Mobilā versija
+16.0°C
Anna, Annija, Ance
Trešdiena, 26. jūlijs, 2017
3. jūnijs, 2015
Drukāt

Guntis Ščerbinskis: Politiskais zvaigžņu stāvoklis (4)

Foto - LETAFoto - LETA

Valsts prezidenta amata kandidāts Egils Levits atbild uz žurnālistu jautājumiem pēc tikšanās ar "Saskaņas" Saeimas frakcijas deputātiem.

Ne visām nācijām laimējas, kad īstajā laikā un vietā uz valsts vadītāja amatu pretendē kandidāts ar izteiktām valstsvīra īpašībām un stāju. Latvijas jaunāko laiku vēsturē tas notiek jau otro reizi – pirmā bija Vaira Vīķe-Freiberga. Būtu grēks laist garām šo otro iespēju. Diemžēl politiskais izkārtojums šajā situācijā mums ļauj cerēt vien uz Saeimas balsošanas aizklātumu, kurā deputāti atļausies paust savu, nevis partijas deklarēto nostāju.

Pat nesaucot šo Valsts prezidenta amata kandidātu vārdā, visiem skaidrs, ka runa ir par valsts un sabiedrisko darbinieku, Eiropas kopienas tiesas tiesnesi Egilu Levitu. Šī kandidāta, iespējams, vienīgais mīnuss ir tikai tas, ka pietrūkst izteikta inteliģences spiediena uz politiķiem, lai panāktu viņa ievēlēšanu. Sabiedrība kopumā savu atbalstu Levitam ir nepārprotami paudusi dažādās aptaujās, forumos un savstarpējās sarunās. Turklāt šoreiz sabiedrisko domu nevar norakstīt uz kādu “protesta balsojumu”. Ar šo savu nostāju cilvēki rāda, ka dzīvo ar nepiepildītu sapni azotē par Latviju, kurā ir vairāk vienlīdzības, labklājības, tiesiskuma un citu klasisku eiropeisku vērtību. Cilvēki pauduši arī ilgas pēc valstsvīra, ar kuru varētu lepoties gan mājās, gan pasaulē.

Lai ar pašreizējo ievēlēšanas kārtību un esošajiem politiskās vides tikumiem mūsu valsts tiktu pie izcila Valsts prezidenta, patiešām jābūt īpašam zvaigžņu stāvoklim. Svarīgas ir ne tikai kandidāta īpašības un kvalitātes, bet arī tas, uz kāda pamata pie varas turas pašreizējā koalīcija, kurš politiskais spēks virza attiecīgo pretendentu un citas nianses. Tikpat būtiski, lai dzīvē sevi apliecinājis, cienījams cilvēks vispār piekristu kandidēt šādos apstākļos, rēķinoties ar iespējamu nomelnošanu un ķengāšanu, kas var noslēgties ar nesekmīgu iznākumu.

Politiskajās aprindās minētais arguments, ka Levits augstajam amatam ir nederīgs, jo pēdējā laikā dzīvojis un strādājis ārpus Latvijas, neiztur kritiku. Šāda retorika ir pat kaitīga, jo rāda, ka valsts patiesībā uzgriež muguru tiem talantiem, kuri gūst panākumus arī starptautiskā mērogā. Iespējams, ka tas jau ir tāds nerakstīts likums un uz augstākiem amatiem nevar cerēt ne bijušais eirokomisārs Andris Piebalgs, ne ekspremjers Valdis Dombrovskis. Vai mazajai Latvijai ir tik daudz talantīgu valstsvīru, lai atļautos šādu cilvēku norakstīšanu? Galu galā jau tas ir arī nedraudzīgs signāls jebkuram aizbraucējam no Latvijas, ka mīļi aicinājumi atgriezties un reemigrācijas plāni ir tikai uz papīra vai tukšu lozungu līmenī.

Tāpat kā valsts aizsardzības spēju stiprināšana, arī sekmīgi izraudzīts Valsts prezidents ir investīcija mūsu drošībā. Šis apstāklis ir būtisks gan pašreizējos ģeopolitiskajos apstākļos, gan tāpēc, ka augstajam amatam tiek virzīts arī aizsardzības ministrs Raimonds Vējonis. Viņš sevi ir apliecinājis ministra amatā, un būtu diezgan bezatbildīgi pamest šo nozīmīgo posteni jaunai politiskā tirgus nejaušībai pēc prezidenta vēlēšanām. Turklāt Vējoņa virzītāju vicināšanās ar jaunu kandidātu dienu pirms vēlēšanām ir diezgan nepieklājīgs žests pret cienījamo aizsardzības ministru. Cienīga atbilde uz to varētu būt savas kandidatūras atsaukšana par labu valstiskām interesēm.

Pievienot komentāru

Komentāri (4)

 1. Dažādas aptaujas ,intervijas,tautas ,,viedokļa,, it kā uzklausīšana ir tikai varas partiju spices organizēts teātris,kad iepriekš viss ir izkalkulēts,nauda vajadzīgām personām pārskaitīta un šaurām aprindām prezidenta vārds ir jau zināms.Atliek nopirkto preci iesaiņot un ielikt skatlogā apskatei.

  • PL.10 no rīta paralēli skatījos bērnu filmiņu -pasaku par Ziemassvētkiem .Liela līdzība ,gaidot brīnumu, tikai, ja varētu saglabāt šo bērnišķīgo ticību.
   Vai ,vai ,ja cilvēki SEIMĀ GALĪGI ZAUDĒS TAUTAS UZTICĪBU !!!

 2. Ļoti šaubos, vai Saeimas deputātiem pietiks veselā saprāta un godaprāta atdot savas balsis par Levitu, kam ir visas valstsvīra īpašības. Droši vien sīkas intrigas un partijiņu intereses, kā parasti, ņems virsroku par valsts un tautas interesēm. Tikai pēc šāda balsojuma plaisa starp tautu un deputātiem kļūs vēl lielāka,
  tas nu ir skaidrs.

  • Ko tu muldi, kāda plaisa? kāds vesels saprāts? Ja pietrūksies, tad tikai pārliecības, ka tas tiešām ir tas! Bet tās patiešām jābūt daudz! To, ka viņš ir liels jurists-zinātnieks nevienu sevišķi nepārliecinās. Ne jau to ciena parastie cilvēki. Katrā ziņā Levits ir daudz labāks par dažiem pārejiem, bet pašreiz nav īsts brīdis kavēties. Lai tik veicās, būšu apmierināts.

Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Kas tiem amerikāņiem nepatīk?

Gāzes varā

Eiropas Savienība nav apmierināta ar jaunākajām ASV sankcijām pret Krieviju. Izdevums “Politico” vēsta, ka ES komisāriem izplatītajā dokumentā tiek pausts Eiropas Komisijas (EK) priekšsēdētāja Žana Kloda Junkera satraukums par to, ka jaunās sankcijas varētu skart dažādus Eiropas projektus enerģētikas jomā, un īpaši gāzes vadu “Nord Stream 2”, ko Krievijas gāzes koncerns “Gazprom” īsteno kopā ar vairākiem Eiropas uzņēmumiem. Latvija ir starp tām 13 ES valstīm, kas iebilst pret šo gāzesvadu Baltijas jūras dzelmē, saucot to par ģeopolitisku, nevis ekonomisku projektu. Turpretī Vācija un vairākas citas valstis vēlas tā īstenošanu. Šo pozīciju aizstāv arī Ž. K. Junkers.

Vai Rīgā jābūt mākslinieka Gustava Kluča ielai?
Inguna Ebela: pret neziņotājiem vajadzīgas paraugprāvas (15)Mazā Ivana nāve Dubeņu mežā liek uzdot daudzus “kāpēc”. Zēna vecākiem, kaimiņiem, institūcijām, kuru pienākums palīdzēt nemīlētiem un neaprūpētiem bērniem, garāmgājējiem, autobusa
Vai Austrālijas latvieši aizmirsti? (12)Latvijas sūtniecību Kanberā!
"Nauda iztērēta, rezultāta nav". Kā jūs iespaidojis ģimenes ārstu streiks? (6)Bitīte Baune, Limbažu novads: “Mana ģimenes ārste streiko, bet tas mani īpaši nav iespaidojis, jo visus pakalpojumus, kas šobrīd vajadzīgi, saņemu vai
Draugiem Facebook Twitter Google+