Foto – Artis Drēziņš

Policisti laupītāji stājas tiesas priekšā 0

Vakar Zemgales apgabaltiesā Jelgavā pastiprinātas drošības apstākļos sāka izskatīt Jēkabpils spēļu zāles aplaupīšanas lietu – kopā ar vēl citiem noziegumiem, kurus daļa “jēkabpiliešu” pirms tam paveikuši Tukumā.


Reklāma
Reklāma

 

Gatavi uz visu

Veselam
8 veidi, kā bērnu izaudzināt par potenciālo psihoterapeita pacientu 18
TV24
Šoreiz “šefs” ir pielaidis kolosālu kļūdu. Vai Krievijas elite patiesībā gaida Putina nāvi? 41
RAKSTA REDAKTORS
“Šorīt viņi tur stāvēja vairāk nekā pusstundu, diskusijas bija skaļos toņos” – jautājam instruktoram, kuram no šoferiem šādā situācijā ir priekšroka 3
Lasīt citas ziņas

Apsūdzētie uz tiesas vietu tika konvojēti ar bākugunīm aprīkotos busiņos, ko pavadīja vēl citas policijas mašīnas. Tiesas namā apsūdzētos ieveda pa dienesta durvīm. Namu gan no iekšpuses, gan ārpuses apsargāja vairāki desmiti policistu, tērpti bruņuvestēs, lielākā daļa – bruņoti ar pistolēm, daļa – ar īsstobra triecienšautenēm. Modri bija arī policijas suņi. Pirms došanās uz tiesas zāli ar metāla detektoru pārbaudīja visus tiesas dalībniekus, ieskaitot advokātus, – šo procedūru nepiemēroja tikai tiesnesim un prokurorei, viņu palīgiem. Žurnālistus sākumā nelaida tālāk par foajē, bet pēc pirmā tiesas pārtraukuma stundu pēc tiesas procesa sākuma zālē varēja ieiet seši žurnālisti (vairāk nebija vietu, lielākas zāles apgabaltiesai neesot), televīzijas pārstāvji palika aiz durvīm – tiesa, apsūdzētie bija lūguši, lai viņus nefilmē un nefotografē.

Aptuveni 50 m2 plašajā tiesas zālē septiņus apsūdzētos apsargāja ap 20 bruņotu policistu, puse no viņiem atradās tieši līdzās rokudzelžos saslēgtajiem apsūdzētajiem, kuri neatradās režģu būrī, bet sēdēja uz sola. Pie atsevišķa galda atradās septiņi advokāti, vēl tiesas zālē bija 15 cietušie vai viņu pārstāvji. Zāles abas ieejas durvis no abām pusēm apsargāja policisti, vienīgie logi – iebūvēti aptuveni piecus metrus augstajos griestos.

 

CITI ŠOBRĪD LASA

Tiesas zālē katru apsūdzēto (izņemot vienu, Staņislavu Berkuli, kas tiek apsūdzēts par relatīvi sīku epizodi), pieķēdētu sev pie rokas, ieveda atsevišķs policists. Šādi stingri drošības pasākumi apliecina iepriekš augstu tiesībsargājošo amatpersonu teikto, ka policisti, kas pavērsuši ieročus pret saviem biedriem, gatavi uz visu un izmantos jebkuru mazāko iespēju bēgt.

 

Slepkavošanā neatzīstas

Par bruņoto laupīšanu Jēkabpilī apsūdzēti bijušie policijas vienības “Alfa” darbinieki Leonīds Koņuhovs un Arvo Žagars, privātpersona Staņislavs Babelis un bijušie Tukuma iecirkņa policijas darbinieki Deniss un Pāvels Hristoforidi, bet vēl lietā figurē Staņislavs Berkuls un Edgars Paruškins, kuriem ar Jēkabpils notikumiem nav sakara, bet kuri kopā ar brāļiem Hristoforidi iesaistīti vairākos notikumos 2008., 2009. un 2010. gadā Tukumā. Tiesa nolēma visas lietas apvienot. Tieši ar notikumiem Tukumā prokurore Vida Kravcova sāka savu apsūdzības runu. 2008. gadā Hristoforidi, Berkuls un Paruškins kādā Tukuma celtniecības objektā nozaga krāsojamo mašīnu 2000 latu vērtībā.

Kā liecina apsūdzība, 2009. gadā Hristoforidi kopā ar Paruškinu, aizslēpušies aiz maskām, bruņojušies ar stekiem, lietojot vardarbību, ietekmēja juvelieri Arni Jēkabsonu, vairāk nekā 20 reizes viņam sita, spēra, saslēdza rokudzelžos, uzvilka galvā maisu, nolaupīja viņu, aizveda ar automašīnu uz mežu, atņēma banku maksājumu kartes, ar kurām izņēma no bankomātiem 750 latus.

 

Vēl šajā pašā gadā šī pati trijotne aplaupījusi uzņēmēja Arņa Ruža māju, bet pašu īpašnieku situši, draudējuši nogalināt gan pašu, gan viņa sievu un mazo bērnu, ja vien netiks iedoti 100 000 latu. Redzot, ka draudi ir reāli, uzņēmējs sagādājis 100 000 eiro un 2000 latu, ko Kauguru benzīna uzpildes stacijā “Nes­te” nodevis kādai personai, kura naudu savukārt aiznesa noziedznieku trijotnei, kas naudu sadalīja savā starpā.

 

Runājot par notikumiem Jēkabpilī, prokurore teica, ka par inkasācijas apsargu piestrādājošais Žagars spēļu zāles laupīšanas laikā atradās automašīnā un gaidīja pārējos laupītājus. Toties Žagars apsūdzēts par policista Andra Znotiņa nošaušanu un mēģinājumu noslepkavot otru policistu, kad kopā ar laupījumu – 104 000 latu – bija iedzīti strupceļā, bet Denisam Hristoforidi apsūdzība uzrādīta arī par policista nonāvēšanas mēģinājumu.

Reklāma
Reklāma

Žagars, Hristoforidi, Babelis, Koņuhovs atzīst, ka laupījuši Jēkabpilī un darbojušies ar nelikumīgi iegūtiem šaujamieročiem, taču visas pārējās apsūdzības noliedz, tostarp Žagars – ka nošāvis A. Znotiņu un ka mēģinājis nošaut otru policistu, D. Hristoforidi – ka mēģinājis nošaut policistu, kad laupītāji bija iedzīti strupceļā. Berkuls atzīst, ka zadzis, bet Paruškins neatzīst neko.

 

Prasa kompensācijas

Jēkabpils apšaudē abi cietušie policisti Rims Šveds un Salvis Tihanovskis no Žagara un D. Hristoforidi pieprasa katrs 20 tūkstošu latu kompensāciju. Nedaudz vairāk par 10 tūkstošu latu kompensāciju pieteicis arī uzbrukumā vidēji smagus miesas bojājumus guvušais spēļu zāles darbinieks Andris Misiņš. Viņu Koņuhovs sašāva augšstilbos, ievainojumi bija dzīvībai bīstami un atstājuši sekas uz veselības stāvokli. Koņuhovs kā labas gribas žestu samaksājis A. Misiņam 3000 eiro, taču izlīgumu cietušais nav slēdzis, jo uzskata, ka veselības bojājumi ir daudz nopietnāki par šo summu.

 

Vēl A. Misiņš tiesā sacīja, ka vasarā – jau pēc notikušā – uz tiesas zāli atnākuši divi nepazīstami cilvēki un Hristoforidi vārdā draudējuši, lai viņš neliecinot, jo brāļi mūžīgi jau cietumā nesēdēšot…

 

A. Misiņš spēļu zālē atbildēja par naudas iekasēšanu un vispirms apdullināts ar metāla āmuru, pēc tam sašauts, viņam atņemtas seifa atslēgas, un seifam ar trim atsevišķiem nodalījumiem tika atvērti un iztukšoti divi nodalījumi.

Tiesā liecināja arī citi spēļu zāles darbinieki, kuri stāstīja par laupītāju brutālo darbību. Nākamajās sēdēs turpināsies cietušo un liecinieku uzklausīšana. Tiesāšanās plānota raiti: divas sēdes noliktas februārī, bet deviņas – martā.