko mazās aptiekas nekad nevar atļauties, – ķēdes var dabūt no ražotājiem tādas atlaides, kas aptiekām ļauj medikamentu tirgot pat par iepirkuma cenu.”

Veselības ministrijas preses sekretārs Oskars Šneiders sacīja, ka šonedēļ šā rīcības plāna redakcija ir nosūtīta sabiedriskajām organizācijām un ka līdz trešdienas vakaram gaidīts vērtējums. Iebildusi esot tikai Aptieku attīstības biedrība.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+