×
Mobilā versija
Brīdinājums +11.9°C
Ludmila, Laimdots, Laimiņš
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
23. septembris, 2014
Drukāt

Polijā apstiprina valdību

Foto - AFP/LETAFoto - AFP/LETA

Polijas politiskie apskatnieki paredz, ka jaunajai premjerei Evai Kopačai būs jātiek galā gan ar šķelšanos viņas pārstāvētās partijas "Pilsoniskā platforma" rindās, gan izaicinājumiem ārlietās.

Par Polijas premjerministri kļūst Tuska līdzgaitniece un bijusī bērnu ārste Eva Kopača.

Polijas prezidents Broņislavs Komorovskis vakar svinīgā ceremonijā apstiprināja valsts jaunās premjerministres Evas Kopačas sastādīto valdību, kurai 1. oktobrī vēl jāiztur uzticības balsojums parlamentā. Kopača ir līdzšinējā valdības vadītāja Donalda Tuska partijas “Pilsoniskā platforma” biedre, un daudzi politiskie apskatnieki paredz, ka viņa turpinās Tuska sākto politisko kursu.

Cīņa par ietekmi


Polijas valdības vadītājas amatā Kopača stājas, nomainot Tusku, kas decembrī kļūs par Eiropas Savienības Padomes priekšsēdētāju. Viņa kļuvusi par otro sievieti Polijas premjeres krēslā. Deviņdesmito gadu sākumā šo amatu ieņēma Hanna Suhocka. Kopača jau izpelnījusies ļoti pretrunīgus vērtējumus. Valdības spējas liek apšaubīt arī “Pilsoniskās platformas” iekšējās ķildas, kuru dēļ Polijas ārlietu ministra amatā starptautisku cieņu guvušā Radoslava Sikorska vietā stājās ārpolitikā maz pieredzējušais, bet partijas iekšienē ietekmīgais Gžegožs Ščetina. Sikorskis turpmāk būs Polijas parlamenta priekšsēdētājs.

“Es gribēju stingru valdību ar vairākuma “Pilsoniskās platformas” deputātu atbalstu,” paziņoja Kopača, norādot uz partijas iekšienē notiekošo cīņu par varu pēc Tuska aiziešanas uz darbu Briselē. Visticamākais, šīs ķildas ir iemesls, kāpēc ārlietu ministrs vairs nav Sikorskis, kurš šajā amatā bija pēdējos septiņus gadus. Ziņu aģentūra “Reuters”, atsaucoties uz kādu partijas “Pilsoniskā platforma” politiķi, norāda, ka vairākus gadus Ščetina bijis Tuska un Kopačas opozicionārs partijas rindās. Tuskam pārceļoties uz Briseli, brīvs kļūs arī partijas priekšsēdētāja amats, uz kuru savas pretenzijas pieteicis arī Ščetina. Taču šāds pavērsiens mazinātu Kopačas autoritāti, un, lai kaut nedaudz remdētu partijas biedra ambīcijas, viņa Ščetinam atvēlēja ārlietu ministra amatu. “Nākamgad ir vēlēšanas. Lūk, kāpēc Gžegožs Ščetina ir valdībā,” neslēpa Kopača.

Pievērsīsies sociālajām 
lietām un eiro


Polijas jaunā premjerministre paziņoja, ka viens no viņas galvenajiem uzdevumiem būs turpināt Tuska politisko kursu un nodrošināt iepriekšējās valdības darbu pēctecību. Tāpat, domājams, Kopačas valdība vairāk uzmanības pievērsīs Tuska laikā nedaudz sāņus nobīdītajiem sociālajiem jautājumiem. Tikmēr prezidents Komorovskis, apstiprinot Kopaču premjeres amatā, paziņoja, ka valdības vadītājai vajadzētu sagatavot valsti debatēm par eiro ieviešanu. “Viens no šīs valdības lielākajiem uzdevumiem būs sagatavot Poliju neizbēgamajām debatēm par mūsu pozīciju stiprināšanu Eiropā. Ar to es domāju lēmumu par dalību eirozonā,” paziņoja Komorovskis.

Vairāki Tuska valdības ministri ir saglabājuši savus amatus Kopačas valdībā. Tāds ir arī aizsardzības ministrs Tomašs Semoņaks, kas vakar sarunā ar Polijas radio “Zet” apstiprināja, ka Polija ir gatava pārdot Ukrainai ieročus. “Polijas aizsardzības nozare ir ieinteresēta šajā virzienā. Ukrainai varētu būt interesanti vairāki produkti. Ja vien ir griba un gatavība iegādāties Polijas bruņojuma elementus, poļu rūpnīcas ne par ko citu kā eksportu nesapņo,” sacīja Semoņaks. Tiesa, Kopača iepriekš izteikusies, ka Polijai nevajadzētu uz Ukrainu sūtīt ne karavīrus, ne ieročus.

Bērnu ārste un 
kaismīga smēķētāja


Pirms pievēršanās politiķes karjerai 1997. gadā Kopača divdesmit gadus nostrādāja par bērnu ārsti. 2007. gadā viņa kļuva par Polijas veselības ministri, bet četrus gadus vēlāk sāka pildīt Polijas parlamenta priekšsēdētājas pienākumus. Viņas kolēģe no partijas “Pilsoniskā platforma” Kristina Skovronska sarunā ar ziņu aģentūru “Bloomberg” izteikusies, ka Kopača sirdī allaž bijusi mediķe. Savulaik Kopača palīdzējusi atveseļoties Tuska māsai pēc sirdstriekas pārdzīvošanas. Ārstējot citus, Kopača līdz šim nesekmīgi cīnījusies ar pašas veselībai postošo cigarešu atkarību. Turklāt 2010. gadā viņa iestājās pret smēķēšanas ierobežošanas likumu, kādā videoklipā apgalvojot, ka tas atņemtu viņas “personisko brīvību”.

Iespējams, viņas līdzšinējās darbības smagākais laiks datējams ar 2010. gada aprīli, kad pēc aviokatastrofas, kurā bojā gāja toreizējais Polijas prezidents Lehs Kačinskis un 95 citas augsta ranga Polijas amatpersonas, viņa brīvprātīgi pieteicās lidot uz Maskavu, lai palīdzētu piederīgajiem atpazīt traģēdijas upurus. Polijas laikraksts “Gazeta Wyborcza” atzīmē, ka Kopača turpināja upuru mirstīgo atlieku atpazīšanu arī tad, kad divi psihologi, nespēdami izturēt smago darbu, atgriezās Polijā. Krievijas tiesu medicīnas eksperti, kuri arī strādāja pie šīs lietas, Kopaču toreiz iesauca par “komandieri”. Taču Kačinska partijas “Likums un taisnīgums” biedri veltīja Kopačai lielu devu kritikas, kad atklājās, ka vismaz divu upuru mirstīgās atliekas identificētas nepareizi.

Kopača no vīra izšķīrās 2008. gadā. Bijušais dzīvesbiedrs pērn nomira. No laulības ar bijušo vīru Kopačai ir viena meita, kas jau kļuvusi par ārsti. Kopača stāstījusi, ka labprāt gludina veļu un uzkopj māju, kad jūtas satraukta. Bet pēc nominēšanas premjeres amatam viņa paziņoja: “Mājsaimniecībām, kurās teikšana ir sievietēm, sokas labāk.”

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+