Komentāri

Voldemārs Krustiņš: Politisko gāju putnu laiks 11

Foto – LETA

“Kurš daudz domā, neder par partijas biedru: ar savu domāšanu viņš viegli pārkāpj partijas robežas.” Fridrihs Nīče

Pagājšnedēļ no valdošās partijas atgāja trīs pašreizējās Saeimas deputāti Rībenas un Kursītes-Pakules kundzes, vēl Buiķa kungs. Visi trīs no intelektuāļu aprindām, sabiedrībā labi pazīstami cilvēki. Kāpēc? Es teiktu, ka iekšēju, arī principiālu, nesaskaņu dēļ ar partijas spici. Paši par sevi šādi fakti nepārsteidz, jo vai tad no aizgājējiem netapa Repšes vadītā partija, kurā, starp citu, augšgalā tagad ir bijušais “Saskaņas” deputāts Reskāja k-gs un bijušais nacionāļu partijas ģenerālsekretārs Jakrina k-gs? Cita lieta, un to citi spēki ne bez zināma gandarījuma konstatē, ka “lapas birušas” valdošajam “Vienotības” kokam, turklāt īsā laikā. Bet tādas valodas ir īsteni latviskas – to jau “Mērnieku laiku” ļaudis pamanīja: uz otra nelaimi izstiepies, uz savu saraujies. Patlaban ar triju Saeimas deputātu aiziešanu (neko nesecinot no viņu nākotnes izvēlēm) “Vienotībai” jūtami satricinājumi, šķiet, tūlīt nedraud. “Latvijas Avīzes” lasītājiem, vismaz tā starp citu, der zināt, ka tajās dienās no Repšes k-ga vadītās partijas radītājas biedrības klusi atgāja arī baņķieris Valerijs Belokoņs (Baltijas Internacionālā banka). V. Belokoņs nav “tikai” finansists. Valerija Belokoņa izdevniecība līdz 2000. gadam izdeva piecos sējumos “Latvijas enciklopēdiju”, tātad grāmatas, pie kuru izdošanas Latvijas valdošās aprindas nožēlojami, bet nav ķērušās, jau valsts simtgadei tuvojoties. V. Belokoņa izdevniecība izdeva virkni vērtīgu grāmatu. Acīmredzami viņa interešu lokā ietilpst žurnāla “Otkritij gorod” (galvenā redaktore T. Fasta) izdošana.

Sakustēšana ap politiskajām personālijām signalizē, ka valdošajās kliķēs izdarīti pirmie secinājumi pēc Eiropas Parlamenta vēlēšanām. “Saskaņas” vadonis N. Ušakovs jau devis nepārprotamu mājienu, ka partijas vecbiedri nevar cerēt uz mierīgu personīgā “statusa” (jeb silto vietu?) saglabāšanu.

Notikumi sakarā ar trim “Vienotības” biedriem deputātiem arī mudina domāt, ka īsti vajadzīgo saraksts top un daļēji jau melnrakstā gatavs. Piemēram, Dāldera k-gs tiks liepājnieku ievēlēšanai, piesaistē ar koncertzāli. Kas mums, vēlētājiem? Publiskā apritē turpmāk tiks ievadīti partiju noskatītie Saeimas deputātu kandidāti. Tad nu pats galvenais ir izšķirties, vai tie arī mums un mūsu valstij vajadzīgi. Un pie reizes, vai tie būs pa prātam ģenerāļu Maizīša, Reinika un KNAB ģenerāļa resoriem.

LA.lv