Praktiski
Rokdarbi

Pogājami aizkari lauku mājai vai vasarnīcai0

Foto – Ojārs Lūsis

Ja vēlas, lai dārza mājiņai, vasarnīcai vai lauku mājoklim aizkari būtu kā nevienam, tie jāšuj pašai.

Materiāli

• Audumu izvēlas pēc sirds patikas. Konkrētajam ir sintētikas piedeva. Tīra kokvilna saules gaismā izbalē, tāpēc kāds procents sintētikas ir pat ieteicams. Taču tik pat labi tas varētu būt arī tīrs lins vai pat maisa audums, kas arī ļoti labi izskatās.

• Kokvilnas mežģīnes.

• Atlasa lentes.

• Dekoratīvas pogas.

Darba gaita 


Ņem audumu, nomēra atbilstoši logam. Ierēķina vīles tiesu – 1,5 cm abos sānos un apakšdaļā. Savukārt augšdaļā paredz uzlaidumu tunelīša veidošanai – tie pilnīgi droši varētu būt kādi 10 cm.

Vispirms divreiz atloka nepilnu centimetru platu vīlīti, nošuj sānu vīles, augšdaļu un apakšdaļu.

Augšdaļā veido tunelīti. Apmēram 10 cm platu malu noloka un nogludina. Tad 2 – 2,5 cm no locījuma malas nošuj pirmo vīli. Tādā veidā virs tunelīša veidojas dekoratīva maliņa. Otru tunelīša malu nošuj pēc 4 – 5 cm. Neaizmirstiet tunelīša platumu saskaņot ar aizkaru stangas diametru! Noteikti jāierēķina arī kāds papildu centimetrs, lai aizkarus varētu viegli pārvietot.

Apakšējā daļā piešuj mežģīnes. Divās vietās šuj visā aizkaru platumā – gar pašu apakšu un 15 cm uz augšu no apakšmalas. Savukārt divas īsākas mežģīņu joslas šuj 8 cm augstāk virs garajām joslām.

Piemeklē piemērotas dekoratīvas pogas, vēlams diezgan lielas. Šiem aizkariem izmantotas astoņas. Starp pogām ievēro aptuveni sprīdi garu attālumu. Attālumu nomēra precīzi un pogas piešuj tieši zem tunelīša, kur audums ir dubultīgs.

Tālāk aizkarus horizontāli it kā sadala trīs daļās. Virs apakšējās aizkaru trešdaļas pretī augšējai pogai jābūt cilpām. Cilpu gatavošanai izmanto piemērotas krāsas puscentimetru platu atlasa lentīti. To sagriež 22 cm garās strēmelēs. Pārloka uz pusēm un sasien mezglā. Pašai cilpai vajadzētu būt apmēram 6 cm garai, bet cilpiņām – aptuveni 4 cm.

Cilpas piešuj pretī pogām. To dara ar šujmašīnu, ar zigzaga dūrienu apmēram 1 cm platumā abpus sasietajam mezglam.

Kad viss padarīts, aizkarus izgludina un uzver uz stangas. Dienā uzpogā uz augšu, bet vakarā – nopogā, lai nosegtu logu.

LA.lv