Mobilā versija
Brīdinājums +16.4°C
Rodrigo, Rauls
Pirmdiena, 25. septembris, 2017
3. jūnijs, 2015
Drukāt

Guntis Ščerbinskis: Politiskais zvaigžņu stāvoklis (4)

Foto - LETAFoto - LETA

Valsts prezidenta amata kandidāts Egils Levits atbild uz žurnālistu jautājumiem pēc tikšanās ar "Saskaņas" Saeimas frakcijas deputātiem.

Ne visām nācijām laimējas, kad īstajā laikā un vietā uz valsts vadītāja amatu pretendē kandidāts ar izteiktām valstsvīra īpašībām un stāju. Latvijas jaunāko laiku vēsturē tas notiek jau otro reizi – pirmā bija Vaira Vīķe-Freiberga. Būtu grēks laist garām šo otro iespēju. Diemžēl politiskais izkārtojums šajā situācijā mums ļauj cerēt vien uz Saeimas balsošanas aizklātumu, kurā deputāti atļausies paust savu, nevis partijas deklarēto nostāju.

Pat nesaucot šo Valsts prezidenta amata kandidātu vārdā, visiem skaidrs, ka runa ir par valsts un sabiedrisko darbinieku, Eiropas kopienas tiesas tiesnesi Egilu Levitu. Šī kandidāta, iespējams, vienīgais mīnuss ir tikai tas, ka pietrūkst izteikta inteliģences spiediena uz politiķiem, lai panāktu viņa ievēlēšanu. Sabiedrība kopumā savu atbalstu Levitam ir nepārprotami paudusi dažādās aptaujās, forumos un savstarpējās sarunās. Turklāt šoreiz sabiedrisko domu nevar norakstīt uz kādu “protesta balsojumu”. Ar šo savu nostāju cilvēki rāda, ka dzīvo ar nepiepildītu sapni azotē par Latviju, kurā ir vairāk vienlīdzības, labklājības, tiesiskuma un citu klasisku eiropeisku vērtību. Cilvēki pauduši arī ilgas pēc valstsvīra, ar kuru varētu lepoties gan mājās, gan pasaulē.

Lai ar pašreizējo ievēlēšanas kārtību un esošajiem politiskās vides tikumiem mūsu valsts tiktu pie izcila Valsts prezidenta, patiešām jābūt īpašam zvaigžņu stāvoklim. Svarīgas ir ne tikai kandidāta īpašības un kvalitātes, bet arī tas, uz kāda pamata pie varas turas pašreizējā koalīcija, kurš politiskais spēks virza attiecīgo pretendentu un citas nianses. Tikpat būtiski, lai dzīvē sevi apliecinājis, cienījams cilvēks vispār piekristu kandidēt šādos apstākļos, rēķinoties ar iespējamu nomelnošanu un ķengāšanu, kas var noslēgties ar nesekmīgu iznākumu.

Politiskajās aprindās minētais arguments, ka Levits augstajam amatam ir nederīgs, jo pēdējā laikā dzīvojis un strādājis ārpus Latvijas, neiztur kritiku. Šāda retorika ir pat kaitīga, jo rāda, ka valsts patiesībā uzgriež muguru tiem talantiem, kuri gūst panākumus arī starptautiskā mērogā. Iespējams, ka tas jau ir tāds nerakstīts likums un uz augstākiem amatiem nevar cerēt ne bijušais eirokomisārs Andris Piebalgs, ne ekspremjers Valdis Dombrovskis. Vai mazajai Latvijai ir tik daudz talantīgu valstsvīru, lai atļautos šādu cilvēku norakstīšanu? Galu galā jau tas ir arī nedraudzīgs signāls jebkuram aizbraucējam no Latvijas, ka mīļi aicinājumi atgriezties un reemigrācijas plāni ir tikai uz papīra vai tukšu lozungu līmenī.

Tāpat kā valsts aizsardzības spēju stiprināšana, arī sekmīgi izraudzīts Valsts prezidents ir investīcija mūsu drošībā. Šis apstāklis ir būtisks gan pašreizējos ģeopolitiskajos apstākļos, gan tāpēc, ka augstajam amatam tiek virzīts arī aizsardzības ministrs Raimonds Vējonis. Viņš sevi ir apliecinājis ministra amatā, un būtu diezgan bezatbildīgi pamest šo nozīmīgo posteni jaunai politiskā tirgus nejaušībai pēc prezidenta vēlēšanām. Turklāt Vējoņa virzītāju vicināšanās ar jaunu kandidātu dienu pirms vēlēšanām ir diezgan nepieklājīgs žests pret cienījamo aizsardzības ministru. Cienīga atbilde uz to varētu būt savas kandidatūras atsaukšana par labu valstiskām interesēm.

Pievienot komentāru

Komentāri (4)

 1. Dažādas aptaujas ,intervijas,tautas ,,viedokļa,, it kā uzklausīšana ir tikai varas partiju spices organizēts teātris,kad iepriekš viss ir izkalkulēts,nauda vajadzīgām personām pārskaitīta un šaurām aprindām prezidenta vārds ir jau zināms.Atliek nopirkto preci iesaiņot un ielikt skatlogā apskatei.

  • PL.10 no rīta paralēli skatījos bērnu filmiņu -pasaku par Ziemassvētkiem .Liela līdzība ,gaidot brīnumu, tikai, ja varētu saglabāt šo bērnišķīgo ticību.
   Vai ,vai ,ja cilvēki SEIMĀ GALĪGI ZAUDĒS TAUTAS UZTICĪBU !!!

 2. Ļoti šaubos, vai Saeimas deputātiem pietiks veselā saprāta un godaprāta atdot savas balsis par Levitu, kam ir visas valstsvīra īpašības. Droši vien sīkas intrigas un partijiņu intereses, kā parasti, ņems virsroku par valsts un tautas interesēm. Tikai pēc šāda balsojuma plaisa starp tautu un deputātiem kļūs vēl lielāka,
  tas nu ir skaidrs.

  • Ko tu muldi, kāda plaisa? kāds vesels saprāts? Ja pietrūksies, tad tikai pārliecības, ka tas tiešām ir tas! Bet tās patiešām jābūt daudz! To, ka viņš ir liels jurists-zinātnieks nevienu sevišķi nepārliecinās. Ne jau to ciena parastie cilvēki. Katrā ziņā Levits ir daudz labāks par dažiem pārejiem, bet pašreiz nav īsts brīdis kavēties. Lai tik veicās, būšu apmierināts.

Harijs Tumans: Kā savaldīt "ciklopus" un pasargāt valsts intereses (6)Gaidot valsts simtgadi, dažādu šim svarīgajam notikumam veltīto pasākumu un ieceru saraksts kļūst aizvien garāks.
Lasītāju aptauja
Gata Šļūkas zīmējums
Gatis Šļūka. Ziemeļkoreju nevar apturēt

Visas pasaules politiķu uzmanības lokā šonedēļ atkal nonākusi Ziemeļkoreja saistībā ar tās radītajiem kodoldraudiem. Ziemeļkoreja pagājšpiektdien izšāva austrumu virzienā vidēja darbības rādiusa ballistisko raķeti, kas pārlidoja Japānu un nokrita Klusajā okeānā. Raķete nolidoja 3700 km, kas ir lielākais attālums, kas nolidots Ziemeļkorejas ballistisko raķešu izmēģinājumos. ANO Drošības padome stingri nosodīja šo “augsti provokatīvo” soli. Taču Ziemeļkorejas vadītājs Kims Čenuns solīja pabeigt šīs valsts kodolieroču programmu, neraugoties uz pastiprinātām sankcijām pret Phenjanu. Kims sacīja, ka Ziemeļkorejas ieroču attīstības galīgais mērķis ir panākt “reālu spēku līdzsvaru” ar ASV. Atbilstoši ASV aplēsēm, Ziemeļkorejas bruņojumā ir līdz 60 kodolieročiem.

Vai partijām jāpalielina valsts budžeta finansējums?
Agris Liepiņš: Nepilsoņu lamatas (36)Pilsonības jautājumi ir līdzvērtīgi valsts teritoriālās neaizskaramības jautājumiem!
Viss var būt taisnība, izņemot to, kas tiek drukāts (17)Sudrabas komisijā žurnālistu organizācijas viena otru apsmidzina ar indīgām ķimikālijām
Rita Našeniece: Impērijas brīvprātīgie palīgi (96)Piederību valstij nenodrošina uztiepti papīri. To nodrošina audzināšana.
Draugiem Facebook Twitter Google+