Pasaulē
Eiropa

Plaša drošības operācija Somijā; Krievijas pilsoņu firmu apsūdz ekonomiskos noziegumos0


Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls
Foto Reuters/Scanpix/LETA

Somijas Nacionālais izmeklēšanas birojs (KRP) nedēļas nogalē veica plašu operāciju valsts dienvidrietumos Turku arhipelāgā, pārmeklējot vairākus desmitus ārzemniekiem piederošu namīpašumu un aizturot septiņus cilvēkus aizdomās par ekonomiskiem noziegumiem. Divi no aizturētajiem, no kuriem viens esot Krievijas un Maltas dubultpilsonis, bet otrs – Igaunijas pilsonis, ir apcietināti.

Uzpērk zemi pie stratēģiskiem kuģu ceļiem

17 namīpašumos veiktas kratīšanas, izmeklētājiem konfiscējot dokumentus un elektronisko datu krātuves, kas varēja tikt izmantotas naudas atmazgāšanai un citu likumpārkāpumu veikšanai.

“Operācija noritēja pēc plāna, un mēs turpināsim izmeklēšanu, nopratinot aizdomās turētās personas un izpētot konfiscētos dokumentus,”

teica KRP vecākais izmeklētājs Marku Ranta-aho.

Izmeklēšanas, kas tiek veikta sadarbībā ar Somijas Nodokļu pārvaldi, centrā ir firma “Airiston Helmi”, kas varētu būt saistīta ar miljoniem eiro atmazgāšanu, nodokļu krāpšanos un nereģistrētu strādnieku izmantošanu celtniecības darbos. 2007. gadā izveidotā firma, kuras dibinātāju vidū ir vairāki Krievijas pilsoņi, nodarbojas ar nekustamo īpašumu pārvaldīšanu.

Kā atzīmē laikraksts “Helsingin Sanomat”, firmas plašā teritorija un celtniecības projekti jau vairākus gadus ir bijuši Somijas drošības iestāžu uzmanības lokā. Somijas Aizsardzības spēki un Drošības izlūkdienests (SUPO) ir pārraudzījuši firmas “Airiston Helmi” darbību, ņemot vērā tās sakarus ar Krieviju, raksta “HS”, atsaucoties uz anonīmu avotu. KRP izmeklētājs Marku Ranta-aho intervijā izdevumam “Iltalehti” atturējies komentēt šādus apgalvojumus, atkārtojot, ka runa ir par ekonomisku noziegumu izmeklēšanu.

Firma pēdējos gados veikusi darījumus ar nekustamo īpašumu Turku arhipelāgā par 9,2 miljoniem eiro, bet pērn tās zaudējumi bijuši 0,3 miljoni eiro, ziņo Somijas raidsabiedrība YLE. Kā ziņo somu mediji, firma “Airiston Helmi” izsolēs nopirkusi arī vairākus Somijas karakuģus, kas noņemti no uzskaites.

Analītiķi atzīmē, ka, uzpērkot nekustamos īpašumus pie stratēģiskiem kuģošanas ceļiem, var izsekot Somijas karakuģu kustībai un mēģināt to traucēt krīzes apstākļos.

Ārzemniekiem ierobežos zemes iegādi

Saistītie raksti

Somijas prezidents Sauli Nīniste paziņojis, ka plašā policijas operācija Turku arhipelāgā, pārmeklējot vairākus desmitus ārzemniekiem piederošu namīpašumu un aizturot vairākus cilvēkus aizdomās par ekonomiskiem noziegumiem, neietekmēs Somijas un Krievijas attiecības. Prezidents Nīniste atzina, ka viņš jau ilgu laiku bijis nobažījies par Krievijas pilsoņu un firmu veiktajiem nekustamā īpašuma pirkumiem stratēģiski svarīgos Somijas rajonos. Prezidents piebilda, ka Somijas valstij nav tiesību pārņemt īpašumus, ja tie nopirkti pirms daudziem gadiem, taču likumi ir jāpilnveido, lai līdzīgus pirkumus stingrāk pārraudzītu nākotnē.

Somijas aizsardzības ministrs Jusi Nīniste paziņojis, ka šoruden parlamentā tiks iesniegts likumprojekts par izmaiņām stratēģiski svarīgos rajonos esošu nekustamo īpašumu piederībā ārzemniekiem. Virkne Somijas parlamenta deputātu jau pauduši atbalstu likumprojekta pieņemšanai par nekustamā īpašuma iegādes ierobežošanu ārvalstu pilsoņiem Somijā. Likumprojektā valstij paredzētas tiesības atteikt īpašuma iegādi, kā arī tiesības ekspropriēt zemes gabalus, kas atrodas nacionālajai drošībai svarīgos rajonos.

 

LA.lv