Mobilā versija
+1.7°C
Andulis, Alnis
Ceturtdiena, 19. janvāris, 2017
19. novembris, 2015
Drukāt

Plaši svinēs Rozentāla 150 gadus; gadadiena iekļauta UNESCO svinamo dienu kalendārā

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Jaņa Rozentāla pašportrets. Fragments.

UNESCO svinamo dienu kalendārā 2016. – 2017. gadam iekļauta no Latvijas pieteiktā Jaņa Rozentāla 150. gadadiena, – tā nolemts UNESCO Ģenerālās konferences 38. sesijā, kas norisinājās Parīzē no 3. līdz 18. novembrim, LA.lv pavēstīja UNESCO Latvijas nacionālās komitejas konsultante Liene Krīvena.

Nākamgad Latvijā paredzēta plaša programma Jaņa Rozentāla 150. gadadienas atzīmēšanai, ko piedāvās vairāki Latvijas muzeji un citas kultūras iestādes.

Latvijas Nacionālais mākslas muzejs izcilā klasiķa jubileju atzīmēs ar plašu retrospektīvu izstādi, kas noritēs no 12. augusta līdz 30. oktobrim, sadarbojoties ar privātkolekcionāriem un muzejiem Latvijā un Somijā, tostarp ar somu klasiķa Akseli Gallena–Kallelas muzeju.

Sadarbībā ar izdevniecību “Neputns” paredzēts laist klajā apjomīgu Rozentāla darbu reprodukciju albumu, ko papildinās fotogrāfijas un citi dokumentāli materiāli. 2016. gada rudenī paralēli izstādei iecerēta starptautiska zinātniskā konference “Janis Rozentāls un viņa laikmets”. Jaņa Rozentāla gadam veltīto programmu Latvijā koordinēs Latvijas Nacionālais mākslas muzejs.

Jaņa Rozentāla 150. gadadiena, kas tiks atzīmēta 2016. gada martā, iekļaušanai UNESCO svinamo dienu kalendārā pieteikta, izceļot viņa darbu latviešu glezniecības skolas attīstībā un novērtējot ieguldījumu Baltijas reģiona mākslas procesu modernizācijā, pauda Krīvena.

Līdzās Jaņa Rozentāla 150. gadadienai UNESCO svinamo dienu kalendārā iekļauta krievu izcelsmes mākslinieka Vasilija Kandinska 150. gadadiena, spāņu rakstnieka Migela de Servantesa 400. gadadiena, grieķu zinātnieka un filozofa Aristoteļa 2400. gadadiena, kā arī 1000. gadadiena kopš Kazahstānas pilsētas Almati dibināšanas un Franču Zinātņu akadēmijas dibināšanas 350. gadadiena.

Jau iepriekš UNESCO svinamo dienu kalendārā iekļautas tādu Latvijas ievērojamu personību kā rakstnieka Rūdolfa Blaumaņa 150. gadadiena, komponista Jāzepa Vītola 150. gadadiena un ķīmiķa Paula Valdena 150. gadadiena, Jāņa Cimzes 200. gadadiena un Gotharda Frīdriha Stendera 300. gadadiena, Kurzemes literatūras un mākslas biedrības 200. gadadiena, Raiņa un Aspazijas 150. gadadienas.

Pievienot komentāru

Dziesmu svētku deju lieluzveduma autori domās par alternatīvu iecerētajiem tērpiemXVI Deju svētku Deju lieluzveduma "Māras zeme" mākslinieciskās koncepcijas autori - mākslinieciskie vadītāji Jānis Ērglis un Jānis Purviņš, režisors Elmārs Seņkovs un scenogrāfs Reinis Suhanovs - sadarbībā ar Dziesmu un deju svētku rīkotāju - Latvijas Nacionālo kultūras centru (LNKC) - izstrādā alternatīvus risinājumus scenogrāfijai un lieluzveduma tērpiem.
Draugiem Facebook Twitter Google+