Dabā
Medības

Pneimatika – labākais šaušanas treniņš medībām0

Foto no personiskā arhīva.

Marta beigās Dobeles sporta centra šautuvē noslēdzās VII Latvijas ziemas siluetu šaušanas kausa izcīņa. Dalībniekus ar savu klātbūtni sacensību noslēgumā pagodināja 13. Saeimas deputāts, Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas Visaptverošas valsts aizsardzības apakškomisijas priekšsēdētājs Raimonds Bergmanis.

Uzrunā dalībniekiem Raimonds Bergmanis uzsvēra šaušanas sporta sasniegumus un nozīmi sporta jomā Latvijā, kā arī pauda gandarījumu par mednieku aktīvo iesaistīšanos un paveikto.

Šo sacensību mērķis ir veicināt drošu apiešanos ar ieročiem, medību šaušanas sporta attīstību un arvien jaunu mednieku iesaistīšanu šaušanas prasmju pilnveidošanā. Dobeles sporta skolas šautuvē ziemas sezonā tika aizvadīta VII Latvijas ziemas siluetu šaušanas kausa izcīņa šaušanā ar mazjaudas pneimatiskajiem ieročiem. Viena no labākajām Latvijas šautuvēm, kurā trenējas Latvijas talantīgākie olimpiskie ložu šāvēji, astoņas nedēļas nogales bija pieejama arī medniekiem.

Daudzi mednieki nemaz nezina un nenojauš, ka labākais veids, kā trenēties šaušanas mākslā un uzlabot savu prasmi medībās, ir tieši ar visparastākajām gaisenēm, kuras nopērkamas gandrīz katrā mednieku veikalā. Mazjaudas pneimatikas šaušanas sacensībās galvenais uzsvars tiek likts uz šaušanas drošību un pareizu apiešanos ar šaujamieročiem.Viena no galvenajām sacensību atšķirībām no jau ierastajiem mednieku mačiem ir saistīta ar šaušanas disciplīnu skaitu un iespēju neierobežotā daudzumā nodarboties ar treniņšaušanu paralēli ieskaites šaušanai. Sacensībās ir iespēja piedalīties četrās dažādās šaušanas disciplīnās – Eiropas zvēri, Silueti, Skrejošā mežacūka un Snaiperis.

Disciplīnas

Eiropas zvēru disciplīna ir kombinētās medību šaušanas ložu šaušanas disciplīna, kas normālos apstākļos tiek šauta 100 metru distancē ar vītņstobra ieročiem, kuru kalibrs nav mazāks par .222 Rem. Šajā disciplīnā šaušana notiek uz Eiropas mednieku vidū populāriem medījumu siluetiem. Stirna, lapsa, ģemze (kalnu kaza) un mežacūka. Mērķi ir proporcionāli samazināti, un šaušana notiek 20 metru distancē atbilstoši Starptautiskās medību šaušanas federācijas (FITASC) noteikumiem, cik vien tālu tos ir iespējams piemērot šādās sacensībās. Šaušanas pozīcijas: nr. 1 – no stāvokļa stāvus, balstoties pie šaušanas pozīcijas ailas malas; nr. 2 – no stāvokļa guļus, pieturot ar roku ieroča priekšējo daļu, balstoties uz elkoņiem; nr. 3 – no stāvokļa stāvus, atbalstoties ar ieroci pie nenostiprināta apaļkoka (atbalsta); nr. 4 – no stāvokļa stāvus bez atbalsta.

Siluetu disciplīna ir šaušana uz dzīvnieku metāla siluetiem četrās dažādās distancēs. Vistas, cūkas, tītara un auna silueti izvietoti 18, 27, 33 un 41 metra distancē, kopējais šāvienu skaits vienas sērijas ietvaros ir četrdesmit. Šaušana notiek divās pamatdisciplīnās, šaujot no rokas bez atbalsta un šaujot pozīcijā no ceļa. Lai mazinātu atšķirību starp dažādiem sagatavotības līmeņiem un izmantoto aprīkojumu, ir ieviesti dažādi papildvērtējumi, piemēram, SP2 klase, juniori, dāmas. SP2 klasē tiek ieskaitīti tie dalībnieki, kuri šauj ar atsperes tipa pneimatiskajiem ieročiem vai PS1 klases ieročiem, kuri aprīkoti ar mehāniskajiem vai dioptriskajiem tēmēkļiem.

Bērniem vecumā līdz 12 gadiem ir izveidota disciplīna SPG, kas ir šaušana guļus, izmantojot priekšējo atbalstu ierocim – kājiņas vai smilšu maisiņu. Ja jūs mulsina, kāpēc siluetos izmantoti mājdzīvnieki, tad vispārējās skaidrības labad pieminēšu, ka šī sporta veida saknes meklējamas Meksikā pagājušā gadsimta sākumā. Ap 1948. gadu sacensības sāka organizēt, izmantojot metāla siluetus, pirms tam šīs sacensības bija viena liela BBQ ballīte. Šodien siluetu šaušana ir populāra visā pasaulē un arī Latvijā mēs vadāmies pēc Starptautiskās siluetu šaušanas savienības (IMSSU) noteikumiem. Interesants fakts – pagājušo vasaru pasaules čempionāts siluetu šaušanā notika Somijā.

Der arī atgādināt, ka siluetu šaušana nav tikai pneimatisko ieroču sports. Siluetus izmanto šaušanā ar mazkalibra ieročiem, kur tie izvietoti distancē līdz 100 metriem. Tāpat metāla siluetus šauj tālšaušanas disciplīnās ar vītņ-stobra ieročiem kalibrā virs 6,5 mm. Šādās sacensībās auniņa mērķis, kas atrodas vistālāk no šāvēja pozīcijas, atrodas 500 metru attālumā.

Skrejošā mežacūka (SK-10) – šī šaušanas disciplīna ir bijusi nepelnīti atstāta novārtā, jo skrejošo mežacūkas mērķi 35 metros kaut reizi dzīvē ir šāvis katrs mednieks. Kaut vai kārtojot mednieka eksāmenu. Pneimatikas šaušanas sacensībās skrejošās mežacūkas mērķis tiek šauts 10 metru distancē. Mērķis pārvietojas divus metrus, un šāvējam ir redzams attiecīgi 2,5 vai 5 sekundes atkarībā no disciplīnas, kurā šauj. Divdesmit šāvieni divās sērijās ir nopietns pārbaudījums un treniņš pat pieredzējušajiem šāvējiem. Lieki piebilst, ka pēc ieskaites sērijas izpildes stends ir pieejams šaušanas treniņiem katram dalībniekam līdz pat spēku izsīkumam, ja vien ir tāda interese!

Un visbeidzot disciplīna Ultimate sniper. Šīs disciplīnas pamatā ir benčresta (angļu val. – benchrest) mērķis un noteikumi, tikai nedaudz pielāgoti. Šaušanas vingrinājumam tiek dotas 15 minūtes laika. Vingrinājuma izpilde notiek guļus stāvoklī, un ir atļauti jebkāda veida balsti. Atļauts neierobežots šāvienu skaits piešaudes mērķos, bet ieskaites mērķos atļauts tikai pa vienam šāvienam katrā no 25 mērķiem.

Šīs disciplīnas galvenais uzdevums ir ļaut šāvējam saprast sava ieroča tehniskās iespējas, samazinot līdz minimumam dažādu faktoru ietekmi uz šāviena precizitāti un uzticot precīzu šāvienu kvalitatīvas optikas, īpaši piemeklētas munīcijas un līdz niansēm šaušanai sagatavota ieroča ziņā.Vissirsnīgākais paldies manai lieliskajai un vislabākajai komandai, ar ko kopā šajās divās šaušanas sezonās ir noorganizētas pavisam 14 šaušanas sacensības, – Kristapam Didžem un Sanijai Didžei.

Ir tik labi, ka ir entuziasti, kas gatavi pavadīt savu brīvo laiku, veicinot šaušanas sporta attīstību. Ja nu kāds tikai tagad uzzināja, ka medniekiem un arī nemedniekiem ir iespējas piedalīties šādās aizraujošās un emocijām bagātās sacensībās visās vecuma, iespēju un interešu kategorijās, tad nebaidieties nenieka.

Mazjaudas pneimatikas sacensības jau pavisam jaunā kvalitātē atgriezīsies rudenī, sākoties jaunajai mazjaudas pneimatikas šaušanas sezonai un VIII Latvijas ziemas siluetu šaušanas kausa izcīņas norisei. Būs atkal daudz jaunu pārsteigumu un sacensību norises jauninājumu dalībnieku ērtībai.

Vairāk lasiet žurnālā Medības

LA.lv