×
Mobilā versija
Brīdinājums +11.6°C
Līksma, Bārbala
Trešdiena, 25. aprīlis, 2018
15. oktobris, 2013
Drukāt

Policija akcijā ”Esi redzams” cilvēkiem atkal atgādinās par atstarotāju lietošanu

LETALETA

Lai aktualizētu drošu pārvietošanos diennakts tumšajā laikā, policija trešdien, 16.oktobrī, ar plašiem reidiem visā Latvijā atklās tradicionālo akciju “Esi redzams”. Līdz ar tumsas iestāšanos policijas ekipāžas trešdien dosies pie cilvēkiem un atgādinās par gaismu atstarojošu elementu lietošanu, portālu “LA.lv” informēja Valsts policijā (VP).

 

VP uzsver, ka ik gadu vairāk nekā trešā daļa no ceļu satiksmes negadījumos bojāgājušajiem cilvēkiem ir gājēji, un 63% no šādiem letāliem negadījumiem pērn notikuši krēslā vai tumsā. Kopumā pērn notikuši 1073 ceļu satiksmes negadījumi, kuros iesaistīti gājēji. Šajos negadījumos ievainoti 918 gājēji, bojā gājuši – 62. Savukārt, negadījumos, kuros iesaistīti velosipēdisti, pērn ievainots 401 cilvēks, bet 18 velosipēdisti gājuši bojā. Šogad līdz oktobra vidum ceļu satiksmes negadījumos bojā gājuši 39 gājēji un 11 velosipēdu vadītāji.

Mazāk aizsargātajiem ceļu satiksmes dalībniekiem – gājējiem un velosipēdistiem – akcijas “Esi redzams” laikā tiks pievērsta pastiprināta uzmanība. Tāpat policija uzrunās arī autovadītājus, jo jāatceras – tiklīdz vadītāji izkāpj no automašīnas, tie kļūst par gājējiem un tumšajā laikā pakļauj sevi riskam, ja nelieto gaismu atstarojošus elementus, norāda VP.

Sadarbībā ar Ceļu satiksmes drošības direkciju “neredzamajiem” satiksmes dalībniekiem sarūpēti dažādi gaismu atstarojoši elementi – atstarotāji, atstarojošās uzlīmes, vestes un velolukturīši. Tos policijas darbinieki dāvinās satiksmes dalībniekiem, kuri tumsā pārvietosies bez gaismu atstarojošiem elementiem.

Tomēr policija aicina negaidīt, kad apstādinās ceļu policists vai kāds cits iedos vai uzdāvinās atstarotāju. Katram pašam jāparūpējas par savu un tuvinieku drošību un dzīvību, jau laikus iegādājoties gaismu atstarojošus elementus.

Tāpat VP atgādina, ka maldīgs ir priekšstats par to, ka pilsētas ielas ir labi apgaismotas un tāpēc atstarotāji pilsētā nav nepieciešami. Tas, ko redz vai neredz autovadītāji, atšķiras no pašu gājēju uztvertā. Atstarotāju lietošana vienlīdz būtiska ir gan lauku teritorijās, gan pilsētās.

Akciju “Esi redzams” policija rīko jau vairāk nekā desmit gadus ik rudeni, kad sāk kļūt tumšāks, bet satiksme un cilvēku pārvietošanās joprojām ir aktīva arī šajā diennakts laikā. Kopš akcijas sākuma policija kopā ar dažādiem atbalstītājiem “neredzamajiem” satiksmes dalībniekiem izdalījusi vairāk nekā divus miljonus atstarotāju un veltījusi daudz laika un resursu preventīvajam darbam ar cilvēkiem uz ielām, bērniem izglītības iestādēs un dažādos pasākumos.

“Esi redzams” ilgs līdz pat pavasarim, kad atkal kļūs gaišāks. Akcijas laikā paredzēta gan plašu reidu organizēšana, gan preventīvais darbs ar skolām un citām iestādēm.

VP atgādina, ka gaismu atstarojošu elementu nenēsāšana ir gājējiem noteikto pienākumu pārkāpšana, par kuru pēc Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksa izsaka brīdinājumu vai uzliek naudas sodu no pieciem līdz divdesmit latiem.

Velosipēdam diennakts tumšajā laikā ir jābūt speciāli aprīkotam. Ceļu satiksmes noteikumos teikts, ka, braucot diennakts tumšajā laikā vai nepietiekamas redzamības apstākļos, velosipēdam abos sānos (riteņos) jābūt aprīkotam ar diviem oranžiem (dzelteniem) gaismas atstarotājiem, kā arī priekšpusē jādeg baltas gaismas lukturim, bet aizmugurē – sarkanas gaismas lukturim. Ja lukturu nav vai tie nedarbojas, velosipēdam priekšpusē jābūt aprīkotam ar baltu atstarotāju, bet aizmugurē ar sarkanu atstarotāju.

Par šo noteikumu neievērošanu iespējams saukt pie atbildības pēc par velosipēdu un mopēdu vadītājiem noteikto papildu prasību pārkāpšanu, izsakot brīdinājumu vai uzliekot naudas sodu transportlīdzekļa vadītājam no pieciem līdz divdesmit latiem, brīdina VP.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+