Pasaulē
Eiropa

Polija veiks labojumus pretrunīgi vērtētajā “holokausta likumā”0

Foto – AFP/LETA

Polijas valdība trešdien paziņojusi, ka veiks labojumus pretrunīgi vērtētajā “holokausta likumā”, atsakoties no cietumsodiem par Polijas apsūdzēšanu līdzdalībā nacistiskās Vācijas noziegumos.

Jaunais likums bija reakcija uz ārvalstu mediju praksi pēdējos gados dēvēt Aušvicu un citas koncentrācijas nometnes nacistiskās Vācijas okupētajā Polijā par “poļu nāves nometnēm”. Tas paredz līdz trim gadiem ilgu cietumsodu par šādām frāzēm vai par Polijas apsūdzēšanu līdzdalībā nacistiskās Vācijas noziegumos.

Lai gan likumā norādīts, ka tas nav attiecināms uz mākslas vai zinātniskiem darbiem, Izraēla un ASV uzskata, kas tas varētu ierobežot runas brīvību par holokaustu.

Kritiķi arī apgalvoja, ka likums ir brīvi formulēts un var tikt izmantots, lai noliegtu poļu atbildību par noziegumiem pret ebrejiem.

Likuma pieņemšana saasināja Polijas attiecības ar ASV un Izraēlu un izpelnījās globālu kritiku.

Polijas premjerministra Mateuša Moravecka biroja vadītājs Mihals Dvorčiks intervijā Polijas Radio skaidroja, ka labojumu rezultātā likuma pārkāpēji vairs nevarēs tikt sodīti ar trīs gadu cietumsodu.

Viņš sacīja, ka šis likuma aspekts novērsis uzmanību no likuma īstā nolūka, kas ir “aizstāvēt Polijas labo vārdu un vēsturisko patiesību”.

Dvorčiks atklāja, ka likuma labojums parlamentā var tikt apspriests jau trešdien.

LA.lv