Foto: AFP

Polijā atrod padomju un itāliešu karagūstekņu kapus 0

Pšemislas pilsētas tuvumā Polijas un Ukrainas arheologu un augstskolu vēstures studentu kopīgas ekspedīcijas laikā atrasti nacistiskās Vācijas okupācijas laika masu kapi, kuros guļ ap trīs tūkstoši padomju un itāliešu karagūstekņu, vēsta aģentūra AFP.

Reklāma
Reklāma
Viedoklis
Krista Draveniece: Puikam norauj bikses, meitai neļauj pačurāt. Kādi briesmoņi strādā mūsu bērnudārzos? 115
“Zaļais kurss jau tepat pie sliekšņa.” Vai varētu aizliegt malkas, brikešu un granulu apkuri? 400
TV24
Uzņēmējs nosauc visbirokrātiskākās valsts iestādes, kuras būtu likvidējamas: Šādi es, protams, varu sev audzēt ienaidniekus 88
Lasīt citas ziņas

Apbedījumi atrodas Polijas teritorijā, 12 km attālumā no robežas ar Ukrainu, vietā, kur tika iekārtota ebrejiem paredzēta koncentrācijas nometne un ierindas sastāva karavīru karagūstekņu nometne, kas nacistu gūstekņu nometņu sarakstos figurēja kā “Stalag 327 Przemysl-Pikulice”. Kapos uzieti personiskās lietošanas priekšmeti – karotes, kaklā karamie krustiņi, monētas, kā arī sarkanās armijas un Itālijas armijas militārpersonu identitātes žetoni. Lielākoties cilvēki kapā tikuši samesti kaili.

Pirmie padomju karagūstekņi Pšemislā ieradās jau 1941. gada vasaras beigās, savukārt itālieši te tika atsūtīti 1943. gada rudenī, pēc tam, kad sabiedrotie bija izsēdušies Sicīlijā un vairums Itālijas armijas karavīru atsacījās turpināt cīņu Vācijas pusē. Benito Musolīni režīms palīgā vāciešiem uz Austrumu fronti bija nosūtījis ap 230 000 vīru. Taču 1943. gada 23. jūlijā Musolīni režīms Itālijā tika gāzts.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Tos karavīrus, kuri atteicās turpināt karot par Hitleru, nosūtīja uz nometnēm, kur viņus gaidīja īpaši briesmīga izturēšanās no agrāko sabiedroto puses, jo tie viņus uzskatīja par nodevējiem,” skaidroja poļu arheologs Pžemislavs Kolosovskis.

Meklētāji izdara ekshumācijas bijušās gūstekņu nometnes vietā jau vairākas nedēļas. Interesanti, ka 1963. gadā Polijas Sarkanais Krusts gan veica ekshumācijas šajā apvidū, izceļot ap 1500 bojāgājušo pīšļus, taču tālākos izrakumus nezināmu iemeslu dēļ toreiz neturpināja. Visi izraktie kauli tiek pārvesti uz militāro kapsētu netālajā Nehribkas ciemā. Upuru skaitu iespējams noteikt vien pēc cilvēku galvaskausiem.

Zināms, ka gūstā nonākušie karavīri Pšemislas nometnē, līdzīgi kā citās, mira no bada, slimībām un necilvēcīgajiem dzīves apstākļiem.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.