Dabā
Zaļā dzīvošana

Plastmasas atkritumi mūsu pludmalēs: dažās pašvaldībās labojas, citās ne1

Foto – Anthony Wallace/AFP/LETA

Latvijas pludmales ar katru gadu kļūst aizvien netīrākas. Atkritumu daudzums ir pieaudzis par apmēram vienu trešdaļu, vairākums no tiem ir plastmasa.  Atbilstoši Vides izglītības fonda (VIF) datiem 10% no piekrastes atkritumiem ir plastmasas maisiņi, savukārt ap 20% atkritumu ir PET pudeles un vienreiz lietojamie trauki.

Katru gadu VIF zaļās ekspedīcijas laikā vairāk nekā 40 vietās Latvijas piekrastē saskaņā ar ANO Vides programmas izstrādātu metodoloģiju vides aktīvisti veic jūras piesārņojošo atkritumu izvērtējumu. Galvenie rādītāji pludmaļu monitoringā ir 100 metros atrasto atkritumu, kas lielāki par 2,5 cm, skaits, cigarešu izsmēķiem notiek atsevišķa uzskaite. Monitoringa laikā tiek aprēķināts arī atkritumu uzkrāšanās temps.

Situācija salīdzinājumā ar iepriekšējiem gadiem šovasar ir uzlabojusies Grobiņas novadā, Rojas novadā, Limbažu novadā, Pāvilostas novadā, Salacgrīvas novadā, Engures novadā, Saulkrastu un Rucavas novadā. Savukārt sliktāka situācija kā vidēji iepriekšējos gados ir konstatēta Mērsraga, Ventspils, Carnikavas, Dundagas, Nīcas novadā, kā arī Ventspils, Liepājas, Rīgas un Jūrmalas pilsētu pludmalēs.

Saskaņā ar Zemes pārvaldības likumu no 2015. gada valsts īpašumā esošā piekrastes josla tika nodota valdījumā pašvaldībām bez atbilstoša finansējuma papildu funkcijām, stāsta Gunta Lukstiņa, Latvijas Pašvaldību savienības padomniece attīstības un plānošanas jautājumos, “2018. gada vasaras sezonā no maija līdz oktobrim 17 piekrastes pašvaldības īsteno nacionālas nozīmes projektu “Piekrastes apsaimniekošanas praktisko aktivitāšu realizēšana”, veicot piekrastes joslas apsaimniekošanu, tostarp arī atkritumu un beigto dzīvnieku savākšanu, un tās labiekārtošanu. Tomēr jau tagad var teikt, ka, lai nākotnē visa Latvijas valstij piederošā un pašvaldībām un valsts institūcijām valdījumā deleģētā piekraste tiktu kvalitatīvi pārvaldīta un kopta visa gada garumā, piekrastes pārvaldībai nepieciešams pastāvīgs finansējums.”

“Vairāk nekā puse no atkritumiem pludmalēs ir plastmasas atkritumi. Bez pilnvērtīgas depozīta sistēmas ieviešanas, kas vērtējama kā prioritāra, citi steidzami veicamie pasākumi ir plastmasas maisiņu un vienreiz lietojamo plastmasas trauku lietošanas ierobežošana, putuplasta pārtikas trauku lietojuma ierobežošana, daudz ambiciozāks dabas resursu nodokļa paaugstinājums vienreiz lietojamai plastmasai un plastmasas iepakojumam, kā arī sistēmiski uzlabojumi atkritumu šķirošanā un apsaimniekošanā piekrastes zonā,” uzsver Vides izglītības fonda vadītājs, kampaņas “Mana jūra” eksperts Jānis Ulme.

Septembrī norisināsies akcija “Piekrastes Tīrrade”, kuras laikā kopīgiem spēkiem Latvijas valsts simtgadei tiks dāvināta tīra piekraste. Piedalīties piekrastes sakopšanā aicināts ikviens Latvijas iedzīvotājs, jau tagad mājaslapā tirrade.lv reģistrējot savu dalību. Katru septembra sestdienu tiks sakopti aptuveni 100 kilometri piejūras teritorijas.

LA.lv
LE
LETA
Dabā
Trīs novērojumu stacijās Kurzemē pārspēts 17.novembra siltuma rekords
1 diena
LE
LETA
Dabā
Svētdiena paies bez ievērojamiem nokrišņiem
1 diena
LE
LETA
Dabā
Vietām uzspīdēs saule. Laikapstākļu prognoze svētdienai
2 dienas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LA
LA.LV
Latvijā
Solidaritāte, cieņa un drosme. Valsts prezidenta Egila Levita runa pie Brīvības pieminekļa
7 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
Foto. Svētku uguņošana priecē iedzīvotājus gan Rīgā, Daugavmalā, gan pie televizoru ekrāniem
4 stundas
LE
LETA
Latvijā
Foto. Lāpu gājiens Rīgā pulcē tūkstošiem dalībnieku
6 stundas
LK
Linda Kusiņa-Šulce
Kultūra
Atdot daļiņu no saņemtā. Saruna ar Jāni Lūsēnu
Intervija 11 stundas
SM
Signe Mengote
Ekonomika
Jāvērtē pēc spējām, nevis diagnozes. Kā mazināt plaisu starp darba devējiem un invalīdiem
11 stundas