Mobilā versija
-2.0°C
Renāte, Modrīte, Mudrīte
Otrdiena, 24. oktobris, 2017
2. decembris, 2013
Drukāt

Māris Antonevičs: Politisko ideju “marodierisms” (14)

Foto - LETAFoto - LETA

Cilvēkus, kas izmanto bezpalīdzīgu situāciju, lai gūtu sev materiālu labumus, mēdz dēvēt par marodieriem. Lai gan šis termins pēc būtības it kā attiecas uz laupīšanu kara apstākļos, to mēdz attiecināt arī uz neģēļiem, kas savai mantrausībai nolēmuši izmantot arī citas nelaimes, piemēram, dabas katastrofas. Arī pēc Zolitūdes veikala “Maxima” sagrūšanas izskanēja bažas, ka kāds varētu iekārot lielveikala drupās palikušās preces, tomēr policija šo teritoriju nožogojusi un rūpīgi apsargā. Marodieri, starp citu, var izmantot arī politiskās jukas, ja atceramies 2009. gada 13. janvāra Vecrīgas nemierus un slaveno izlaupīto “Latvijas balzama” veikalu vai līdzīgus notikumus Igaunijas galvaspilsētā Tallinā, kad tur notika protesti pret bronzas kareivja pieminekļa pārvietošanu.

Šoreiz par cita veida marodierismu, kas ārēji nav tik atbaidošs, bet tāpēc ne par matu cienījamāks, – nelaimes izmantošanu savu politisko ambīciju vai vēlmju apmierināšanai, tajā skaitā, piemēram, kādas sen lolotas, bet ar notikušo nesaistītas idejas popularizēšanai vai, gluži pretēji, gremdēšanai. Var saprast tos, kas Valda Dombrovska demisiju gaidīja un apsveica ar domu, ka valdība tiešām ir līdzatbildīga notikušajā traģēdijā, bet ne tos, kam tas bija tikai labs iegansts, lai beidzot realizētos sen iecerēts politiskais manevrs.

Politiskās intrigas gan Latvijā ir tik ierasta parādība, ka drīzāk būtu pārsteigums, ja sēru laikā tās būtu pierimušas, nevis uzjundījušās ar jaunu sparu. Lai gan partijas it kā vienojušās, ka sarunas par nākamo valdību sāks tikai šonedēļ, jau skaidrs, ka kādam politiskajam spēkam tā ir iespēja beidzot dzēst “sarkanās līnijas”, kādam citam – izdevīgāk pārdalīt ministru krēslus, vēl kādam – izdevīgi pārgrupēties pirms vēlēšanām.

Tomēr bez uzmanības nevajadzētu atstāt arī Valsts prezidenta Andra Bērziņa izteikumus tajā pašā runā, kurā viņš Zolitūdes traģēdiju nodēvēja par masu slepkavību, sprieda par bezatbildību un politiskās sistēmas trūkumiem. Bet jau runas nobeigumā pēkšņi paziņoja, ka traģiskais notikums stiprinājis viņa politisko nostāju: “Skaidri parādījās, ka Latvijas cilvēki ir vienoti. Tur vairs neparādījās tautības. Mēs mēģinām rakstīt kaut kādus jaunus izskaidrojumus savai Satversmei. Cilvēki pierādīja, ka tur viss ir kārtībā.” Tātad Egila Levita rosinātā Satversmes preambula nav vajadzīga, bet kā arguments tās noraidīšanai – lielveikala sabrukšana. Savukārt paša A. Bērziņa rosinātās izmaiņas par varas pārdali starp parlamentu un premjeru gan esot pašā laikā – ar tādu pašu pamatojumu. Nāk prātā salīdzinājums – “uzvaras” pieminekļa nojaukšanas idejas autori varētu paziņot, ka nu beidzot pierādījies – betona konstrukcija jālikvidē, jo tā, iespējams, var apdraudēt cilvēkus. Labāk ar šādu argumentāciju tomēr neaizrauties, jo no tās līdz zaimošanai ir viens solis.

Pievienot komentāru

Komentāri (14)

 1. ĻOOTI labs raksts!Es pat teiktu – kā jums Antoneviča k-gs nebija bail rakstīt un “LA”drukāt?!
  Piekrītu tiem,kuri uzskata,ka b,Bērziņš piedraudēja Dombrovskim lai neciestu Ušaks un lai valdībā ierautu ZZS.Drīz jau pašu būs jāpārvēlē,vajag atstrādāt gan SC,gan ZZS.Mums vēl arvien ir cieņā PSRS nomenklatūra ar netīru,melīgu morāli. Vēlreiz paldies Māri !!

 2. Ja jau .. saka, 54 nonāvētie un ,droši vien, simtiem nelaimīgu cilvēku ir sīkums – ticēsim…..Ticēsim,ka tāds PREZIDENTS ved mūs purvā. SUSAŅINS tāds !!!!NEvajag ticēt naudas rausējiem…..

 3. Repšes partijas nosaukums “Vienoti Latvijai” (VL) arī ir sava veida polītiskais “marodierisms”. Šādu nosaukumu nevajadzēja atļaut reģistrēt.

 4. Sēru koncerta laikā tv diktori nepārtraukti skandināja, ka mēs esam vienoti, parādam savu salied.et.ibu un vienotību. Ar ko tad mēs esam vienoti, ar ko mums japarāda tā vienotība? Ja tur bija domāti krievvalodīgie, tad jāsaka atklāti, ka izņemot Plotņikovu un Naumovu tur krievu mākslinieki nepiedALĪJĀS, kas ir mazāk par 1 % no visiem .Krievi vienoti parādīja, ka viņiem nospļauties uz tādiem pasākumiem un lai tie latvieši vienojas veikt A. Bērziņa solījumus Maskavai.

  • Nu tiem kolonistu pēctečiem ir ”pie kājas”ka no bojā gajušajiem liela daļa ir ”krievvalodī gie” – svarīgakais ir tas,ka TAS notika Latvijā ! Var gremdēt Latvijas reitingu..

   • Atvanojos -”gemdētLatvijas tēlu”( jo te taču krievvalodīgajiem” neērta dzīvošana – neatzīst kolonistu pārākumu)

 5. Mūsu jaunizceptais “vadonis” krāj karstas ogles uz savas galvas. Gan jau tauta to pieminēs.

 6. Kam tik ļoti,ļoti nepieciešama tā preambula . Nu,protams,gribošiem nepamest barokļu sili,jo ko likt virsū
  saviem tukšajiem solijumiem uz vēlēšanām.Bet tās neatvairāmi tuvojās.
  Cik tas viss ir nožēlojami…

 7. Saimnieki prasa – Bērziņš atstrādā. Ievēlēšana izmaksāja ne mazumu, tā kā vēl sagaidīsim ne tādus brīnumus.

 8. Kauns prezidentam! Atbildēt

  Mani visvairak parsteidza A.Berzina nesleptais smaids bridi, kad MInistru prezidents V.Dombrovskis pazinoja par atkapsanos no amata. Brrr…

 9. Kas par apbrīnojami nesakarīgu domāšanu: preambula neesot vajadzīga tādēļ, ka bojā gājuši 54 cilvēki, ar to viss esot kārtībā! Un kaut ko tādu ,dabū gatavu’ valsts prezidents!!!

 10. ..andris bērziņš savu panāca – preambulas nebūs, bet tiks veidota latkrievu nācija. Es esmu pret!

  • pietiek pūderēt mūsu pelēkās šūniņas; tauta (etnoss) veidojas etniskas integrācijas procesā, bet ne okupācijas vai indivīdu klaidonības rezultātā. Tā “politiskā nācija” ir politisko avantūristu sacerēta “novitāte”, ar ko attaisnot savu uzkundzēšanos citām tautām.

Monika Zīle: Vērtīgs ceļa spieķis (1)Vai tiešām pienācis laiks saprast, ka nav tādas profesijas, kas garantē palikšanu izvēlētajā nodarbē līdz pensijai?
Uldis Šmits: Bet igauņi...Labāk pieaicināt pāris tūkstošus lietpratēju prioritārā nozarē nekā padarīt visu ekonomiku atkarīgu no viesstrādniekiem
Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Trīs lietas, kas jāizdara vīrietim

Latvijas lielāko pelnītāju vidū šogad pirmo reizi iekļuvis bijušā politiķa Aināra Šlesera dēls Edvards, ar nopelnītiem 10,787 miljoniem eiro sarakstā ierindojoties 6. vietā. Šis fakts publicēts žurnālā “100 Latvijas lielākie pelnītāji”. Lielā pelnītāja godu E. Šleseram sarūpējusi SIA “Regma 1”, kurā viņam pieder 70% kapitāldaļu. Pārējie 30% pieder bijušajam politiķim, viesnīcā “Rīdzene” noklausīto sarunu varonim Aināram Šleseram, viņa sievai un otram dēlam.

Vai piekrītat apgalvojumam, ka vīriešiem pēc 40 gadiem jālieto steroīdi?
Monika Zīle: Garā mēle un īsās rokas (5)Kuplo ģimeņu ieguvums no demogrāfijas veicināšanai piešķirtajiem miljoniem pagaidām neskaidrs
Māris Antonevičs: "Jaunās sejas" gaidotIzmaiņas mediju uzburtajā pasaules kārtībā – izrādās, ka jauni, spilgti līderi ne vienmēr ir liberāli.
Draugiem Facebook Twitter Google+