×
Mobilā versija
Brīdinājums +12°C
Ilvija, Marlēna, Ziedone
Ceturtdiena, 24. maijs, 2018
2. decembris, 2013
Drukāt

Māris Antonevičs: Politisko ideju “marodierisms” (14)

Foto - LETAFoto - LETA

Cilvēkus, kas izmanto bezpalīdzīgu situāciju, lai gūtu sev materiālu labumus, mēdz dēvēt par marodieriem. Lai gan šis termins pēc būtības it kā attiecas uz laupīšanu kara apstākļos, to mēdz attiecināt arī uz neģēļiem, kas savai mantrausībai nolēmuši izmantot arī citas nelaimes, piemēram, dabas katastrofas. Arī pēc Zolitūdes veikala “Maxima” sagrūšanas izskanēja bažas, ka kāds varētu iekārot lielveikala drupās palikušās preces, tomēr policija šo teritoriju nožogojusi un rūpīgi apsargā. Marodieri, starp citu, var izmantot arī politiskās jukas, ja atceramies 2009. gada 13. janvāra Vecrīgas nemierus un slaveno izlaupīto “Latvijas balzama” veikalu vai līdzīgus notikumus Igaunijas galvaspilsētā Tallinā, kad tur notika protesti pret bronzas kareivja pieminekļa pārvietošanu.

Šoreiz par cita veida marodierismu, kas ārēji nav tik atbaidošs, bet tāpēc ne par matu cienījamāks, – nelaimes izmantošanu savu politisko ambīciju vai vēlmju apmierināšanai, tajā skaitā, piemēram, kādas sen lolotas, bet ar notikušo nesaistītas idejas popularizēšanai vai, gluži pretēji, gremdēšanai. Var saprast tos, kas Valda Dombrovska demisiju gaidīja un apsveica ar domu, ka valdība tiešām ir līdzatbildīga notikušajā traģēdijā, bet ne tos, kam tas bija tikai labs iegansts, lai beidzot realizētos sen iecerēts politiskais manevrs.

Politiskās intrigas gan Latvijā ir tik ierasta parādība, ka drīzāk būtu pārsteigums, ja sēru laikā tās būtu pierimušas, nevis uzjundījušās ar jaunu sparu. Lai gan partijas it kā vienojušās, ka sarunas par nākamo valdību sāks tikai šonedēļ, jau skaidrs, ka kādam politiskajam spēkam tā ir iespēja beidzot dzēst “sarkanās līnijas”, kādam citam – izdevīgāk pārdalīt ministru krēslus, vēl kādam – izdevīgi pārgrupēties pirms vēlēšanām.

Tomēr bez uzmanības nevajadzētu atstāt arī Valsts prezidenta Andra Bērziņa izteikumus tajā pašā runā, kurā viņš Zolitūdes traģēdiju nodēvēja par masu slepkavību, sprieda par bezatbildību un politiskās sistēmas trūkumiem. Bet jau runas nobeigumā pēkšņi paziņoja, ka traģiskais notikums stiprinājis viņa politisko nostāju: “Skaidri parādījās, ka Latvijas cilvēki ir vienoti. Tur vairs neparādījās tautības. Mēs mēģinām rakstīt kaut kādus jaunus izskaidrojumus savai Satversmei. Cilvēki pierādīja, ka tur viss ir kārtībā.” Tātad Egila Levita rosinātā Satversmes preambula nav vajadzīga, bet kā arguments tās noraidīšanai – lielveikala sabrukšana. Savukārt paša A. Bērziņa rosinātās izmaiņas par varas pārdali starp parlamentu un premjeru gan esot pašā laikā – ar tādu pašu pamatojumu. Nāk prātā salīdzinājums – “uzvaras” pieminekļa nojaukšanas idejas autori varētu paziņot, ka nu beidzot pierādījies – betona konstrukcija jālikvidē, jo tā, iespējams, var apdraudēt cilvēkus. Labāk ar šādu argumentāciju tomēr neaizrauties, jo no tās līdz zaimošanai ir viens solis.

Pievienot komentāru

Komentāri (14)

 1. ĻOOTI labs raksts!Es pat teiktu – kā jums Antoneviča k-gs nebija bail rakstīt un “LA”drukāt?!
  Piekrītu tiem,kuri uzskata,ka b,Bērziņš piedraudēja Dombrovskim lai neciestu Ušaks un lai valdībā ierautu ZZS.Drīz jau pašu būs jāpārvēlē,vajag atstrādāt gan SC,gan ZZS.Mums vēl arvien ir cieņā PSRS nomenklatūra ar netīru,melīgu morāli. Vēlreiz paldies Māri !!

 2. Ja jau .. saka, 54 nonāvētie un ,droši vien, simtiem nelaimīgu cilvēku ir sīkums – ticēsim…..Ticēsim,ka tāds PREZIDENTS ved mūs purvā. SUSAŅINS tāds !!!!NEvajag ticēt naudas rausējiem…..

 3. Repšes partijas nosaukums “Vienoti Latvijai” (VL) arī ir sava veida polītiskais “marodierisms”. Šādu nosaukumu nevajadzēja atļaut reģistrēt.

 4. Sēru koncerta laikā tv diktori nepārtraukti skandināja, ka mēs esam vienoti, parādam savu salied.et.ibu un vienotību. Ar ko tad mēs esam vienoti, ar ko mums japarāda tā vienotība? Ja tur bija domāti krievvalodīgie, tad jāsaka atklāti, ka izņemot Plotņikovu un Naumovu tur krievu mākslinieki nepiedALĪJĀS, kas ir mazāk par 1 % no visiem .Krievi vienoti parādīja, ka viņiem nospļauties uz tādiem pasākumiem un lai tie latvieši vienojas veikt A. Bērziņa solījumus Maskavai.

  • Nu tiem kolonistu pēctečiem ir ”pie kājas”ka no bojā gajušajiem liela daļa ir ”krievvalodī gie” – svarīgakais ir tas,ka TAS notika Latvijā ! Var gremdēt Latvijas reitingu..

   • Atvanojos -”gemdētLatvijas tēlu”( jo te taču krievvalodīgajiem” neērta dzīvošana – neatzīst kolonistu pārākumu)

 5. Mūsu jaunizceptais “vadonis” krāj karstas ogles uz savas galvas. Gan jau tauta to pieminēs.

 6. Kam tik ļoti,ļoti nepieciešama tā preambula . Nu,protams,gribošiem nepamest barokļu sili,jo ko likt virsū
  saviem tukšajiem solijumiem uz vēlēšanām.Bet tās neatvairāmi tuvojās.
  Cik tas viss ir nožēlojami…

 7. Saimnieki prasa – Bērziņš atstrādā. Ievēlēšana izmaksāja ne mazumu, tā kā vēl sagaidīsim ne tādus brīnumus.

 8. Kauns prezidentam! Atbildēt

  Mani visvairak parsteidza A.Berzina nesleptais smaids bridi, kad MInistru prezidents V.Dombrovskis pazinoja par atkapsanos no amata. Brrr…

 9. Kas par apbrīnojami nesakarīgu domāšanu: preambula neesot vajadzīga tādēļ, ka bojā gājuši 54 cilvēki, ar to viss esot kārtībā! Un kaut ko tādu ,dabū gatavu’ valsts prezidents!!!

 10. ..andris bērziņš savu panāca – preambulas nebūs, bet tiks veidota latkrievu nācija. Es esmu pret!

  • pietiek pūderēt mūsu pelēkās šūniņas; tauta (etnoss) veidojas etniskas integrācijas procesā, bet ne okupācijas vai indivīdu klaidonības rezultātā. Tā “politiskā nācija” ir politisko avantūristu sacerēta “novitāte”, ar ko attaisnot savu uzkundzēšanos citām tautām.

Lasītāju aptauja
Gata Šļūkas zīmējums
Gatis Šļūka. Vai sāksies datu plūdi?

No 25. maija Eiropas Savienības valstīs tiek piemērota ES Vispārīgā datu aizsardzības regula. Lai gan tā stājās spēkā jau pirms diviem gadiem, tomēr Latvijas valsts institūcijas nav steigušās regulu saskaņot ar mūsu valsts normatīvajiem dokumentiem. Tieslietu ministrija Saeimā iesniegusi jaunu Personas datu apstrādes likuma projektu, ar kuru paredzēts aizvietot patlaban spēkā esošo Fizisko personu datu aizsardzības likumu. Taču likumprojekts patlaban tiek skatīts Saeimas Juridiskajā komisijā tikai pirms otrā lasījuma un līdz 25. maijam galīgajā lasījumā to nepaspēs pieņemt. Arī daudzas iestādes un uzņēmumi atzinuši, ka nav gatavi regulas ieviešanai. Uzņēmēji uztraucas, piemēram, par regulas nosacījumiem, ka uzraugi no 25. maija varot ierasties ikvienā uzņēmumā un iestādē un pieprasīt parādīt, kādā veidā tiek ievērota Vispārīgā datu aizsardzības regula, arī tad, ja nav nevienas sūdzības vai aizdomu par datu noplūdi vai nozaudēšanu.

Vai baidāties, ka sausais pavasaris ietekmēs jūsu dārza ražu?
Draugiem Facebook Twitter Google+