×
Mobilā versija
+12.8°C
Visvaldis, Nameda, Ritvaldis
Pirmdiena, 23. aprīlis, 2018
9. jūlijs, 2015
Drukāt

Platjoslas sakariem laukos paredzēti vēl 44 miljoni eiro

Foto - Stock.xchngFoto - Stock.xchng

Lai uzlabotu ātrdarbīga interneta un elektronisko pakalpojumu pieejamību Latvijas lauku teritorijās, nākamās paaudzes platjoslas elektronisko sakaru tīklu izveidei Eiropas Savienības fondu 2014.-2020.gada plānošanas periodā paredzēti 44 miljoni eiro no Eiropas Reģionālā attīstības fonda (ERAF) līdzekļiem, aģentūru LETA informēja Satiksmes ministrijā (SM).

Šodien attiecīgie valdības noteikumi izsludināti valsts sekretāru sanāksmē. Par tiem vēl lems valdība.

Aktivitātes mērķis ir uzlabot elektronisko sakaru tīklu pieejamību lietotājiem lauku teritorijās, nodrošinot platjoslas elektronisko sakaru infrastruktūras izbūvi teritorijās, kur tā nav pieejama un ekonomisku apsvērumu dēļ elektronisko sakaru komersanti nav ieinteresēti izvērst elektronisko sakaru tīklu infrastruktūru.

Tajā paredzēts izveidot vismaz 220 optisko piekļuves punktu, tomēr iespēju robežās ir plānots izbūvēt vairāk – aptuveni 300 piekļuves punktu un līdz 2800 kilometru optisko kabeļu trašu. Optiskā kabeļa tīkls apdzīvotajās vietās tiks izveidots tādā veidā, lai šķērsotu lielākās iedzīvotāju, uzņēmumu un valsts un pašvaldības iestāžu koncentrācijas vietas, lai pēc iespējas mazinātu elektronisko sakaru komersantiem nepieciešamos ieguldījumus “pēdējās jūdzes” infrastruktūrā līdz gala lietotājam.

To plānots īstenot divās projektu atlases kārtās. Pirmajā projekta atlases kārtā paredzēts īstenot elektronisko sakaru transporta tīkla jeb “vidējās jūdzes” izbūves projektu – tiks paplašināts optiskais tīkls, izbūvējot infrastruktūras posmus uz attālākām teritorijām. Savukārt otrajā projekta atlases kārtā tiks īstenota “sadales tīkla” izbūve, kuras ietvaros tiks veikti pasākumi optiskā tīkla efektivitātes palielināšanai – optiskā tīkla infrastruktūras pagarinājumu izbūve.

Projektus paredzēts īstenot ierobežotas projektu iesniegumu atlases veidā, un projekta īstenotājs būs VAS “Latvijas Valsts radio un televīzijas centrs”. Projektu īstenošanas maksimālais termiņš ir 2020.gada 31.decembris.

Jau rakstīts, ka Satiksmes ministrijas un Eiropas Savienības (ES) projekts “Nākamās paaudzes elektronisko sakaru tīklu attīstība lauku reģionos” tika sākts 2012.gada maija beigās, kad SM parakstīja līgumu ar LVRTC par projekta īstenošanu.

Projektā galvenā uzmanība tika pievērsta lauku teritorijām, kurās platjoslas interneta pakalpojumi ar uzlabotiem datu pārraides parametriem – ar datu pārraides ātrumu vismaz 30 Mbps (megabiti sekundē) – nav pieejami un elektronisko sakaru komersanti neplāno tos piedāvāt līdz 2015.gadam.

Projekts paredz tā saucamās vidējās jūdzes optiskā kabeļa ierīkošanu līdz pieslēguma punktam, kur to vietējie operatori var izmantot savu iekārtu ierīkošanai, lai sniegtu tā saukto pēdējo jūdzi – gala lietotāju – mājsaimniecību, uzņēmēju un iestāžu pieslēgumus internetam.

Projekta pirmajam posmam bija atvēlēts finansējums 26 miljoni eiro, no kuriem 87,18% veido ERAF līdzfinansējums, bet pārējā daļa tiek finansēta no LVRTC līdzekļiem. Projekta darbus reģionos veic vairāki privāti uzņēmēji LVRTC uzdevumā.

Pēc pirmā posma pabeigšanas, kas paredzēta 2015.gada vasaras beigās, tiks veikts jau minētais otrs posms ar finansējumu 44 miljoni eiro no ERAF. Tas jāpabeidz līdz 2020.gadam.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+