×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.3°C
Emīls, Egita, Monvīds
Ceturtdiena, 21. jūnijs, 2018
9. decembris, 2016
Drukāt

Politekonomija boršča katlā. Kā šodien par 40 eiro dzīvo ukraiņu pensionārs (5)

Foto - Juris LorencsFoto - Juris Lorencs

Novembra otrajā pusē dažas dienas pavadīju Ukrainas pilsētā Černivcos, kas atrodas netālu no robežas ar Rumāniju. Līdzīgi kā Latvijā, arī Ukrainas rietumus bija pārņēmis negaidīti spēcīgs ciklons ar sniegu un brāzmainu vēju. Pilsētas ielas un parkus klāja šiem platuma grādiem (Černivci atrodas 1200 kilometrus uz dienvidiem no Rīgas) neparasti bieza sniega sega. Šķiet, ka par neraksturīgajiem laika apstākļiem sajūsmā bija vienīgi bērni, kuri pikojās un vēla milzīgus sniega vaļņus.

Tikmēr sarunas ar sastaptajiem cilvēkiem liecina, ka vismaz politiskā klimata temperatūra Ukrainā joprojām saglabājas augsta. Patlaban visvairāk apspriestie temati ir jaunie komunālo pakalpojumu tarifi un amatpersonu īpašuma deklarācijas, kas novembra sākumā tika izliktas publiskai apskatei internetā. Mantiskā stāvokļa sākumdeklarēšana bija viena no ASV un Eiropas prasībām, lai Ukraina arī turpmāk saņemtu politisku un materiālu atbalstu.

Dusmojas uz bagātniekiem

“Šoks, dusmas, pretīguma sajūta,” tā ukraiņi raksturo savas emocijas pēc iepazīšanās ar šīm deklarācijām. Bet kas ir interesanti – par dažu politiķu vai ierēdņu bagātību cilvēki pavisam neuztraucas. Valsts prezidents un “šokolādes karalis” Porošenko vienmēr bijis ļoti turīgs cilvēks, arī vairāku apgabalu gubernatoru aktīvu vērtība mērāma desmitos miljonu ASV dolāru. Tas, kā šeit saka, ir “normāli”. Toties vienkāršos ukraiņus aizvaino pasakainās bagātības, kādās iedzīvojušies daudzi “Maidana revolūcijas” varoņi, kuri pirms trim gadiem bija pliki kā baznīcas žurkas. Cilvēki, kas vēl nesen mētājās pa īrētiem kaktiem un aizvadītajos gados vismaz oficiāli saņēmuši visai pieticīgas algas, deklarējuši mājas, vairākus dzīvokļus, dārgas automašīnas, gleznu kolekcijas un pamatīgus skaidras naudas uzkrājumus.

“Mums vajadzīga jauna revolūcija un pašiem “savs Putins”,” to Ukrainā šodien dzird bieži. Pats Krievijas prezidents cilvēku uztverē gan ir “sliktais” (atņēmis Krimu, palīdz Donbasa separātistiem utt.), bet viņa vadības stils – labs. Jautāti, ko nozīmē “Putina stils”, ukraiņu izpratne parasti ir šāda: “Pirmkārt, viens likums visiem. Otrkārt, likumi darbojas, tos pilda. Treškārt, pastāv varas vertikāle – ko prezidents ar savu “ukazu” galvaspilsētā lemj, tas aiziet līdz vissīkākajam provinces ierēdnītim. Pie mums arī tā derētu.”

Pievienot komentāru

Komentāri (5)

  1. Nu redz kā Ukraiņi ar saviem 50 eiro mēnesī dzīvo daudz labāk nekā mūsu pensionāri ar 300 eiro mēnesī. Dzīvoklis kopā ar komunāliem maksājumiem un zemes un nekustamā īpašuma nodokļiem vien izmaksā ap 200 eiro mēnesī un 100 eiro paliek eksistēšanai, ārstam, medikamentiem, higiēnas precēm, apģērbam, apaviem, pārtikai, kultūras pasākumu apmeklēšanai, kādam žurnālam vai avīzei…..Par ko viņi muļķi cīnās, par nabadzību, par bezdarbu, par beztiesiskumu. kad atčohnīsies, ka padomju laikos dzīvojām paradīzē, tad tas jau var būt par vēlu……

  2. Ukrainas varnešus tagad glābt tikai viņu sponsori – piešķirot bezvīzas režīmu. Tas palīdzēs “nolaist tvaiku” – vismaz kādiem 300 000 niknajiem jauniešiem aizbraukt peļņā. Saturies, Eiropa!

  3. Man arī ir draugi Rietumukrainā – Ļvovā un Černovcos. VIsi kurn par šodienas situāciju valstī. Saka, ka pēc maidana dzīvo 10x sliktāk. Visi runā, ka jāorganizē jaunu maidanu, tik neesot Nūlandes kas cepumiņus izdala 😀 Bet vispār viņiem tur iet ļoti smagi.

  4. Mājiens ar sētas mietu Latvijas penžiem neprasīt indeksācijas, lai vairāk paliek pie siles esošajiem ?

  5. Iespējams, ka Ukrainai vislabākā palīdzība ir likt viņus mierā.

Draugiem Facebook Twitter Google+