×
Mobilā versija
Brīdinājums +23.2°C
Rozālija, Roze
Trešdiena, 18. jūlijs, 2018
26. oktobris, 2016
Drukāt

Plāno stingrākas prasības bezdarba pabalsta saņemšanai (15)

Foto no arhīvaFoto no arhīva

Nodarbinātības valsts aģentūra.

Saeimas Sociālo un darba lietu komisijā norisinājās plašas diskusijas par Labklājības ministrijas (LM) sagatavotajiem grozījumiem likumā “Par apdrošināšanu bezdarba gadījumam”, kas paredz pagarināt periodu, kurā jābūt veiktām sociālajām iemaksām, lai iegūtu tiesības uz bezdarbnieka pabalstu.

Šobrīd tiesības uz bezdarbnieka pabalstu ir bezdarbniekam, kuram apdrošināšanas stāžs ir ne mazāks par vienu gadu, ja par viņu iemaksas bezdarba gadījumam veiktas vai bija jāveic ne mazāk kā deviņus mēnešus pēdējo 12 mēnešu periodā pirms bezdarbnieka statusa iegūšanas dienas. Tomēr grozījumi paredz no nākamā gada noteikt, ka bezdarbnieka pabalsta tiesību iegūšanai sociālās apdrošināšanas iemaksām jābūt veiktām ilgāku laiku, proti, vismaz 12 mēnešus pēdējo 16 mēnešu laikā.

LM jau iepriekš ir norādījusi, ka šādi vēlas cīnīties ar negodprātīgiem sezonālajiem darba devējiem. Ministrija skaidrojusi, ka praksē pastāv gadījumi, kad personai ir viens un tas pats darba devējs un atkārtojas situācija “darbs-bezdarbs-darbs”. Turklāt salīdzinoši bieži bezdarbnieka pabalsta saņēmēji ir sezonālo darbu veicēji – zemnieku saimniecībās nodarbinātie, ceļu būvēs nodarbinātie, mežsaimniecībās nodarbinātie un tamlīdzīgi. Pēc Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras datiem, 4,5 gadu laikā kopš 2012.gada 7248 personas jeb gandrīz 4% no bezdarbnieka pabalsta saņēmējiem pabalstu pieprasījuši trīs vai vairāk reižu.

Saeimas deputāts Andrejs Klementjevs (“Saskaņa”) šodien komisijas sēdē pauda, ka LM 4% dēļ ir gatava pasliktināt sociālo aizsardzību 96% iedzīvotāju. Tikmēr LM pārstāvji norādīja, ka šiem cilvēkiem joprojām būs iespēja pieteikties citiem pabalstiem. Tāpat ministrija plāno pēc grozījumu stāšanās spēkā analizēt situāciju par pabalstu pieprasījumiem.

Savukārt deputāts Vitālijs Orlovs (“Saskaņa”) lēsa, ka, visticamāk, šāda norma visvairāk ietekmēs celtniekus, kuri strādā, kamēr noris projekts, un tas var nebūt 12 mēnešu garumā. Viņš arī uzsvēra, ka nevar iedomāties nevienu celtnieku, kurš nevēlētos stabilu darbu un stabilus ikmēneša ienākumus, līdz ar to šāda norma varētu ietekmēt tieši šajā jomā strādājošos.

LM uz to norādīja, ka tā ir slikta darba organizācija un prakse, proti, ka darbinieki tiek regulāri atlaisti un pieņemti darbā atpakaļ.

Gan Klementjevs, gan Saeimas Juridiskā biroja pārstāve vēlējas noskaidrot, vai ir paredzēts kāds pārejas periods, proti, cilvēki vēl paļaujas uz pašreizējo tiesisko regulējumu, tomēr, ja šī norma stāsies spēkā 1.janvārī, bet darbu cilvēks būs zaudējis 31.decembrī pēc deviņu mēnešu iemaksas veikšanas, viņš bezdarbnieka pabalstu nevarēs saņemt.

Komisijas vadītāja Aija Barča (ZZS) izteicās, ka LM varbūt līdz otrajam valsts budžeta lasījumam Saeimā “būs gaišas domas” un ministrija vēl veiks labojumus šajā normā.
Kopumā gan komisija konceptuāli atbalstīja minētos grozījumus.

Kā ziņots, šos grozījumus likumā “Par apdrošināšanu bezdarba gadījumam” 20.septembrī akceptēja valdība.

Pievienot komentāru

Komentāri (15)

 1. Bet ko darīt patiešām šo sezonas darbu veicējiem kurinātājiem( ko darīs vasarā,kas viņus pieņems darbā vasarā uz 4-3 mēnešiem, siltumnīcu strādniekiem( ko ziemā darīs siltumnīcās ,visur nav Mārupes līmeņa siltumnīcas, utl.), un tādu ir pietiekoši daudz, bet darba devējs ir maksājis soc.iemaksas un šie darbinieki nedrīkstēs pat nieicīgo bezdarbnieka pabalstu saņemt, tie ir tikai daži simti mēnesī,
  inu taisnība tieisībsargam – nabadzība Latvijā kļūs vēl lielāka!

  • Sezonas strādniekiem tādā gadījumā nav taisnīgi ieturēt bezdarbnieka iemaksas. Viņi pat teorētiski nekādā gadījumā nevar kļūt par bezdarbniekiem.

 2. slikti tiem, kuriem ir sezonas darbs, bet ir arī cita lieta – n-tie cilvēciņi mācās kursos, saņem pabalstus, un strādāt pat nedomā, kāmēr vēl kādi kursi palikuši. Un cik ir tādu, kuri paši aiziet no darba, tiklīdz 9 mēneši pagajuši? Tad vismaz tādiem nevajadzētu maksāt bezdarbnieku pabalstus, kuri paši labprātīgi darbu pametuši. Kāpēc atkal visam jānotiek uz to cilvēku rēķina, kuri strāda pastāvīgi un maksā nodokļus? Komentētāji laikam paši ir no 9-mēnešu strādniekiem, ka tik dedzīgi lama jauno kārtību. Galu galā ir arī daudz vakantu darba vietu, bet par tām uz pabalstiem dzīvojošie tikai degunus rauc – par maz maksā, darbs nepatīk, u.t.t.

 3. Skolas pavārs ir normāla profesija, bet arī viņam ir 3 mēn. bezdarbnieks. Tā vismaz ir mūsu skolā. Muzejos, kamēr uzraugi atvaļinājumā, pieņem aizvietotājus uz 3-4 mēneši. Tie nav kaut kādi sliņķi, bet skolēni, pensionāri, kuri grib piepelnīties. Ir jau arī tādi,kuri strādā gandrīz visus 9 mēnešus,varbūt ar maziem pārtraukumiem, jo cilvēku it kā trūkst,bet muzeja vadība netaisās izveidot patstāvīgu vietu – aizvietotājiem maksā mazāk. Ir situācijas, kad darbu pazaudē un tiešām meklē, bet atrast nevar – ne jau visi ir pabalstu prasītāji. Un tad, kad šāda vieta gadās,pieņem kaut to pašu un paralēli meklē ko citu.

 4. varbūt pacīnietites arī ar tiem ilggadējiem bezdarbniekiem, kuri apgūst n-tās profesijas, bet tā arī nevinā nestrādā… un atkal no jauna kaut ko mācās par valsts naudu

 5. Kad nodokļus iekasēt, kur viena sadaļa ir tieši “apdrošināšana bezdarba gadījumam”, tā valsts pirmā klāt. Kad jāmaksā apdrošināšanas atlīzība, tad pļukš! Brīvā, privātā tirgū cilvēki vienkārši nomainītu apdrošināšanas kompāniju. Te, šķiet, nekas cits neatliek kā nomainīt valsti. Jo arī citās jomās ir klaja solījumu nepildīšana. Ja tevi sadarbības partneris, šajā gadījumā, valsts, nepārtraukti uzmet, tad turpināsi slēgt ar to darījumus?

 6. toties migrantiem pieliik un lai tik mūsu rēķina dzīvo zaļi,bet vietējos piespiedīs vēl dziļāk un šerpāk.
  nu neba jau kāds cilvēks ļaunprātīgi izmanto to bezdarbnieka pabastu,tos grašus ko maksā

  • Pilnibaa piekritu jusu komentaram. Ka tik pashu cilvekus vel dzilaka nabadziba iegrust. Imigrantiem palielinas un vel maksas kaut Vai vini bus jau Sen tales zilajas un sanems pabalstus jau Vacija Vai cita valsti.

 7. toties migrantiem pieliik un lai tik mūsu rēķina dzīvo zaļi,bet vietējos piespiedīs vēl dziļāk un šerpāk.
  nu neba jau kāds cilvēks ļaunprātīgi izmanto to bezdarbnieka pabastu,tos grašus ko maksā

 8. Pilnīgi normāli. Lai cilvēki meklē darbu un strādā, nevis pastrādā 9 mēnešus un tad 3 atpūšas! Mēs normālie cilvēki strādājam visu laiku un ja tiekam atlaisti, steigā meklējam ko citu, nevis sēžam uz pabalstiem. Pabalsti ir tas, kas sagrauj Eiropu, jo valsts nevar atļauties uzturēt visus slinkos

  • Nu jā, kantora žurkām vienkārši šitik stulbi teikt,bet ko lai dara tie,kam tikai sezonas darbs 6-9 mēneši gadā??? Ceļu būves strādnieki kā arī meliorātori tak visi uz tehniku. Ziemā sēnes ar nelasīsi lai iztiktu un kas ņems tos tūkstošus kkur strādāt? Domā ar galvu!!! Traktoristu veikalā par gruščiku neņems.. Loģika…

   • Zinu vairākus cilvēkus, kas tieši šādā veidā (9 mēnešus strādā, 3 bezdarbnieks) pie viena darba devēja strādā. Vai jūs zināt daudz tādus darbus, kur cilvēks var teikt 3 mēnešus atrodas apmaksātā (bezdarbnieka pabalsts) atvaļinājumā?

  • Mēs nevaram atļauties uzturēt šo alkatīgo valdību un ministrijas!

 9. ”Mīlestības” ministrija Latviju joprojām būvē uz nabago kauliem. Kā teica viens ”Air Baltic” vācu vadītājs, Latvijā bagātniekiem ir lēti dzīvot, bet nabagiem – dārgi !

  • uz nabago kauliem…..teju katru dienu jālasa kāds jauns pārsteigums, un visi kā viens- vērsti uz nabagu padarīšanu par vēl lielākiem nabagiem. neviena gaismas stara….tu vari cīnīties, strādāt, atdot sirdi, censties saprast – bet vienmēr paliksi muļķos. īrniekiem būs jāmaksā nodokļi? bezdarbnieku pabalstu saņemt būs apgrūtināts? oi.oi,..oi. reiz taču kaut kādām izmaiņām jānāk….cik ilgi var plēst to ādu no trūcīgajiem.. bezgalīgi tas nav iespējams.

Draugiem Facebook Twitter Google+