Foto – “Stonerex”

Plātņu fasāde ar granīta apdari. Plusi, mīnusi un montāžas nianses 0

Ķīpsalas būvniecības izstādē debitēja firma “Stonerex”, kuras produkcija Latvijā gandrīz vēl nav pazīstama. Toties zināmas ir cementa–skaidu un cementa–šķiedru plātnes, kādas piedāvā arī citi ražotāji. Lai ielauztos svešā teritorijā, ir vajadzīga gan liela dūša, gan pārliecība, ka tava prece labāka. Uz ko viņi cer?

Reklāma
Reklāma

Vienkāršs aprēķins


Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 vārdu īpašniekus, kuri kā magnēti pievelk pretējā dzimuma pārstāvjus
Kokteilis
Septiņi seni vārdi, kurus nevajadzētu dot meitenēm
Kokteilis
“Man ir lauzta kāja un deguns, pārsista piere, pamatīgs smadzeņu satricinājums…” Horens Stalbe Dobelē nežēlīgi piekauts 191
Lasīt citas ziņas

Kopš nauda vairs nemētājas uz katra stūra, cilvēki lielākoties pasākuši to ieguldīt labās lietās. Arī mājas gribas būvēt, renovēt un siltināt ne vairs savam mūžam, bet gan vairākām paaudzēm, tā nopietni, gudri un pamatīgi. Diemžēl šajā jomā skandāls pēc skandāla, acīmredzot profesionālu būvdarbu vadītāju vairāk nekļūst, taču kvalificētu strādnieku paliek tikai mazāk, lai gan visi vēl nav aizbraukuši. Tāpēc klusībā rokas berzē būvmateriālu ražotāji, kas cenšas jau rūpnīcā perfekti izgatavot modernus materiālus un konstrukcijas, dažādas to sistēmas, kuras objektā viegli un ātri uzstādīt un vienlaikus – arī grūti samaitāt, rēķinoties ar tā saukto cilvēka faktoru…

Šajā gadsimtā celtajām privātmājām fasāžu apdarē dominē dekoratīvais apmetums. Vai pazīstat daudz vīru, kas būtu gatavi un, pats galvenais, spējīgi kaut cik vienmērīgi uzvilkt pašu rupjāko graudu? Pat nerunājot par saimnieka risku un pasākuma izmaksām, divreizēju krāsošanu ieskaitot.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Stonerex” piedāvā jau gatavas fasādes, proti, cementa–skaidu vai šķiedru plātnes, kas pārklātas ar krāsainu dabiskā akmens (granīta) smalci un ko objektā atliek vien pieskrūvēt pie koka rāmja. Vienalga, tūdaļ aiz ārsienas siltinājuma kārtas vai uzreiz pie esošās, renovējamās fasādes. Perfekts rezultāts, turklāt ar garantiju, jo iespējamās pašdarbības izpausmes ir minimālas!

Kaimiņu piedāvājums


“Stonerex” ir igauņu uzņēmums, kas Tallinas pievārtē jau gadus astoņus ražo šo ārējās apdares materiālu, izmantojot pazīstamā čehu zīmola “CETRIS” cementa–skaidu un “Cemvin” šķiedru plātnes. Mūsu kaimiņi tās tikai papildina ar dekoratīvajām granīta drumslām vai krāso, bet pats pamats produkcijai top modernā rūpnīcā, kura šajā jomā sevi pozicionē kā lielāko Eiropā ar vairāk nekā 20 gadu pieredzi un 55 tūkstošiem kubikmetru plātņu gadā. Tomēr igauņu pievienotā vērtība ir īpaša, jo tā ir dabiska, izmantotā epoksīdu saistviela – perfekta, tātad arī prece ir ilgmūžīga, lai gan oficiāli tai ir tikai 15 gadu garantija. Teorētiski jau katra krāsa ar laiku izbalo, bet akmens mēdz vienīgi apsūnot.

Ekoloģisko preču plauktā ir arī čehu plātnes, tajās nav azbesta, formaldehīda un citu vielu, kas kaitīgas veselībai un videi. Vienā gadījumā cementam pievieno kvalitatīvas priežu skaidas, otrā – celulozi un polipropilēna šķiedras, kas dod labākas nedegšanas īpašības, lielāku izturību pret mehānisku vardarbību un nešpetnu laika apstākļu ietekmi. Kopā ar dekoratīvo apdari tas ir izturīgs materiāls, kas 16 dažādās krāsās piestāv jebkurai fasādei, ļaujot veidot tās elpojošas, ar gaisa šķirkārtu, kur iztvaikot kondensātam, ja tāds iekšpusē rodas ekspluatācijas gaitā. Lielāka ienaidnieka mājai taču nav, aiz tā nāk pelējums un iemītnieku saslimšanas. Lūk, vēl viens būtisks arguments par labu šim piedāvājumam, vēdināmās fasādes tagad ir modē!

Igauņi šīs plāksnes piedāvā 1250 mm platumā, līdz 3350 mm augstumā (biezums – 10 mm), ir gatavi tās sagriezt jebkurā nestandarta garumā un skrūvēm pat caurumus izurbt. Protams, turpat var pasūtīt arī piemērotas nerūsējoša tērauda skrūves ar attiecīgi krāsotām galviņām un iegādāties pat speciālus metāla profilus vertikālajām un horizontālajām šuvēm un stūru salaidumiem, ja ir vēlēšanās tādus izmantot drīzāk smukumam, nekā papildu mitrumdrošībai.

Reklāma
Reklāma

Montāžas nianses


“Stonerex” plātnes ir ūdensizturīgas, tomēr mitruma iespaidā mēdz staigāt, tālab tās neliek cieši citu pie citas, bet gan atstāj 3–4 mm deformācijas šuves, kas iztālēm nav pat pamanāmas. Šķiet, plātnes montēt nudien nav liela māksla: viens skrūvē, divi pietur (smagas – vismaz 50 kg!), bet iepriekš ir vēl daudz citu sagatavošanas darbu. Acīmredzot pats svarīgākais – precīzi izveidot tām nepieciešamo koka rāmi (vai pat alumīnija karkasu!), izmantojot ieteikto izmēru latas un brusas, vēlams antiseptizētas un pietiekami izžāvētas, lai izvairītos no deformāciju riska nākamajā vasarā. Ja šuvju vietās neizmanto profilus, tur uzlīmē piemērotas krāsas amortizācijas lentes, kas neļauj arī mitrumam līdz kokam tikt.

Plākšņu apstrāde objektā, pielāgojot tās kaut vai logu un durvju ailām, laikam gan nav nekāda izprieca: materiāls ir ļoti ciets, vajadzīgs stacionārs cirkulārais zāģis ar dimanta ripu, urbšanai – karbīda uzgalis. Starp citu, caurumus (vismaz 4 mm) urbj 1,5 reizes lielākus nekā skrūvju diametrs, un tās nav vēlams pārāk cieši pievilkt.

– Ja cilvēkam ir loģiskā domāšana un kaut vai neliela pieredze mājas remontēšanā (ne tikai tapešu līmēšanā!), ar šiem darbiem var tik galā pašu spēkiem, – spriež “Stonerex” tirdzniecības pārstāvis Atis Rubļevskis. – Mēs visiem sīki un smalki izstāstām, ko un kā darīt, piemēram, no kuras puses un cik tālu no malas drīkst caurumus urbt. Nekā sarežģīta tur nav, ir vienīgi dažas tehniskas nianses.

Savukārt par mitruma ietekmi neesot vērts raizēties, ar to vienīgi jārēķinās. Ražotājs tehniskajos parametros uzrāda, ka plātnes biezums pēc 24 stundu mērcēšanas ūdenī palielinās tikai par 1,5 %, relatīvā gaisa mitruma svārstības 35–85% robežās, +20 °C temperatūrā maina izmērus vien līdz 0,3%. Secinājums un vienīgais nosacījums – tiešā saskarsmē ar augsni gan fasāžu plātnes nedrīkst nonākt, tāpēc ēku cokolu apdarei igauņi piedāvā citas (1200 mm x 600 mm), kuras derot pat puķu vai dārzeņu dobju norobežošanai. Starp citu, šis ir risinājums arī tiem, kam cokola krāsojums jau pavisam nobružājies…

Kvalitātes pozīcija


“Stonerex” un arī “Cetris” plātnes Latvijā izplata SIA “Cetris LV”, kurš apmeties Jelgavā, pagaidām vienā istabiņā biznesa inkubatora telpās. Debija Ķīpsalas izstādē esot izdevusies, interese bijusi pietiekami liela, arī pirmie līgumi privātmājām jau noslēgti, tagad uzmanīgi sekojot līdzi ēku siltināšanas konkursiem, lai tiktu pie lielākiem pasūtījumiem, stāsta Atis Rubļevskis. Viņš ir pārliecināts, ka Latvijā materiālam ir labas perspektīvas (citādi jau nebūtu ķēries klāt, sākot pilnīgi no nulles!), jo viņi vienīgie spēj piedāvāt, piemēram, izturīgās šķiedru plātnes ar dabisko akmens apdari, kamēr citiem tā ir tikai krāsota vai pigmentēta. Jā, konkurence esot pietiekami skarba, sākot no gauži līdzīgiem analogiem un beidzot ar ķīniešu atdarinājumiem, taču viņu trumpis esot nevainojamā kvalitāte, kas vismaz Igaunijā sen atzīta un novērtēta.

– Mēs piedāvājam fasādei ilgu mūžu, vismaz 30–40, varbūt pat 50 gadu bez redzamām pārmaiņām, un tad saimniekam jāizlemj, vai taupīt šodien, lai maksātu rīt. Interesanti, ka itin bieži par naudu nav pat runa: cilvēki vispirms vēlas noskaidrot, cik droši tas ir un ko īsti mājai dod, – novērojis Atis Rubļevskis, kurš pats agrāk deviņus gadus strādājis būvmateriālu tirdzniecībā, bet par cementa fasādes plātnēm, starp citu, zinājis tikai pa ausu galam dzirdēto.

– Lizumā kādai labi siltinātai mājai renovēsim noplukušo silikātķieģeļu fasādi. Īpašnieks, kaut gan nauda, cik noprotams, viņam kokos neaug, ir gatavs patērēties, lai iegūtu ēkai ne tikai labu izskatu, bet arī papildu drošību un komfortu. Ziemā būs vēl siltāk, vasarā – vēsāk gaisa šķirkārtas dēļ (tur temperatūras starpība ir 4–5 grādi), fasāde labāk vēdināsies, vecie ķieģeļi ilgāk turēsies. Ir taču vērts?

Jā, bet vai pasākums tiešām ļoti dārgs? Ar 15–16 eiro kvadrātmetrā esot jārēķinās. Pieskaitot kokmateriālu izmaksas, var sanākt visi 20 eiro. Metāla profili šuvēm nav obligāti, tiem vairāk dekoratīva funkcija, taču maksā aptuveni eiro metrā. Tālāk skaitīt nav vērts, jo, piemēram, siltinot minerālvate un vēja plēve vienalga jāliek. Protams, dekoratīvais apmetums uz sieta virs putuplasta izmaksā krietni lētāk, divu gadu garantija arī ir, un vēl 5–6 gadus parasti nekas nenotiek…

Problēma jau nav materiālos, lielākoties tikai zināšanās un domāšanā. Jelgavniekiem ļoti gribas dažus stereotipus lauzt. Cerams, ka izdosies.

SVARĪGI


“Stonerex” plātņu priekšrocības


• Draudzīgas videi un cilvēkam – izgatavotas no dabiskiem materiāliem, nesatur kaitīgas vielas, piemēram, azbestu vai formaldehīdu.

• Izturīgas – pret mehāniskiem triecieniem, ķīmiskiem līdzekļiem (benzīns, eļļas), pret mitrumu un salu (nesadalās un nesadrūp), pret pelējumu, sēni un insektiem.

• Izskatīgas – pārklātas ar dabisku akmens smalci, kuras toni vai struktūru neietekmē ne saules stari, ne lietusgāzes.

• Viegli tīrāmas – ar ūdens strūklu vai, piemēram, ar etiķa šķīdumu, ja apskādētas ar krāsu.

• Ugunsizturīgas – izmantojamas ne tikai fasādes konstrukcijās, bet arī iekšdarbos šķērssienu vai griestu izbūvē, kur ugunsdrošība ir obligāta prasība.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.