×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.8°C
Jurģis, Juris, Georgs
Pirmdiena, 23. aprīlis, 2018
6. oktobris, 2012
Drukāt

Plāno pastiprināt kontroli pār Kohēzijas fonda projektiem

Plānots, ka turpmāk tiks pastiprināta kontrole pār Eiropas Savienības (ES) Kohēzijas fonda projektiem, un atbalsta saņēmējiem reizi gadā būs jāiesniedz pārskats par projekta pēcuzraudzības periodu.

To paredz valsts sekretāru sanāksmē izsludinātais Finanšu ministrijas (FM) izstrādātais grozījumu projekts Ministru kabineta 2008.gada 2.decembra instrukcijā par kārtību, kādā starpniekinstitūcija iesniedz Kohēzijas fonda projekta pārskatus vadošajai iestādei un maksājumu iestādei.

FM kā ES struktūrfondu un Kohēzijas fonda vadošā iestāde, analizējot ES struktūrfondu un Kohēzijas fonda ieviešanu, ir secinājusi, ka attiecībā uz Kohēzijas fonda projektiem ir nepieciešama stingrāka uzraudzība un kontrole.

Pašlaik visus ar finanšu memorandu vai Eiropas Komisijas lēmumu apstiprinātus projektus pēc projekta finanšu memoranda vai Eiropas Komisijas lēmumā noteiktā izdevumu attiecināmības beigu datuma pārbauda vismaz reizi piecu gadu laikā, kas nenodrošina pietiekamu uzraudzības un kontroles līmeni, secinājusi FM.

Tādēļ mehānisms, kurš ļautu savlaicīgi novērst iespējamos neatbilstību riskus, nav pietiekošs. Neatbilstības ES fondu projektos savukārt rada negatīvu finansiālu ietekmi uz ES budžetu un valsts budžetu, uzskata FM.

Instrukcijas projekts paredz noteikt, ka turpmāk starpniekinstitūcija FM un maksājumu iestādei iesniedz arī apliecinājumu par projekta pēcuzraudzību, kurš nosaka minimālās prasības, kurām jāizpildās, lai projektā ieguldītais finansējums tiktu uzskatīts par attiecināmu un atbilstošu sākotnējiem piešķīruma nosacījumiem. Projekts nosaka arī termiņus un biežumu, kādos starpniekinstitūcijai tas ir jādara.

Instrukcijas projektā paredzēts, ka starpniekinstitūcija pieprasa atbalsta saņēmējam vai ieviešanas iestādei reizi gadā līdz nākamā gada 1.martam iesniegt pārskatu par projekta pēcuzraudzības periodu vai starpniekinstitūcijas izstrādātu ekvivalentu.

Starpniekinstitūcija, balstoties uz atbalsta saņēmēja vai ieviešanas iestādes sniegto pārskatu par projekta pēcuzraudzības periodu, reizi gadā līdz nākamā gada 30.aprīlim iesniedz FM apliecinājumu par projektu pēcuzraudzību, paredzēts projektā.

Instrukcijas projektā noteiktais tiesiskais regulējums paredz noteikt sistemātisku uzraudzību pār Kohēzijas fonda projektiem, kas ļaus daudz ātrāk identificēt atsevišķas ar projektu pēcuzraudzību saistītas problēmas un veikt preventīvus pasākumus to novēršanai, uzskata FM.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+