Pasaulē
Vēsture

Polijā pieminekļus padomju armijai pārvedīs uz kodolbunkuru0

Foto: Wikimedia Commons

Polija demontēs pieminekļus padomju armijai un pārvedīs tos uz bunkuru, kur komunisma varas laikā atradās kodolraķetes, ceturtdien paziņoja Polijas valsts Nacionālās atmiņas institūts (IPN).

Polijas labējā valdība pirms gada solīja novākt jebkādus bijušās Maskavas kundzības simbolus.

Polijas iedzīvotājiem ir maz pozitīvu atmiņu par laiku, kad Polija bija Padomju Savienības satelītvalsts. Agrākās iniciatīvas padomju pieminekļu novākšanai Polijā izprovocēja negatīvu reakciju no Krievijas puses.

IPN, kam 2016.gadā tika uzticēta vairāk nekā 200 padomju laika pieminekļu nojaukšana, ceturtdien parakstīja vienošanos ar Aukstā kara muzeju Polijas ziemeļrietumu pilsētā Podborsko, kur tiks novietotas šīs monumentālās atliekas.

INR prezidents Jaroslavs Šareks sacīja, ka šī vieta izraudzīta tāpēc, ka “Podborsko bija uzglabāti kodolieroči, kas varēja iznīcināt demokrātisko pasauli”.

“Mēs nevaram pieņemt totalitārā padomju režīma glorificēšanu,” teica Šareks.

Viņš tomēr paskaidroja, ka pieminekļi kapsētās, kurās atrodas padomju karavīru mirstīgās atliekas, netiks aizskarti un “Polijas valsts tos aizsargās ar vislielāko cieņu”.

Podborsko atrodas viens no trim bunkuriem, kas Polijā tika uzbūvēti padomju kodolraķešu uzglabāšanai, bet šis bunkurs atšķirībā no abiem pārējiem vēl arvien ir saglabājies neskarts.

LA.lv