×
Mobilā versija
Brīdinājums +18.8°C
Venta, Salvis, Selva
Svētdiena, 20. maijs, 2018
8. septembris, 2015
Drukāt

Imantas hakera “politiskie advokāti” pieklusuši (6)

Foto - LETAFoto - LETA

Vēl 2013. gada vasarā vairāki politiķi uzstāja, ka Deniss Čalovskis jātiesā tepat Latvijā, nevis jāizdod ASV, pieļaujot, ka izdošanas gadījumā viņš varētu pat tikt spīdzināts.

“Es zināju, ka tas, ko daru, ir pretlikumīgi,” tiesā ASV paziņojis Deniss Čalovskis, kuru ASV bija lūgusi izdot Latvijai, lai tiesātu par kibernoziegumiem, kas radījuši desmitiem miljonu dolāru lielus zaudējumus. Pirms diviem gadiem ASV lūgums izdot Čalovski izraisīja plašu viņa aizstāvības kampaņu, kurā iesaistījās gan pazīstami juristi, gan politiķi. Vēlāk viņi kā pēc burvju mājiena noklusa.

Čalovskis, kuram tagad ir 30 gadu, Manhetenas federālajā tiesā atzina savu vainu sazvērestībā ar nolūku ielauzties svešos datoros. Viņš apstiprināja, ka esot bijis nolīgts uzrakstīt daļu no bīstamā “Gozi” vīrusa koda. Tā kā Čalovskis piekritis sadarboties ar izmeklētājiem, visticamāk, viņa sods nebūs bargs. Tas nepavisam neatbilst briesmu stāstiem, kas par ASV tiesu sistēmu tika stāstīti 2013. gada vasarā, kad vairāki politiķi uzstāja, ka D. Čalovskis jātiesā tepat Latvijā, nevis jāizdod ASV, ar kuru Latvijai ir savstarpējs līgums par aizdomās turēto izdošanu tiesāšanai. Izskanēja pat pieņēmumi, ka izdošanas gadījumā D. Čalovskis ASV varētu arī tikt spīdzināts. No D. Čalovska “politiskajiem advokātiem” redzamākie bija “Saskaņas” politiķis Andrejs Elksniņš un ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs (“Vienotība”, tolaik Reformu partijas pārstāvis), kurš valdības balsojumā par D. Čalovska izdošanu balsoja “pret”. D. Čalovskim atradās arī citi “līdzjutēji”, kā, piemēram, Latvijas Ārstu biedrības priekšsēdētājs Pēteris Apinis, kurš sabiedrībā pazīstams ar pilsoniskajām aktivitātēm, kas skar ne tikai viņa profesionālo jomu. Viņš 2015. gada priekšvakarā aicināja valdību atkārtoti lemt, vai tai ir jāizdod D. Čalovskis tiesāšanai ASV, un apgalvoja, ka ASV vajadzīgas “Denisa smadzeņu krokas”.

A. Elksniņš arī tagad nav mainījis savu viedokli – Čalovskis bija jātiesā Latvijā un jāpieprasa ASV kompetentajām iestādēm lietas materiāli. “ASV savām vajadzībām ieguvušas labu speciālistu informācijas tehnoloģiju jomā,” uzskata A. Elksniņš. Politiķis uzsver, ka iestājies par Čalovski, jo viņš ir Latvijas pilsonis un viņam valstij ir jāgarantē aizsardzība, jo tobrīd politiķim nav bijis informācijas, ka D. Čalovskis būtu veicis noziedzīgu nodarījumu. “Čalovska izdošana bija kļūda, zaudējums mūsu valstij. Varētu viņu tiesāt Latvijā un pēc soda izciešanas pieņemt darbā Aizsardzības ministrijas pakļautībā esošajā Informācijas tehnoloģiju drošības incidentu novēršanas institūcijā – CERT.lv,” spriež A. Elksniņš. Šāda argumentācija gan vairāk atgādina kriminālžanra seriālus.

Starp tiem, kas izteica atbalstu Čalovskim, bija arī tā laika aizsardzības ministrs, tagad Eiroparlamenta deputāts Artis Pabriks. Viņš gan balsojumā par Čalovska izdošanu nepiedalījās. A. Pabriks norāda, ka viņa viedoklis nav mainījies. “Mums jābūt spējīgiem pašiem tikt galā ar tiesvedību pret saviem pilsoņiem savā valstī. Reti kura valsts izdod savus pilsoņus,” sacīja A. Pabriks. Tomēr viņš uzslavē Latvijas stratēģisko partneri ASV par solījumu turēšanu. “Toreiz bija dažādas sarunas ar ASV pusi, viņi zināja, kā šai lietai pieiet, un saprata arī, ka Čalovskis ir eiropietis. Čalovska gadījums parāda, ka varam rēķināties ar ASV, ka mūsu partneris tur solījumus, un tas notiek arī drošībā un ārpolitikā,” secina A. Pabriks.

Tomēr 2013. gadā Čalovska izdošana bija “karsts kartupelis” “Vienotības” politiķu vidū. To apliecina Saeimas Ārlietu komisijas priekšsēdētāja Ojāra Ērika Kalniņa teiktais “LA”: “Ja Latvijas tiesa ir spējīga tiesāt Čalovski, tad tas jādara šeit. ASV potenciālie sodi ir bargāki nekā Latvijā. Saprotu Ārlietu ministrijas nostāju – kaut arī pastāv vienošanās, ne vienmēr ir jāpiekrīt.” Tikmēr viņa partijas un komisijas biedrs Atis Lejiņš tolaik uzsvēra, ka ASV Latvijai ir izdevusi tiesāšanai vairākus cilvēkus. “Ja viņi dara un mēs iebilstam, tad kāda jēga ir no šā līguma? Tad jau ASV var iebilst pret kādu mūsu lūgumu, balstoties uz tā nepildīšanu,” tolaik argumentēja A. Lejiņš.

Tagad O. Ē. Kalniņš uzskata, ka D. Čalovska atzīšanās ir apliecinājums tam, ka rīdzinieks bija veicis noziegumu un lieta ir atrisinājusies. “Apstākļi kopš tā laika ir mainījušies,” piebilda O. Ē. Kalniņš. “Nav grūti atzīt, ka mani pirmie spriedumi bija kļūdaini. Toreiz centos būtu uzmanīgs, aizsargājot Latvijas pilsoņu intereses.”

Ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs 2013. gadā pirms balsojuma valdībā izplatīja garu apkārtrakstu, skaidrojot, kāpēc viņš balsos pret tā sauktā Imantas hakera izdošanu ASV. Ministra galvenais arguments tolaik bija tas, ka iespējamā izdošana novedīs pie zaudējuma Eiropas Cilvēktiesību tiesā. Vakar viņš uz jautājumiem par to, kā vērtē Čalovska atzīšanos, atbildēja rakstiski ar sava padomnieka Mārtiņa Drēģera starpniecību. “Ārlietu ministrs nevar komentēt ASV tiesas darbību. Vēršu uzmanību, ka ārlietu ministrs nevienu brīdi nav apšaubījis Čalovska vainu vai nevainīgumu, kas ir tiesībsargājošo iestāžu kompetences jautājums. Savulaik ministrs norādīja uz vairākiem problemātiskiem aspektiem, kas daļēji atspoguļoti Eiropas Cilvēktiesību tiesas spriedumā. Ministrs vienmēr ir respektējis ECT un Ministru kabineta lēmumu,” komentēja ministra padomnieks.

Pievienot komentāru

Komentāri (6)

 1. Vai atzīšanās ASV, Krievijas vai Francijas tiesā var uzskatīt par pietiekošu pierādījumu? Līdz šim pieredze liecināja par pretējo. Un nu pēkšņi Čalovskis ir atzinies. Ja amīšiem būtu ļauts izrēķināties ar Asandžu, viņš atzītos ne tikai sieviešu, bet arī ziloņa izvarošanā.
  Bet visa jezga ap Čalovski sākās pavisam citu iemeslu dēļ – iemeslu, kurus varas mafija un viņas trubadūri rūpīgi cenšas izdzēst no mūsu atmiņas.
  Latvijā ārvalstnieki var izvarot, slepkavot, nemaz nerunājot par zagšanu, un viņi nekādu sodu nesaņem, viņu valstis neizdod šos noziedzniekus tiesāšanai Latvijā un netiesā arī tur uz vietas.
  tieši šī iemesla dēļ arī sākās Čalovska aizstāvības kampaņa.
  Bet Latvijas varas mafija bez ziepēm lien amīšiem a….jā atverē – šie pieprasa lai Abrene tiktu atdota Krievijai un šķēles un vairas pārdod Abreni. amīši pieprasa lai jaunu meiteņu, kuras turklāt bija policistes, slepkavu liek mierā un slepkava dzīvo cepuri kuldams, amīši pieprasa itkā hakera izdošanu un Čalovski nosūta uz ASV.
  Amīši līdz pat šai dienai meklē Irākā atomieročus un nevar atrast, bet mums jātic, ka tādi ir bijuši. Amīši paziņoja, ka Kāns esot izvarotājs. Vīrietis tik daudz nevar izdzert, lai viņam sagribētos tādu sievieti varot, bet mums jātic. Mums jātic, ka Gvantanamo ir kūrorts un ,,bēgļi” bēg no kara.
  Kam vēl mums ir jātic?

  • Gadjums ar šo urla-kindervunderu ir par sīku, lai celtu sakar ar to tādus globālus jautājumus. Domāju, ka viņš tur ātri atklājis Kremļa pūliņus šajā jautājumā, proti interneta kiber terorismā, vai kā tur to saukt. Daudz neko jau viņš nav zinājis, pārāk sīka blusa, bet tomēr. Par to ari piesolits, ka lēti tiks cauri. Bet, kā zināms arī viena diena cietumā var kļūt kritiska. Es redzu, tu labi papūlējies lai novērstu uzmanību.

 2. Nezinu, kādi noziegumu viņš izdarīja. Kaut kur lasīju – nekad nesakrustojiet 2 pirkstus, jo kāds iedomāsies, ka jūs gribat šaut. Ja 2 gadu dēļ vajadzēja ielauzties daudzstāvenē pa logu un uztaisīt Holivudas action filmu … OK. Lai tā būtu.

  • Jā, jā – kindervunders būtu sēdējis mierīgi un bakstijis degunā – neviens viņu neaiztiktu. Bet viņš, kā saka, gājis paklupis skatās – roka svešā kabatā. Tu “inesīt” meklēt muļķus esi nepareizu vietu izvēlējusies. Droši vien vadīta no tā paša. LA to riebīgo ģīmi var kaut vai simts rakursos izvietot, blēdis vienalga izskatīsies kā blēdis.

 3. Čalovskis ir izdarījis kriminālnoziegumu kibernētikas jomā, tāpēc visādu elksniņu pļāpāšana, ka viņš būtu noderīgs Latvijai ir tīrās muļķības. Vai tad šāds NEGODĪGS cilvēks pēkšņi kļūs godīgs un Elksnīņš viņam piedāvātu darbu pat Aizsardzības ministrijā! Lai perē jaunus datorvīrusus ES un ASV! Tas tikai norāda, ka Saeimā ir savēlēta rinda deputātu, kam godaprāts un morāle cilvēka darbībā ir pilnīgi tukši jēdzieni.

 4. Ja es pareizi sapratu no shi raksta,shis cilveks izdarija noziegumu,par kuru jasanjem sods.
  .Izmantojot zinashanas programmeshana,nodarija milzigus zaudejumus.
  Bet vinjam jau bez maz piedava labus darbus valdibas droshibas dienestos. Vai Latvija nebija pasutitajs shim noziegumam?Ka citadi izskaidrot sho aizstavibas kampanju?

Draugiem Facebook Twitter Google+