Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls
Foto: SHUTTERSTOCK

Viltus ziņu portālu uzturētājs Endziņš apcietinājumā varētu pavadīt līdz pat deviņiem mēnešiem 9

Nepatiesu ziņu izgatavošanā un publicēšanā aizdomās turētais Niks Endziņš, iespējams, apcietinājumā var pavadīt līdz pat deviņiem mēnešiem, noskaidroja aģentūra LETA.

Reklāma
Reklāma
Veselam
8 veidi, kā bērnu izaudzināt par potenciālo psihoterapeita pacientu 13
NATO admirālis atklāj, vai ir pazīmes, ka Krievija tuvākajā laikā plāno iebrukt kādā no NATO valstīm
VIDEO. Kāpēc gurķus tin plēvē? Atbilde tevi pārsteigs
Lasīt citas ziņas

Endziņš tiek turēts aizdomās par huligānismu un krāpšanu nelielā apmērā. Par huligānismu var piemērot brīvības atņemšanu līdz diviem gadiem, piespiedu darbu, vai naudas sodu. Savukārt par krāpšanu nelielā apmērā soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz vienam gadam, piespiedu darbu, vai ar naudas sodu.

Šie nodarījumi saskaņā ar Kriminālprocesa likumu ir mazāk smagi noziegumi. Personai, kuru tur aizdomās mazāk smaga nozieguma izdarīšanā, apcietinājuma termiņš nedrīkst pārsniegt deviņus mēnešus, no kuriem pirmstiesas procesā personu atļauts turēt apcietinājumā ne ilgāk par četriem mēnešiem.

CITI ŠOBRĪD LASA

Endziņš gan tiesas lēmumu par apcietinājuma piemērošanu nākamnedēļ var pārsūdzēt Rīgas apgabaltiesā.

Likumā teikts, ka apcietinājumu var piemērot tikai tad, ja kriminālprocesā iegūtās konkrētās ziņas par faktiem rada pamatotas aizdomas, ka persona ir izdarījusi noziedzīgu nodarījumu, par kuru likums paredz brīvības atņemšanas sodu, un cita drošības līdzekļa piemērošana nevar nodrošināt, ka persona neizdarīs jaunu noziedzīgu nodarījumu, netraucēs vai neizvairīsies no pirmstiesas kriminālprocesa.

Jau ziņots, ka jūlijā Kibernoziegumu apkarošanas nodaļa sāka kriminālprocesu pēc vairāku uzņēmēju un valsts iestāžu pārstāvju iesniegumiem par to, ka interneta vidē tiek izplatītas ar drošības apdraudējumu saistītas ziņas, kas izraisījušas sabiedrisko rezonansi un neizpratni par likumību. Izplatoties šādām ziņām, tika rupji traucēts sabiedriskais miers un vairāku uzņēmumu un valsts iestāžu, kas atbild par rīcību neatliekamos gadījumos, darbība, aģentūru LETA informēja Valsts policijā.

Policija izmeklēšanā secināja, ka kopumā internetā atrodamas vismaz septiņas analoģiska satura interneta vietnes, – “tv-play.lv”, “neticams.net”, “redzams.lv”, “redzams.net”, “kasjauns.net”, “parvisu.net” un “atklats.com”. Tās uzturēja vairākas personas, lai ar viltus ziņām dalītos sociālajos tīklos, tādējādi apzināti maldinot sociālo tīklu lietotājus un pievilinot viņus apmeklēt šīs viltus ziņu lapas.

Personas bija apzināti publicējušas nepatiesu informāciju par dažāda veida traģēdijām, ceļu satiksmes negadījumiem, kataklizmām, nelaimes gadījumiem, ieskaitot lielveikala sabrukšanu, lidmašīnas katastrofu, autobusa sadursmi un citas nepatiesas ziņas ar mērķi piesaistīt pēc iespējas lielāku apmeklētāju auditoriju.

Reklāma
Reklāma

Par katru ar maldiem ievilinātu apmeklētāju personas saņēma naudu no interneta reklāmas uzņēmumiem, kuri labprāt ievietoja savu reklāmu šādos resursos. Personu grupas noziedzīgi iegūtie ienākumi bija tieši atkarīgi no ievilināto apmeklētāju skaita, norāda policija.

Aizdomās par huligānismu otrdien Rīgā policija aizturēja iepriekš divas reizes sodītu 1997.gadā dzimušu jaunieti, kurš bija organizējis nepatiesu ziņu izgatavošanu un publicēšanu. Tiesa kā drošības līdzekli viņam piemēroja apcietinājumu, un persona tika ievietota Rīgas Centrālcietumā. Aģentūras LETA rīcībā esošā informācija liecina, ka apcietinātais ir Endziņš, kurš plašāk pazīstams kā mūziķis Neids.

Kamēr policija skaidroja jaunieša atrašanās vietu, viņš sludinājuma portālā bija ievietojis informāciju, ka pārdod telefonu, aicinot veikt priekšapmaksu par tā piegādei izmantoto degvielu. Tādējādi tika apkrāptas divas personas, kuras veica maksājumu, bet telefonu neieguva.

Savukārt ceturtdien par huligānismu policija Vidzemes reģionā aizturēja otro grupas dalībnieku, kurš dzimis 2002.gadā un iepriekš nav krimināli sodīts. Ņemot vērā, ka puisis ir nepilngadīgs, viņam tika piemērots ar brīvības atņemšanu nesaistīts drošības līdzeklis – uzturēšanās noteiktā vietā un aizliegums izbraukt no valsts. Pēc izmeklēšanas darbību pabeigšanas ar nepilngadīgo viņš nodots vecāku uzraudzībā.