×
Mobilā versija
Brīdinājums +18°C
Janīna, Linda
Otrdiena, 21. augusts, 2018
21. aprīlis, 2016
Drukāt

Rita Našeniece: Policijas kolorādo nokrāsas (38)

Foto - LETAFoto - LETA

Marta beigās raidījums “Bez tabu” parādīja sižetu par vārdā nenosauktu Valsts policijas darbinieku, kas apkarinājis savu automašīnu ar krievu nacionālistu un impērisko revanšistu iecienīto dekorāciju – tā saucamajām Georga lentītēm – un uzlicis saukli par to, cik ļoti viņš mīl Krieviju.

Pacietīgi gaidīju šā stāsta turpinājumu no policijas vadības un iekšlietu ministra Kozlovska kunga puses. Nesagaidīju. Nebiju pārsteigta.

Mana personiskā pieredze bija saistīta ar visai līdzīgu gadījumu. Pirms pāris gadiem aizdevu fotoaparātu cilvēkam, kas vēlējās sabildēt Rīgas skatus vecmodīgā, nevis mobili telefoniskā veidā. Cilvēks bija tikko ieradies no ārzemēm un tādēļ spējīgs redzēt lietas, kam es vienkārši paeju garām. Tā mana fotoaparāta atmiņas kartē parādījās attēls ar Krievijas karogu, Georga lentēm un līdzīgiem atribūtiem, kas tika nofotografēts caur policijas mašīnas logu. Jāteic, ka pats fotogrāfs par šo ainu bija ļoti pārsteigs.

Patiesībā toreiz nodomāju, ka šādu lentīšu nēsātāju Valsts policijā netrūkst. Un arī “Ušakova gvardē”, kā interneta anonīmais komentētājs kādreiz nosauca Rīgas pašvaldības policiju. Līdzīgas fotogrāfijas ar kolorādo simboliem un Krievijas karogiem policijas mašīnās palaikam parādās sociālajos tīklos un tā arī klusi pazūd nebūtībā.

Stāsts par akūto Krievijas un tās simbolu mīlētāju parādījās pāris dienas vēlāk pēc cita stāsta – par Krievijas nemīlētāju. Krievijas nemīlētājs savā ārpusdarba laikā Rīgas pašvaldības policijā bija publicējis Krievijas pilsoņus aizskarošu tviterierakstu. Neglītā ieraksta dēļ “Ušakova gvardes” priekšniecība sāka dienesta izmeklēšanu un grēkāzis policiju pameta. Un dabiski, pats Ušakovs bija paudis sašutumu par ierakstu.

Toties rezultāti dienesta izmeklēšanai par Krievijas mīlētāju Valsts policijā ziņās neparādījās. Iekšlietu ministrs Kozlovskis sašutumu nepauda, Valsts policijas priekšnieks Ķuzis sašutumu nepauda. Radās (ne)pārsteidzošs iespaids, ka Krievijas mīlētājs ne vien laimīgi turpina strādāt Valsts policijā, bet arī braukāt ar savu Doņeckas separātistu stilā izdekorēto mašīnu un 9. maijā, paņēmis godīgi nopelnītu brīvdienu, ies vicināt Krievijas karogu pie PSRS laikā uzslieta pieminekļa.

Teorētiski prātojot, šķiet, ka Ķuzim un Kozlovskim bez pūlēm būtu jāsaprot, ka Ukrainas notikumu sakarā jautājums par policiju nav jautājums par policista dekoratīvo gaumi. Zināms, ka līdz piecpadsmit tūkstošiem Ukrainas policistu sadarbojās ar Krievijas atbalstītajiem separātistiem Donbasā. Vietējā policija gan vadības, gan ierindas līmenī izrādījās pilna ar personām, kas strādā nevis Ukrainas, bet Krievijas interesēs.

Mazliet vēl par Ukrainas tēmu, šoreiz Latvijā. Maidana izstādes demolēšana pat paviršam vērotājam lika matiem celties stāvus. Ārlietu ministrijas un Ukrainas vēstniecības izstāde pie Ministru kabineta pašā Rīgas centrā tika izdemolēta četras reizes. Toreizējā premjere Straujumas kundze sev raksturīgajā viegli mēnessērdzīgajā stilā paskaidroja, ka Valsts policija un pašvaldības policija nebija informētas par šo izstādi un tāpēc to nesargāja. Vēl neskaidrāka murmināšana atskanēja no iekšlietu ministra un Valsts policijas priekšnieka puses, kuri bija tie “neinformētie”.

Policija tā arī neatrada, kas uzbruka māksliniekam un izdemolēja instalāciju, kur krustā sistā figūrā kāds bija ieraudzījis Putinu. Tas notika bijušās čekas mājas pagalmā pērn maijā. Arī šie uzbrukumi bija atkārtoti, politiski motivēti un paredzami. Toties teicama aktivitāte bija novērojama mikroskopiskos un pat neeksistējošos pārkāpumos Ukrainu atbalstošā piketā pie Krievijas vēstniecības.

Lai saprastu Valsts policijas attieksmi, jo īpaši Rīgā, padzēru kafiju ar pāris pensionētiem policijas darbiniekiem. Viņu viedoklis saīsinātā veidā ir šāds:

“Rīgas īpatnība ir nacionālais sastāvs. Rīgā daudz krievu, attiecīgi arī policijā. Lai sistēmā būtu kontrole, nepieciešama politiska griba. Politiskā griba būtu jāpauž ministram Kozlovskim, kuru par riskiem sistēmā brīdinātu valsts sekretāre Pētersone-Godmane. Izskatās, viņus sistēmas politiskā lojalitāte neuztrauc.”

“Bruņotie spēki šobrīd ir patīrīti. Agrāk arī tur bija pleķi, bet Ukrainas notikumu sakarā sistēma nopietni izvērtēja bīstamību. Armija stingri seko jebkādām prokrieviskām izpausmēm. Protams, arī NATO prasības palīdz. Drošības iestādes – Sa­tversmes aizsardzības birojs, Drošības policija – arī tīras, bet Valsts policija – ne. Atšķirība starp Valsts policiju un armiju ir šāda – karavīriem dod noteiktas kategorijas pielaidi valsts noslēpumam. Tikko prokrieviskas izpausmes vai noskaņas tiek paustas, Militārās izlūkošanas drošības dienests (MIDD) pielaidi atņem un beigta balle. Valsts policijā pielaides ir tikai operatīviem darbiniekiem. Turklāt jautājumos par ideoloģisko noskaņojumu viņus Drošības policija (DP) nepārbauda, jo nav tāda priekšniecības rīkojuma. Analoģiskā situācijā MIDD armijā rīkotos nekavējoši. Karavīri zina, ka Georga lentes vai putinmīlēšanas dēļ var zaudēt darbu. Valsts policijā tas nevienu neinteresē. Tieši otrādi – labāk neradīt iespaidu, ka esi valsts patriots, ja vēlies strādāt.”

“IeM PSRS gars dzīvs. Tur tiek svinēti visi milicijas svētki un 23. februāris. Iekšlietu sistēmā, jo īpaši policijā, daudzi dzīvo pavisam citā valstī. Šobrīd ir tā – DP uzdevums ir, lai “mazie zaļie” nevairojas, piemēram, Krāslavas krievu kopienā. Vienlaikus viņiem nav priekšniecības atbalsta, lai “mazos zaļos” uzmanītu Valsts policijā.”

“Sakarā ar auto, kas izrotāts ar kolorādo simboliku, – IeM ir jābūt gribai impērijas mīlētāju sērgu likvidēt. NBS to ir paveicis. Pirmkārt – ministram jānāk ar politisku iniciatīvu. Lai novērstu riskus, visiem policijā, tāpat kā tagad NBS, jādod vismaz pirmā līmeņa pielaide valsts noslēpumam. Tad DP ir jāskatās. Ja ir kolorādo izpausmes – pielaide nost un no policijas ārā. Tādēļ DP ir jānosaka funkcija – sekot valstiskam noskaņojumam pašā Iekšlietu sistēmā.”

Tā kafiju iedzerot un kūku piekožot, man vēstīja bijušie. Pateica arī, ka esmu pareizi sajutusi slikto smaku – Valsts policija ir milzīgs bruņots dienests ar praktiski nekādu politisko risku kontroli.

Kā dzirdēts – iekšlietu sistēma ir ļoti apmierināta ar Kozlovski. Šķiet, arī ar Ķuzi. Un droši vien arī ar Pētersoni-Godmani. Tikai neatstāj doma, kāpēc ar šīm amatpersonām tik ļoti ir apmierināta sistēma, kurā darbojas kolorādo krāsās izdekorēta policija…

Pievienot komentāru

Komentāri (38)

 1. pamodušies:))) Policijā 23 februāris ir svēta diena, pat nedomā aizrādīt, un pats skumjākais, ka t.s. latviešu jaunatne tajā visā ir līdz ausīm.

 2. “Drošības iestādes – Sa­tversmes aizsardzības birojs, Drošības policija – arī tīras,” Kā tad! 😀

 3. IzM reakcija ir svarīga. Bet IzM izvēlas nereaģēt.

 4. 9.maijā georga lentītes atkal būs modē. Atcerieties, katrs tās nēsātājs ir Latvijas ienaidnieks, vai zaļais cilvēciņš. Nekāda integrācijas programma viņus nepārliecinās, kura ir viņu valsts.

 5. Jautājums ir vai jebkuram ministram ir iekšā iztīrīt šos Augeja staļļus? NBS piemērs rāda, ka to izdarīt var, bet šis bastions vēl ir palicis. Tur vajag ne tikai jēdzīgu ministru, bet Saeimas un specdienestu kopīgu darbību.

 6. Nez kas ir jālieto, lai nāktu pie šādām “atklāsmēm”?

 7. Rudzītim un Rezumēsim –
  tas nekādā veidā nenozīmē, ka Latvijas IeM sistēma ir jatur zem kontroles Krievijai.

 8. Domāju, ka IeM sistēma ir Krievijas kontrolē.
  Skaidri, gaiši un hroniski.
  Ja tā nebūtu tīrīta, nebūtu tā, ka Kozlovskis – TOPvadības līmenis – atbildgajos brīžos notēlo nezinīti.

 9. Kas mūs vēl var pārsteigt pēc 16. marta provokācijas pie Brīvības pieminekļa, kurā vienaldzīgi noskatījās Ie ministrs, un tw ironizēja mūsu populārie žurnālisti, ukraiņu kongresa līdera nepamatotas aizturēšanas, ilgā tiesu procesa pret D. Rūtenbergu un izstādes demolēšanas pie MK?

 10. Nu redziet kā iet ar to policiju un tāpēc mūsu labdari grib uztiept Latvijai obligāto karadienestu. Tad arī tur būs pilns ar visādiem zaļiem un brūniem cilvēciņiem un Nato darbība tūlīt pat tiks nopludināta caur visādiem čalovskiem uz “koloradospringsu”.Hohma

  • Tieši to arī grib panākt, respektīvi, lai policijai parādītos sabiedrotie NBS. Ar Ušakova gvardi nepietiekot. Tai vietā, lai stiprinātu zemessardzi, apgādāt un apmācīt to, notiek nepārtraukta vāvuļošana augstā līmenī. Toties tur, proti, policijā, jābūt ļoti daudz augsta līmeņa, labi informētu un apbruņotu proffesionāļu un tieši tāpēc tas viss ir ļoti bīstams. Organizēt kādu apšaudi un pēc tās bez pēdām pazust un bloķēt izmeklēšanu viņiem nav nekāds jautājums.

 11. policisti taču bijušie musori – nu jau gadi pagājuši, musorui aizgājuši pensijā un strādā tie, kas varēja ar musoriem sastrādāties!

 12. Ļoti skaidrs, kāpēc kolorādo sistēmu apmierina šāda vadība. Jo viņi var netraucēti darboties šādas vadības paspārnē.

 13. Liels paldies autorei. Beidzot žurnālisti uzrakstīja to, ko visi sen zināja, bet nebija nonācis atklātībā. Jāsāk ar attiecīgām pielaidēm darbā Valsts policijā. Un ļoti pareizi tika pateikts, cik ieroču atļaujas izsniegtas apsardzes firmām un to darbiniekiem. Laiks to visu beidzot apzināt un izdarīt secinājumus.

 14. Paldies, Ritai. Viņa man iedveš cerību, ka kāds vēl redz un saprot, kas notiek.

 15. Pentagona-Volstrītas bandas teroristi turpina slepkavot Ukrainas bērniņus, bet tādas dumjas vankšķēs par šekeli gatavas norīt visu …

 16. Lai ko kādreiz būtu nozīmējusi georga lenta, tagad tā identificē kremlinu un vateni un tādiem nav vietas Latvijas policijā.

 17. kas ir, nepatīk ?:))) Atbildēt

  nevankšķi dumības, nejēga, tad nenievās:))

 18. Uzvārda piesavinātājam! Atbildēt

  Cik gan riebīgs komentētājs tu esi ! Tā nonievāt sievieti! Lai arī īpašas simpātijas nejūtu pret autori,tomēr neatļautos tā gānīties .Zemiski!

  • visādas līdējas pelna lēto naudu, publicējot idiotiskus rakstus, gribētu redzēt, kur iņa būtu ja sāktos jezga, labi ka tā jezga ir nereāla, paši vien piebeigsim sevi

 19. Kad politiķi sapratīs, ka liela daļa policijas un privātapsardzes vīri ar ieročie būs tie, kuri vel pirms zaļo vīriņu un ”žurnālistu” un ”tūristu” ierašanās atbalstīs jūkli un Kozlovskis pat nesapratīs, kur atrodas Latvijā vai jau Krievijā… Tāpat kā nesaprata izstādes postīšanu pie Ministru Kabineta ēkas – nēesot kameru ( tas pats apgalvojums, kas nošaujot Ņemcovu pie Kremļa = abi no viena avota? ). Jā zemessargiem ieroči drošās noliktavās var jau būt nesasniedzami un palikušas vien rotaļu lāpstinas – kā valsts attieksme…

  • Politiķi visu saprot jau sen,sen,sen! Ir jābūt absolūtam idiotam,lai neredzētu acīmredzamo.Jau tas vien,ka valsts galvaspilsētā dzīvo vairāk kā puse svešvalodīgo,ka pie varas ir Jeģinajas rosijas kompanjoni ,ka pieprasījums ir pēc krievu valodu protošiem darba meklētājiem,ka ārstam jārunā krieviski,spilgti parāda,kur mēs dzīvojam.Taču politiķiem mute ciet mantrausības,rijīguma,karjerisma, gļēvulības u.c. dēļ. Jau izmanīgā izlocīšanās gadiem ilgi ar čekas maisiem vien ir nepiedodama.

 20. Rīgā, pie IeM Informācijas centra regulāri stāv kāda darbinieka volvo ar kolorādo lentēm un IeM caurlaidi. Jau kādus gadus 3.

  • Rīga jau ir sen okupēta, ir sabraukuši daudz un saņēmuši atļaujas, sapirkuši Rīgā īpašumus, savējie salikti visos kabinetos, TĀDĒĻ ušaku NEVIENS NEAIZTIEK, ne knabiņš acis nepaceļ, kāda agresija no ru valda Rīgā, jo tas viss ir viņiem pieļaujams jo sodīti netiek, latvieti par slotas kātu tiesā krimināli, špļauj sejā tā ir ru kultūra un vispār ir bailīgi Rīgā pa ielām staigāt, ru agresija ir šausminoša. Un pasakiet ka Rīga nav okupēta.

  • Žurnaliste pateica acīmredzošo.Varbūt atmodinās vadību?

 21. Tie taču ir naturalizētie pilsoņi. Varbūt vispirms ir jāizbeidz kolonistiem piešķirt pilsonību.

  • Atbalstu š prasību!

  • Es ari! Bet tagad mēs esma vēl pretēja virzienā. vēl jauniem un jauniem svesķermeņiem mūsu miesā taisamies piešķirt, turot junkeram paklausigu varas eliti.
   Cenšamies ieaudzēt savā miesā lodes un tik sauj vel un vēl… |ieskrējusies, ne

 22. Ta kremla smaka jau nav tikai tads atsevisks gadijums, bet nepartraukta sistema, kas izpauzas kaut vai citigi uztureta un atbalstama 2 valodiba, segregacija pec valodas principa, to attaisnojot ar krapsanos, rupju melosanu par IT KA minoritasu tiesibu nodrosinasanu, kas neatbilst patiesibai. Jo Eiropas minoritasu harta, kuru ir parakstijusi ari ligumu neieverotaja un liela blaveja Krievija, tos par minoritati neuzskata, jo tadi iecelotaji, tapat ka pakistani Anglija, turki Vacija, utml, par minoritati nav uzskatami. Minoritetes var but tikai attieciga teritorija vesturiski dzivojusas tautas, kuru valoda un kultura prasas pec aizsardzibas. Un tadi Latvija ir tikai livi.
  Bet krievu valodas uztiepsanai ir pavisam cits raksturs un uzdevums. Ta grib palikt par ES oficialo valodu un pie reizes iznidet latviesu, tatad tipiska genocida pazimes.
  Un tas ir tapec, ka to realize pie varas joprojam esosie cekas noziedznieku sargataji, kuriem tiesi tapec bail ari no lustracijas, acimredzot tapec, ka parstav tiesi kolorado intereses.
  Kas liecina vien par to, ka te vel lidz realai neatkaribai ir taaaaaaalu, kremlinu vara, tikai nedaudz parvelkot kazokus un pamainot retoriku, kura nemaz neatbilst ricibai, turpinas…

 23. Par šiem kangariem un mēri sen viss zināms.Tie nekad Latviju neaizstāvēs.

 24. Ukrainu pec krievu iebrukuma izglaba vietejie oligarhi ,kuri steidzigi organizeja un finanseja brivpratigo bataljonus. Jo saprata , okupanti atnems visu un atdos krievijas oligarhiem ,ka tas notika Krima. Ko daritu musu oligarhi ja te iebruktu ” atbrivotaji” tapat ir skaidrs . Pec tam kostu pirkstos. Bet butu par velu. Nodevejus neciena nekur un nekad.

 25. Esam pilnīgi “saintegrējušies”

Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Nelieniet manās sēņu vietās!

No 20. augusta līdz 2. septembrim vismaz 36 Latvijas novados notiks vērienīgas militārās mācības “Namejs”. Jēkabpilī un Valmierā plānots izspēlēt masu nemierus. Mācību uzdevumi tiks veikti arī uz juridiskām un privātām personām piederošiem zemes īpašumiem. Mācību laikā pa Latvijas autoceļiem pārvietosies militārā tehnika, tāpēc bruņotie spēki aicina iedzīvotājus būt saprotošiem un nekavēt karavīru un tehnikas pārvietošanos.

Vai jums ir bažas, ka novecojusi aparatūra medicīnas iestādēs var apdraudēt veiksmīgu jūsu ārstēšanu?
Draugiem Facebook Twitter Google+