×
Mobilā versija
Brīdinājums +15.2°C
Ludmila, Laimdots, Laimiņš
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
13. septembris, 2013
Drukāt

Politologi: Premjers ar Jaunzemes-Grendes atlaišanu cenšas uzlabot valdības tēlu, apšauba tās krišanu

LETALETA

Ar kultūras ministres Žanetas Jaunzemes-Grendes (NA) atlaišanu Ministru prezidents Valdis Dombrovskis (V) mēģina uzlabot savu un visas valdības tēlu. Jaunzemes-Grendes atlaišana no kultūras ministres amata, visticamāk, neizraisīs valdības krišanu, jo tas NA nav izdevīgi, uzskata aptaujātie politologi.

 

Problēmas ar vairākiem ministriem

“Tā ir valdības publiskā tēla uzlabošana, ņemot vērā, ka pēdējā laikā vairākiem ministriem bijušas problēmas tieši saistībā ar nespēju uzturēt daudzmaz konstruktīvas un normālas attiecības ar savu nozari. Sākot ar Ķīļa kungu, Sprūdža kungu, tagad ar Jaunzemes-Grendes kundzi,” intervijā Latvijas Radio atzina politologs Juris Rozenvalds.

Tāpat valdībā manāmas Ministru prezidenta nesaskaņas ar jauno izglītības un zinātnes ministru Vjačeslavu Dombrovski (RP). “Rodas jautājums, cik lielā mērā ministri darbojas uz savu roku un cik lielā mērā viņu rīcība ir saskaņota valdības politika,” Latvijas Radio skaidroja politologs. Viņaprāt, lēmums atbrīvot Jaunzemi-Grendi no kultūras ministres amata ir “pietiekami ass solis”.

Savukārt politoloģe Iveta Kažoka aģentūrai LETA norādījusi – lai gan atsevišķi NA pārstāvji izteikuši draudus gāzt valdību, viņasprāt, šāda rīcība nacionāļiem nav izdevīga.

“Tad viņiem nāktos skaidrot, kāpēc Žaneta Jaunzeme-Grende ir bijusi laba ministre (..). Manuprāt, Nacionālajai apvienībai varētu būt diezgan sarežģīti šo konkrēto ministri aizstāvēt savu vēlētāju un plašākas sabiedrības acīs,” LETA sacīja Kažoka.

Vienlaikus politoloģe atzinusi, ka NA ne vienmēr rīkojas racionāli, tāpēc ir grūti prognozēt tās turpmāko rīcību. “Lēmums atkarīgs no tā, vai un kādas sarunas VL!-TB/LNNK līderiem bijušas ar “Vienotību” un premjeru, un vai jau ir kāda vienošanās par to, kas Jaunzemi-Grendi šajā amatā aizstās,” pauda Kažoka.

Opozīcija komentāros atturīga

Arī opozīcijā esošās apvienības “Saskaņas centrs” (SC) Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Jānis Urbanovičs LETA prognozējis, ka Dombrovska valdība turpinās strādāt arī pēc Jaunzemes-Grendes demisijas. Dombrovska valdība, pēc SC līdera sacītā, turpinās darbu ierastajā veidā, taču Urbanovičs sīkāk nepaskaidroja, kāda tā ir, aicinot to prasīt valdības partneriem.

Savukārt Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Augusts Brigmanis LETA atturējās prognozēt kultūras ministres demisijas ietekmi uz valdības stabilitāti. Viņš atzina, ka pagaidām ir grūti paredzēt NA tālākos soļus, uzsverot, ka ar premjera lēmumu prasīt ministres demisiju NA ir dota iespēja pamest nepopulāro un problēmām pārpilno valdību.

Brigmanis nekomentēja, vai ZZS būtu gatava iesaistīties valdības darbā, jo šie jautājumi pašlaik neesot dienaskārtībā.

Par tālāko lems pirmdien

NA Saeimas frakcijas vadītājs Einārs Cilinskis ziņu aģentūrai BNS sacījis, ka piemērots kandidāts ministra amatam būs jāmeklē. Taču šobrīd neatbildēts ir jautājums, vai to darīs NA.

Tāpat Cilinskis atturējās atbildēt uz jautājumu, vai NA varētu izšķirties par iespēju pamest Dombrovska valdību. NA biedru vidū esot dažādi viedokļi, kā rīkoties. “Tie ir jautājumi, kuri ir jāizlemj valdes sēdē,” uzsvēra Cilinskis.

NA valdes priekšsēdētāja vietnieks Gaidis Bērziņš Latvijas Radio atzina, ka apvienība par turpmāko rīcību spriedīs valdes sēdē pirmdien. “Mēs, protams, izvērtēsim visus premjera paustos argumentus, kas ir bijuši par pamatu gan šādam “Vienotības” valdes, gan premjera lēmumam,” atzīmēja Bērziņš.

Viņš izteica cerību, ka šāds premjera solis nav saistīts ar budžeta jautājumiem un NA izvirzītajām prioritātēm – demogrāfiju un uzturēšanās atļauju pārdošanas ierobežošanu. Pirmajā jautājumā progress sarunās ir panākts pretēji tam, kā virzās jautājums par uzturēšanās atļauju piešķiršanu apmaiņā pret ieguldījumiem īpašumā.

Vēlāk Bērziņš žurnālistiem izteicās: NA neizslēdz iespēju, ka premjers šajās brīvdienās vēl varētu pārdomāt savu lēmumu prasīt kultūras ministres demisiju. NA premjera lēmums nepārliecina, un tā uzskata to par nepamatotu.

“Mums ir absolūti neizprotams gan premjera, gan “Vienotības” frakcijas lēmums. Emocionāli varētu to saukt par nožēlojamu, bet profesionāli un juridiski tas ir absolūti nepamatots, jo nedz šajā paziņojumā, nedz iepriekš nekad nekas nav pārmests mūsu ministrei saistībā ar kaut kādiem neizdarītiem darbiem,” akcentēja NA ģenerālsekretārs Aigars Lūsis.

Konflikts ne pirmo reizi

Jau vēstīts, ka premjers šodien paziņoja, ka pieprasīs ministres Jaunzemes-Grendes demisiju.  Formālais gala lēmums tiks pieņemts pirmdien, 16.septembrī. Pirms tam par to tiks informēti koalīcijas partneri. Dombrovskis aicināja NA izvirzīt jaunu kultūras ministra amata kandidātu un uz konstruktīvu darbu valdībā.

Ministru prezidents norādīja, ka kultūras nozarē bija izveidojies nopietns konflikts starp ministri un daļu nozares. Viņš aicinājis ministri rast nesaskaņām risinājumu, taču ministre saslimusi, tad pārstājusi slimot un vēlāk konfliktu nevis mazinājusi, bet gan saasinājusi. Šis nav pirmais ministres konflikts ar nozari, savu lēmumu par ministres demisijas prasīšanu skaidroja premjers.

Konflikts nozarē samilza saistībā ar Grendes-Jaunzemes negaidīto lēmumu no Latvijas Nacionālās operas (LNO) vadības atbrīvot operas ilggadējo vadītāju Andreju Žagaru. Operā iecelta jauna valde – Arturs Maskats, Daina Markova un Inese Eglīte, kura pagaidām ieņems valdes priekšsēdētāja amatu. Tā kā Maskats jaunajā valdē darboties atteicies, uz vakanto valdes locekļa amatu visdrīzākajā laikā tikšot izsludināts konkurss.

Ministre Žagara atlaišanu pamatoja ar to, ka viņš zaudējis ministres uzticību. Tikmēr pats Žagars izteicies, ka plāno vērsties tiesā pret Jaunzemi-Grendi par goda un cieņas aizskaršanu.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+