×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.6°C
Ilvija, Marlēna, Ziedone
Ceturtdiena, 24. maijs, 2018
26. janvāris, 2016
Drukāt

Polija aicina mājās padomju represētos poļus (1)

Foto: RIA NovostiFoto: RIA Novosti

Piemiņas vieta izsūtitajiem Polijas pilsoņiem Noriļskā, t.s. Noriļskas Golgāta.

Polijas valdība gatavo jaunu repatriācijas likumu, kas ļaus atgriezties dzimtenē padomju represiju laikā izsūtītajiem poļiem un viņu pēcnācējiem, ziņo aģentūra PAP.

Pirmdien preses konferencē Polijas valdības pilnvarotā starptautiskā dialoga jautājumos Anna Marija Andersa pavēstīja, ka jaunais likums atrisinās jautājumu par agrākās PSRS Āzijas daļā dzīvojošo poļu došanos mājup. “Visi apspiesto pēcnācēji varēs atgriezties Polijā”, sacīja Andersa.

Lēš, ka likums aptvers ap 10 tūkstošus personu. Tie ir cilvēki un viņu ģimenes locekļi, kuri agrākajā PSRS, piemēram Sibīrijā, atrodas vēl kopš Krievijas Pilsoņu kara gadiem. Masveidā poļi Sibīrijā nonāca 1939. – 1941. gadā, kad čeka “tīrīja” PSRS sagrābtos Ukrainas un Baltkrievijas rietumu apgabalus, kas pēc 1939. gada septembra tika pievienoti padomju valstij. Šajā kontingentā nonāca tāpat Katiņā iznīcināto poļu virsnieku ģimenes.

Pēc represēto poļu organizāciju aprēķiniem, Otrā pasaules kara gados staļinisko represiju gaitā uz Sibīriju, Kazahstānu un citiem attāliem PSRS reģioniem kopumā izveda ap 1,35 miljonus poļi. Vairums nometnēs vai nometinājumos nomira. Avoti Krievijā turpretim runā par aptuveni pusmiljonu represēto poļu, tajā skaitā 320 tūkstošiem deportēto.

Jaunais likums stāsies spēkā šī gada otrajā pusē un repatriācijas programma varētu darboties desmit gadu. Paredzēts, ka katrs repatriants pirmo pusgadu saņems ikmēneša pabalstu 600 zlotu (135 eiro) apmērā, kā arī vienreizēju pabalstu 4000 zlotu (900 eiro) dzīvesvietas apmaksai.

Repatriācija var notikt divos veidos: vai nu vietējā pašvaldība, kurā izsūtītais cilvēks reiz dzīvojis, izsūta uzaicinājumu, vai arī to izdara valsts. Poļu mediji aizrāda, ka iepriekšējais, 2000. gadā pieņemtais repatriācijas likums visus izdevumus uzlika uzņemošo pašvaldību pleciem. Līdz ar to procesu pavadīja finansiālas grūtības, un repatriantu skaits izrādījās negaidīti mazs. Piemēram, laikā no 2009. līdz 2013. gadam dzimtenē no bijušās PSRS atgriezušies mazāk nekā 1000 poļu.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Esmu dzirdējis, ka Polijas Tautas Republika 1960. gadā šiem Polijas pilsoņiem atņēma Polijas pilsonību (kas droši vien ir pretlikumīgi). Bet daļa viņu dzīvoja ne tikai PSRS Āzijas, bet arī Eiropas daļā – vai pēdējiem arī programma paredz atbalstu? Vai obligāti jābūt represētam tiesiskā nozīmē? Jo viņu valsts daļa (tagadējā Rietumbaltkrievija un Rietumukraina) bija okupēta, kas nozīmēja normālu dzīves apstākļu izbeigšanos un veicināja izklīšanu pa okupētājvalsti PSRS, kā arī tās okupētajām valstīm (arī Latviju).

Draugiem Facebook Twitter Google+