Latvijā
Kriminālziņas

Ekvadoras kokaīna krava uzieta Koknesē. Likumsargi atklāj sīkāku informāciju1


Valsts policijas priekšnieks Ints Ķuzis (no kreisās) un Valsts policijas Galvenās kriminālpolicijas pārvaldes priekšnieks Andrejs Grišins piedalās preses konferencē, kurā informē par izņemtajām vairāk nekā divām tonnām kokaīna, kas ir līdz šim lielākā kokaīna krava Latvijā.
Valsts policijas priekšnieks Ints Ķuzis (no kreisās) un Valsts policijas Galvenās kriminālpolicijas pārvaldes priekšnieks Andrejs Grišins piedalās preses konferencē, kurā informē par izņemtajām vairāk nekā divām tonnām kokaīna, kas ir līdz šim lielākā kokaīna krava Latvijā.
Foto; Zane Bitere/LETA

Kokneses novadā uzietā no Ekvadoras sūtītā kokaīna krava, visticamāk, nebija paredzēta Latvijas tirgum, šodien žurnālistiem pastāstīja Valsts policijas (VP) Galvenās kriminālpolicijas pārvaldes priekšnieks Andrejs Grišins.

8.janvārī VP sadarbībā ar ASV Narkotiku apkarošanas administrāciju, Ekvadoras policiju un VP pretterorisma vienību “Omega” Kokneses novadā uzgāja kravu ar 42 kartona kastēm, kas visticamāk, sūtītas no Ekvadoras.

Kastēs atradās 2195 briketes ar dažādiem logo – “TNT”, “Badboys”, “Gold” un ar delfīna attēlu.

VP publicētajos fotoattēlos redzams, ka kokaīns atrasts kādā kokapstrādes uzņēmumā. No attēliem noprotams, ka narkotiskā viela atradusies gan banānu kastēs, gan kastēs ar būvniecības preču tirdzniecības uzņēmuma “K Senukai” logo.

Galerijas nosaukums

Lai arī galīgā ekspertīze vēl turpinās, daļā no izņemtajām briketēm konstatēts kokaīns, kura īpatsvars ir 80%, kas, pēc Grišina teiktā, ir ļoti augsts rādītājs. Vienā briketē bija 1000 grami vielas.

Grišins pastāstīja, ka vairumtirdzniecības cena par kilogramu kokaīna ir 30 000 eiro, līdz ar to kopumā kravas vērtība varētu būt aptuveni 65 miljoni eiro. Pavairojot kokaīnu mazumtirdzniecībā, cena vairākkārt palielinās, līdz ar to mazumtirdzniecībā šādas kravas cena varētu “tuvoties miljardam” eiro, sacīja Grišins.

VP šajā lietā aizturējusi piecus Latvijas pilsoņus. Trīs personām piemērots apcietinājums, bet pārējiem, kuriem bija mazāka līdzdalība šajā noziegumā, noteikts ar brīvības atņemšanu nesaistīts drošības līdzeklis. Viena no piecām personām agrāk tiesāta par kontrabandu un noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizāciju.

Tagad policijas uzdevums ir skaidrot, kurā valstī bija paredzēts nogādāt Kokneses novadā uzieto kravu. Grišins gan atzīmēja, ka parasti Latviju narkotiku sūtījumiem izmanto kā tranzītvalsti, narkotikas transportējot uz Skandināviju vai austrumiem.

Grišins arī norādīja, ka tradicionāli šāda veida kravas Latvijā nonāk pa jūras ceļiem.

VP priekšnieks Ints Ķuzis žurnālistiem pastāstīja, narkotiku atklāšanas operācija bija iespējama un noslēdzās veiksmīgi pateicoties tam, ka VP ir ciešs un uzticams partneris jebkurai pasaules policijas organizācijai, kas cīnās ar noziedzību.

“Savstarpējā uzticēšanās un paļaušanās deva rezultātu. Izņemtais apjoms ir nebijis un unikāls. Tas parāda to, ka narkotiku ceļi ir visdažādākie un skaidrs, ka krava nav domāta Latvijas iedzīvotājiem, bet tai bija starptautiskais mērķis un citi kontinenti,” uzsvēra Ķuzis.

VP realizētā operācija apliecinājusi, ka Latvija nav kokaīna lielvalsts, bet Latvijā strādā profesionāla policija, kas spēj nodrošināt šāda mēroga operācijas realizāciju, norādīja VP priekšnieks.

Latvijas krimināllikums par minēto noziegumu kā maksimālo sodu paredz brīvības atņemšanu līdz 15 gadiem.

Ekvadoras laikraksts “El Comercio”, atsaucoties uz šīs valsts policiju, ziņoja, ka divās operācijas Latvijā un Klusajā okeānā aizturētas apmēram trīs tonnas kokaīna hidrohlorīda un aizturētas sešas personas, kas tiek turētas aizdomās par narkotiku kontrabandu. Narkotikas Latvijā kādā lauku saimniecībā bijušās noslēptas no Ekvadoras eksportēto banānu kastēs.

Saistītie raksti

Tāpat “El Comercio” vēstīja, ka Latvijā aizturētie ir lauku saimniecības īpašnieks, divi cilvēki, kas bija ieradušies pēc narkotikām, un divi cilvēki, kas apsargāja narkotiku kravu.

Attiecībā uz visu “El Comercio” minēto informāciju Grišins atbildēja, ka tajā izplatītā ne līdz galam atbilst patiesībai. Norādot, ka tajā minētais lietā iesaistīto personu lomu sadalījums neatbilst izmeklēšanā noskaidrotajam. Viņš piebilda, ka VP sazināsies ar Ekvadoras policiju un sniegts tai aktuālo informāciju.

SKATIES FOTO

LA.lv