Kultūra
Teātris un kino

Plaša kino panorāma “Melnajās naktīs”0


Festivāla direktore Tīna Loka-Tramberga izziņo filmu programmu 2019. gada “Melno nakšu” festivālam.
Festivāla direktore Tīna Loka-Tramberga izziņo filmu programmu 2019. gada “Melno nakšu” festivālam.
PÖFF publicitātes foto

Pagājušajā piektdienā jau divdesmit trešo reizi Tallinā aizsākās Ziemeļeiropas un Austrumeiropas gada visievērojamākais kino notikums – starptautiskais filmu festivāls “Melnās naktis” (“Black Nights”, “Pimedate Ööde Filmifestival”, PÖFF). Jāatgādina, ka Starptautiskā producentu apvienība (FIAPF) 2014. gadā to akreditēja kā A klases kinofestivālu, atzīstot par vienu no piecpadsmit labākajiem pasaulē.

Šogad no 15. novembra līdz 1. decembrim festivāla programmā iekļautas 255 spēlfilmas, 320 īsfilmas un animācijas filmas, kā arī astoņi seriāli, kopumā no 77 valstīm. Festivālā notiks 31 pasaules pirmizrāde un 31 starptautiskā pirmizrāde, pavisam skatītājus pulcējot 854 seansos Tallinā, Tartu, Narvā un Kohtla-Jervē. Ne mazāk nozīmīgs par galveno filmu skati ir kopprodukcijas projektu tirgus “Baltic Event” (“Baltijas notikums”) un tā sadaļa “Works in Progress” (“Aizsāktie darbi”).

Festivālā iekļautas vairākas tematiskās programmas: “Signatures” piedāvā autorkino kolekciju, “Current Waves” aktualizē pasaules kino pamanāmākos jaunumus, “Midnight Shivers” – dažādu žanru panorāmu, “Rebels with a Cause” izrāda eksperimentālo kino. Festivāla laikā jau ierasti notiek arī Baltijas jauno kinokritiķu apmācība pieredzējušu profesionāļu vadībā un jaunāko kino tehnoloģiju demonstrējumi. Šogad pirmo reizi tā vēsturē notiek arī scenāriju rakstīšanas meistarklases.

Baltijas filmu konkursā sacentīsies 15 igauņu, latviešu un lietuviešu filmas. Viskuplāk pārstāvēta pati Igaunija ar sešām filmām, starp kurām īpaši izceļama Igaunijas simtgades programmas filma “Patiesība un taisnība” (režisors Tanels Toms), kas līdz šim bijusi visvairāk skatītā igauņu filma visā valsts kino vēsturē.

Igaunijas pirmizrādi festivālā piedzīvos arī Latvijā jau rādītā igauņu–latviešu kopražojuma dokumentālā filma “Nemirstīgie” (režisore Ksenija Ohapkina). Latviju pārstāvēs četru latviešu režisoru darbi – tikko “Lielā Kristapa” balvu kā labākā pilnmetrāžas spēlfilma saņēmušais Jura Kursieša “Oļegs”, Jāņa Ābeles “Jelgava ’94”, Ginta Zilbaloža “Projām” un Lailas Pakalniņas “Karote”.

Lietuva Baltijas filmu konkursā būs pārstāvēta ar piecām filmām, starp kurām iekļauta arī Lietuvas un Latvijas kopražojuma filma “Dzimtene” (režisors Tomass Vengris), kas Latvijā gan vēl nav demonstrēta. Starp citu, pirms četriem gadiem “Dzimtene” “Melno nakšu” festivālā saņēma filmu fonda “Euroimages” kopprodukcijas projektu attīstības balvu. Lietuvu pārstāvēs arī Rīgas Starptautiskā kinofestivāla (Riga IFF) pilnmetrāžas filmu konkursa galvenās balvas ieguvēja, vizuāli izsmalcinātā vēsturiskā drāma “Nova Lituania” (režisors Karols Kaupinis).

Kopumā “Melno nakšu” festivālā ir izveidotas sešas starptautiskas žūrijas, un interesanti, ka tikai viena ir “vietēja rakstura” – ekumenisko balvu piešķir igauņu vadošo reliģisko līderu izveidota komisija.

Festivāla noslēguma ceremonijā Tallinas Krievu teātrī izcilākās filmas režisors un producents saņems galveno balvu – starptautisko “PÖFF Zelta vilku” –, kuru šogad pasniegs Tallinas pilsēta. Kopumā vakara gaitā izdalīs daudzus igauņu skulptora Aivara Simsona “PÖFF vilkus”, no kuriem ievērojamākie ir Baltijas filmu skates, Debijas mākslas filmu skates uzvarētājs, kā arī balvas Āzijas filmu izplatīšanas tīklu veicināšanas skatē (“Netpac”) un Starptautisko filmu kritiķu federācijas (FIPRESCI) balva.

Viens no festivāla lielākajiem notikumiem 26. novembrī Tallinā būs krievu režisora Andreja Končalovska godināšana, pasniedzot goda balva par mūža ieguldījumu. Šajā dienā Ziemeļeiropas pirmizrādi piedzīvos arī viņa jaunākā filma “Grēks” (“Il peccato”).

Kā jau katru gadu, “Melnās naktis” izceļ kādu īpašu kinoprogrammu. Šogad ar 14 filmām būs pārstāvētas arābu valstis, izrādot nozīmīgākās pēdējās desmitgades filmas. Tāpat arī festivāls atzīmē ilglaicīgo sadarbību ar Gētes institūtu, ar kura starpniecību skatītājiem piedāvātas vācu filmas 22 gadu garumā.

2019. gada jaunums ir īpašs fokuss uz krievu kino, kurš pārstāvēts ar 20 nozīmīgiem kinodarbiem. Interesanti, ka Krievijā ražoto filmu festivāls “Kino FF” (“Melno nakšu” ietvaros) notiek Igaunijas austrumdaļas pilsētās Narvā un Kohtla-Jervē, kuras pārsvarā apdzīvo Igaunijas krievvalodīgie iedzīvotāji.

 

Papildu informācija un filmu pilna programma: https://poff.ee/en/schedule/.

LA.lv
LA
LA.LV
Kultūra
Filmas “Nameja gredzens” tērpi aizceļojuši uz Rēzekni
7 stundas
LA
LA.LV
Kultūra
Dinas Dubiņas “Prieks” – emalja, āmurs, dzintars un vitālas krāsu spēles
7 stundas
LA
LA.LV
Kultūra
Sēļu muižā 3. Tautas muzikantu saiets pulcēs vairāk nekā 50 dalībniekus no trim valstīm
9 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LE
LETA
Latvijā
Urbanovičs: “Saskaņa” neatbalstīs likumprojektu par Rīgas domes atlaišanu
1 stunda
EL
Egils Līcītis
Latvijā
Egils Līcītis: Vai izdosies nolaist no sliedēm Kariņa vadīto čukčukbānīti?
53 minūtes
LL
LETA, LA.lv
Sports
Dānijas tenisa karaliene Vozņacki janvārī beigs sportistes karjeru
32 minūtes
LE
LETA
Ekonomika
FOTO: “Z-Towers” ver durvis žurnālistiem un plāno prasīt aizstāvību starptautiskās institūcijās
1 stunda
LE
LETA
Latvijā
Sociologs izsakās, kam būs liela nozīme ārkārtas vēlēšanās Rīgā
2 stundas