“Mana firma ir platforma, kur talantīgām personībām gūt iedvesmu un realizēt idejas, radot inovācijas. Tas ir mana uzņēmuma slepenais ierocis,” atklāj Pēteris Senkāns.
“Mana firma ir platforma, kur talantīgām personībām gūt iedvesmu un realizēt idejas, radot inovācijas. Tas ir mana uzņēmuma slepenais ierocis,” atklāj Pēteris Senkāns.
Foto – Timurs Subhankulovs

Platforma radošai dzirkstelei 0

Laiki mainās un padomjlaiku celtniecības tradīcijas mūsdienu tirgus ekonomikas apstākļos vairs īsti nevelk. Jaunā paaudze būvniecībā grib strādāt modernāk un novatoriskāk. SIA “Piche” valdes priekšsēdētājs Pēteris Senkāns atklāj, kā nonācis līdz savam biznesam.

Reklāma
Reklāma

Ideja rodas, vērojot citus


“Zaļais kurss jau tepat pie sliekšņa.” Vai varētu aizliegt malkas, brikešu un granulu apkuri? 400
TV24
Uzņēmējs nosauc visbirokrātiskākās valsts iestādes, kuras būtu likvidējamas: Šādi es, protams, varu sev audzēt ienaidniekus 88
Viedoklis
Krista Draveniece: Puikam norauj bikses, meitai neļauj pačurāt. Kādi briesmoņi strādā mūsu bērnudārzos? 65
Lasīt citas ziņas

Kad jaunais un uzņēmīgais rīdzinieks Pēteris pabeidza Teikas vidusskolu, viņš iestājās Banku augstskolā, kur ieguva bakalaura grādu uzņēmējdarbībā un vadībā. Pirmajā darba vietā – DNB bankā – viņš iepazina finanses un to kustības juridiskās nianses. Nākamais darbs mediju aģentūrā deva tikpat vērtīgu pieredzi reklāmas veidošanā.

Tomēr Pēteris agri saprata, ka, strādājot kāda cita vadībā, viņš var tikai nopelnīt, nevis realizēt savu radošo potenciālu. Radoša brīvība ir svarīgāka par labu darbu. Pēteris uzsāka tipisku jauniešu biznesu – veda automašīnas no Vācijas, tad ASV. Daudzām mašīnām bija sīki defektiņi un krāsojums nebija vairs tik spožs. Kāpēc šo darbu nepaveikt pašiem? Remontdarbiem bija nepieciešams angārs un to iegādājās no Ķīnas. Tā tapa autoseviss “Rixcar”, kas nodarbojās arī ar vērtīgu mašīnu restaurāciju.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pašiem montējot metāla angāru, bija redzams, ka angārs ir tehnoloģiski nepilnīgs, ar lielu materiālu patēriņu un to viegli iespējams uzlabot. Arī viss būvniecības process bija haotisks un dārgs. Tā radās biznesa ideja. Projektēšanai noalgoja vadošo metāla konstrukciju inženieri un drīz pašu spēkiem izauga pirmais angārs. No Ķīnas metāla konstrukcijām uzņēmums pārgāja uz ES kvalitātes metālu un izrādījās, galaproduktam cenas ir apmēram vienādas.

Tā 2006. gadā, piesaistot arhitektus un citus speciālistus, tapa Design Bild koncepta uzņēmums ar intriģējošu nosaukumu “Piche”. Abreviatūra no angļu valodas atšifrējas kā cilvēki (People), inovācija (Innovate –), radīt (Create), gods (Honour), aizrautīgi (Excite). Šobrīd uzņēmums tapis, iespējams, par inovatīvāko angāru, noliktavu, tirdzniecības un ražošanas ēku būvniecības uzņēmumu Latvijā. Ietaupot klienta laiku, “Piche” paši projektē un ceļ, tā arī nodrošinot kvalitāti.

Līdz šim uzņēmums realizējis 52 būvniecības objektus un apgrozījuma pieaugums iepriekšējos trīs gados sasniedzis 2674%. 2013. gadā tam piešķīra konkursa “Rīgas gazele” apbalvojumu kā straujāk augošajam būvniecības nozares uzņēmumam. Kā tas sasniegts?

No CAD uz BIM


“Mana prakse liecina, ka IT risinājumu lietošana ļauj optimizēt būvnieku darbu un samazina kļūdu iespējamību, tāpēc jāattīstās šajā virzienā,” pārliecināts Pēteris. Projektēšanā pāreja uz CAD (Computer Aided Design – datorizētā projektēšana) lietošanu Latvijā ir notikusi gandrīz pilnībā. Tā reāli ļāvusi ietaupīt laiku un samazināt cilvēciskās kļūdas.

Šobrīd aktuāla ir 3D telpiskās projektēšanas sistēma BIM (Building Information Modeling), kas ir nākamais solis uz priekšu. Tā ļauj virtuāli pa ēku izstaigāties, izpētīt dažādus rakursus un šķēlumus, aplūkot atsevišķas detaļas, piemēram, visas ēkas inženierkomunikācijas. BIM vēl vairāk atvieglo darbu un ļauj projektētājam vairāk uzmanības veltīt detaļām, celtniekiem objektu uzbūvēt ātrāk.

Piemēram, pasūtītājam aplūkojot Stopiņu eiropalešu ražošanas ceha angāra projektu, radās doma to noslēgt ar biroja telpām. BIM palīdzēja ātri veikt izmaiņas projektā un pārbaudīt tā izskatu dabā. Izrādās, iekārtot šo biroju traucēja jumta atsaite, kuru ātri pārprojektēja. Uzņēmuma brigadieri objektos strādā ar planšetdatoru, kur nolasa visu vajadzīgo informāciju un aplūko ēkas vizualizāciju. Neskaidrības atrisina, iezīmējot planšetdatorā problēmmezglu, nosūtot to kon­struktoriem un pasūtītājam saskaņošanai. Nekur nav jābrauc un jātērē laiks. BIM lieliski noder videokonferenču rīkošanai ar klientu un speciālistiem, tā ietaupot laika un degvielas resursus. Objektu virtuāli kopā aplūkojot, visiem vieglāk vienoties. Pēc ēkas pabeigšanas tās BIM modeli izmanto apsaimniekošanai un telpu īrei.

Reklāma
Reklāma

Uzņēmuma lepnums ir sava zinātniski pētnieciskā nodaļa (laboratorija!). Šobrīd tās darbībai ir divi virzieni, sadarbībā ar RTU laboratoriju tā pēta metāla izturību pret dažādu slodzi, testē esošos risinājumus un meklē jaunus. Otrs virziens ir IT tehnoloģiju pilnveidošana būvniecībā darbu labākai un kvalitatīvākai veikšanai. Piemēram, ievadot datus par konstrukcijai paredzēto slodzi, tiks saņemts gatavs, no daudziem skatpunktiem pārbaudīts mezgla risinājums. Laboratorija noder būvniecības kvalitātes kontrolei.

“Klientu drošība ir pirmajā vietā. Katra celtniecības posma kvalitāti kontrolējam paši un aicinām to darīt pasūtītāja būvinspektoru. Lai būtu pilnīgi droši, nesen laboratorijā paši testējām jau sertificētu metāla siju nestspēju. Nebaidāmies no jebkuras institūcijas pastiprinātas kontroles, jo apzināmies sava darba kvalitāti,” atzīmē Pēteris.

Atsevišķi no pētniecības nodaļas darbojas speciālistu grupa, kura izstrādā IT biznesa vadības modeli, kurš var spēcīgi atvieglot uzņēmumu administrēšanu. Tā ir Pētera lielā misija – dāvinājums sabiedrībai. Tās izveidošanā viņš tērē daudz līdzekļu un piedevām biznesa vadības sistēma visai pasaulei būs par brīvu.

Platforma dzirkstelītei


Šobrīd uzņēmums birojā un būvlaukumā nodarbina apmēram 60 darbiniekus. Korektās algas nodrošina pastāvīgu darbinieku kontingentu, kas ar katru gadu, pieaugot pieredzei, paliek arvien efektīvāks, strādā saskaņoti un kvalitatīvi. Piemēram, strādājot Somijā, darbinieku profesionālisms ļāva darbus veikt trīs reizes ātrāk nekā somu celtniekiem, jo tie daudz laika veltīja kafijai un sviestmaizēm. “Pats esmu radošs cilvēks un uzskatu, ka uzņēmuma galvenā pamatvērtība ir cilvēki. Mana firma ir platforma, kur talantīgām personībām gūt iedvesmu un realizēt idejas, radot inovācijas. Tas ir mana uzņēmuma slepenais ierocis. Ir patiess prieks redzēt dzirkstelīti manas komandas acīs, ja cilvēki mīl to, ko dara, tas nepaliek bez rezultātiem,” atzīmē Pēteris.

Kolēģi uzskata, ka Pēteris ir harismātisks vadītājs, kurš nevilcinās lēmumu pieņemšanā. Pozitīvi domājošais uzņēmējs, kurš 29 gadu vecumā izveidojis un vada spēcīgu uzņēmumu, aizraujas ar ekstrēmiem sporta veidiem, jogu un veselīgu dzīvesveidu. Uzņēmuma kolektīvs ir arī jauns, tā vidējais vecums ap 26 gadiem, kas darbā izpaužas novitātēs, dinamismā un kopējās sportiskās aktivitātēs.

Veiksmes formula


STARTS


2006. gadā pašu spēkiem uzcelts pirmais autoservisa centrs www.rixcar.lv un iegūta pieredze būvniecībā.

2007. gadā izveidots būvkonstrukciju un arhitektūras birojs “Piche”.

ATTĪSTĪBA


2010. gadā izveidota zinātniskās pētniecības laboratorija.

Pēdējo trīs gadu apgrozījums pieaudzis 26 reizes, 2012. gadā saņemta “Rīgas gazele” kā straujāk augošajam rūpniecības uzņēmumam.

2013. gadā apgrozījums – 4,4 miljoni eiro, peļņa – 0,67 miljoni eiro.

NĀKOTNE


Uzsākta robotizētas angāru rūpnīcas koncepcijas izstrāde. Rūpnīcu paredzēts atvērt pēc pāris gadiem.

Šogad izveidots IT Biznesa vadības sistēmas uzņēmums. Misija – bezmaksas IT biznesa vadības sistēmas izveidošana un nodošana pasaules uzņēmumu rīcībā tuvākā laikā.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.