×
Mobilā versija
Brīdinājums +20.1°C
Ilvija, Marlēna, Ziedone
Ceturtdiena, 24. maijs, 2018
12. decembris, 2013
Drukāt

Politologs: partijas nespēj iztapt prezidentam, kurš apmaldījies kritērijos (26)

Foto - LETAFoto - LETA

Partijas nespēj iztapt prezidentam, bet prezidents ir apmaldījies pats savos kritērijos, viedokli Latvijas Televīzijā par valdības veidošanas procesu pauda politologs Jānis Ikstens.

“Protams, ka prezidentam ir savs vārds sakāms valdības veidošanas procesā, bet parasti tas ir noticis pietiekami klusinātā veidā, partiju sarunās ar valsts prezidentu. Šobrīd nesaskaņas ir iznestas publiskajā sfērā un ir labi apskatāmas,” teica eksperts.

Viņš norādīja, ka līdz šim valdību veidošanā pat vissarežģītākajā situācijā ir ticis panākts akcepts figūrai, kas tikusi virzīta, minot savulaik Andra Šķēles izvirzīšanu premjera amatam.

“Domāju, ka prezidents vienkārši ir apmaldījies pats savos kritērijos,” sacīja Ikstens.

Viņš pauda neizpratni, kādēļ premjeram amatam būtu jāvirza kāds no bijušajiem premjeriem vai pie partijām nepiederošs cilvēks.

“Partijas ir vienojušās atbalstīt cilvēku, kuram ir diezgan pamatīga valdības darba pieredze [Arti Pabriku], kuru pozitīvi vērtē sabiedrība, kurš var nodrošināt to, ka valdība var uzsākt darbu bez lielas iešūpošanās. Tagad tiek paņemta pauze, pretstatā paša prezidenta vēlmei ieraudzīt jauno valdību līdz jaunajam gadam, meklēti kandidāti uz dīvainiem kritērijiem. Tā ir procesa vilcināšana, kas nekādi neatbilst ne labai pārvaldībai ne atbildīgai politikai,” uzskata politologs.

Intervijā Latvijas Radio savukārt Ikstens pieļāva, ka prezidentam padomā, iespējams, ir kāds bezpartejiskais kandidāts. “Visa šī prezidenta Bērziņa meņģēšanās liek domāt, ka tur varētu būt arī kāds bezpartejisks kandidāts viņa azotē,” pieļauj Ikstens.

Ikstens veltīja kritiku prezidenta šā brīža rīcībai attiecībā par valdības veidošanu.

“Tīri teorētiski mēs varam iedomāties, ka pašreizējā valdība novelk līdz nākamajām Saeimas vēlēšanām, jo neizdodas sastādīt valdību, taču es domāju, ka tas nenotiks, jo partijas varētu būt ļoti lielā neizpratnē par prezidenta rīcību. Tad sarunas var kaut kādā brīdī sākt risināties nedaudz citādā veidā, tad prezidentu varētu iepazīstināt ar atsevišķām Satversmes normām par viņa darbību [kas paredz prezidenta atlaišanu], es to absolūti neizslēdzu. Prezidentam tomēr ir jāuzņemas kaut kāda atbildība par savu rīcību un es šobrīd prezidenta rīcībā tādu nesaskatu,” teica politologs.

Ikstens uzskata, ka prezidents nespēj sabiedrībai paskaidrot savas rīcības motīvus.

Jau ziņots, ka otrā Valsts prezidenta sarunu kārta ar Saeimas partijām nav vainagojusies ar premjera nominēšanu. “Vienotības” virzītais Artis Pabriks netika atbalstīts.

Ja prezidentu Andri Bērziņu neapmierinās partiju izvirzītie premjera amata kandidāti, viņš savu kandidātu nosauks 7.janvārī.

Premjera Valda Dombrovska (“Vienotība”) valdība demisionēja Zolitūdes traģēdijas dēļ.

Pievienot komentāru

Komentāri (26)

 1. Prezidenta kungs māca jums dēli :”Septiņreiz nomēri ,vienreiz nogriez vai arī nestreb karstu”,kas notiek ar latviešu mentalitāti.
  Tad nebūtu sagrieztu kuģu,sabrukušu Maksimu ,banku un laulību par korupciju sodītu amatpersonu.
  Mācieties…tauta ,vēl viņš sacīja: “turpiniet STRāDāT!”

 2. Protams ,pie visa vainīgs PREZIDENTS ,kas neizvēlējās PABRIKU ,kurš ,tāpat kā savulaik GORBUNOVS ,dikti patīk Latvijas “daiļajam dzimumam” VIENOTĪBAI un viņas pārstāvjiem intrneta komentāros tas dikti kremt PS. Vai sievas kundze arvien vēl nav atgriezusies ?

 3. …Patreiz Latvijas sabiedrībai ir vajadzīga kreisa latviešu partija… Tu nonāc kautkādās dīvainās pretrunās. Izlasi vēlreiz savu komentāru . Kur nu vēl “kreisākas “partijas par pašreiz SAEIMĀ sēdošajām .Gandrīz sarkanas.

 4. Cik ilgi var mūs turēt par „muļķīšiem”?
  Bērziņa shēma skaidra. Galarezultātā viņš grib ielikt par premjerministru Rinkeviču. (ar to ir problēma – viņš formāli RP biedrs, patiesībā dzied MaskawKremļa diesmu un ir tā darbinieks). Līdz Saeima vēlēšanām RP pievienosies Vienotībai, tad būs O.K. Tātad pagaidām uz posteni var iet Pildegovičs. Tas viņam KOLOSĀLS karjeras lēciens. Būt patstāvīgam? – ne mazākās cerības. Pēc Bērziņa organizētā Valsts apvērsuma nākošajā Saeimā obligāti koalīciju vadīs SC un ZZS. Kādi rezultāti ir Rīgā mēs redzam. Salūti un tukša kase. ( pirms Ušakova Rīgai bija uzkrājumi 100 000 000= simts mio.) Latvijas parāds, ja valdīs Ušakovs , dažos gados sasniegs desmitiem Miliardu. Vajadzētu mēģināt nepieļaut, Bērziņam realizēt šo plānu.

 5. Prezidents laikam tiešām grib paturēt kā valdības galvu Dombrovski. Viņš negrib riskēt ar Pabriku. Bet, varbūt, prezidentam vajag ļaut Vienotībai izgāzties kopā ar Pabriku. Vienotība ir jau sakrājusi tik daudz mēslu savā pagalmā, ka tā jau ir nodrošinājusi izgāšanos nākošās saeimas vēlēšanās. Patreiz Latvijas sabiedrībai ir vajadzīga kreisa latviešu partija. Esošās kreisās partijas nav pratušas izvairīties no izblamēšanās. Izņēmums nav arī Saskaņas centrs.

 6. Īkstīti, nu nemocies, stājies beidzot savā jenotībā. .. mums prātu!

  • bet tu, huļigančik, iemācies pieklājīgi izteikties! Neaizraujies ar tulkojumiem no “atbrīvotāju” frāzēm; tās skan reti riebīgi…he he!

 7. Nez kāpēc ir paredzēts prezidents, kas izvēlas premjeru. Tad jau būtu jāieraksta Satversmē, ka prezidents apstiprina svarīgākās partijas izvirzīto kandidātu neatkarīgi no kandidāta reputācijas, zināšanām un izglītības.

 8. Prezidents, pēc manām domām, cenšās novest pie domas par pirmstermiņa jaunajam vēlēšanām. Tādas domas jau ir izskanējušas Krievijas centrālajā presē. Tādā gadījumā vēlēšanu rezultāts būs atkarīgs no uzticamas balsu skaitīšanas komisijas. It sevišķi nopietni tas ir šajā juku momentā.

 9. Marasmātiķis Bērziņš palicis aizdomīgi aktīvs. Laikam saņēmis norādījumus no PSKP CK ģenerālsekretāra ! Un centīsies ievilkt premjera krēslā sev ideoloģiski tuvu cilvēciņu . Nu bet kāda domāšana ir komuņagām, to mēs skaidri zinām —- miljoni un miljoni noslepkavoto,izsūtīto un badā nomērdētu savas paša tautas cilvēku.

 10. PALDIES ĪKSTENA KUNGAM – SKARBI, BET PATIESI VĀRDI UN VĒRTĒJUMS ŠOBRĪDĒJAI PREZIDENTA RĪCĪBAI!!! PALDIES!!! Tagad jau nu nebija un NAV ĪSTAIS LAIKS šādām peripētijām ap jaunās valdibas veidošanu!?? PILNĪGI GARĀM!!! VAI TĀDU “prieku” prezidents grib sagādat vēlētājiem uz Ziemssvētkiem un Jauno gadu??? LAIKAM!!! Pabriku noraida viņa operativitātes un konsekvences dēļ vai ir kaut kas TĀDS, kur Pabrika kungs ir PALICIS pie savas pozīcijas, JO nevar būt tā, ka viņa darbu labi vērtē sabiedrotie un NATO, bet valsts prezidents NĒ!?? TĀ VIENKĀRŠI NEVAR BŪT!!! ĻOTI DAUDZ NEATBILDĒTU JAUTĀJUMU!?? ĻOTI!!! Un vēl viena SLIKTA nianse mūsu varas elitē – KAMĒR cilvēks strādā sava postenī un viņu nekur NEIZVIRZA, VISS OKEI!? Tikko viņu izvirza, tā NEZIN NO KURIENES UZRODAS KAUT KĀDI NOKLUSĒTI VĒRTĒJUMI DUBĻU VEIDĀ UN TOS BEZ ARGUMENTIEM MET VIRSŪ…Nu var jau arī NEPATIKT AIZSARDZĪBAS MINISTRA IZTEIKUMI par apdraudējumiem tautai un valstij… TAČU SAKU PALDIES PAR TO MINISTRAM!!! Ja BŪTU vairāk atklātības un patiesīguma (protams iespēju robežās!), tad daudz kas būtu labāk un mēs nebūtu pabijuši tajā bedrē tik dziļi… Jaunajā valdibā NOTEIKTI JABŪT ARTIM PABRIKAM, ja jau TĀDS kā Kozlovskis ir tik “LABS”…

 11. Ne velti ir teiciens:”Nepateicība, pasaules alga”. To var pilnībā attiecināt uz Dombrovska valdību. Kad bija krīzes kulminācija, visi lielie politiķi un gudrinieki viņam nometa varu pie kājām. Jā, nepopulāri, bet viņš spēja pacelt un sakārtot šo valsti. Tagad, kad ir radīts zināms valsts stabilizācijas periods, Dombrovskis un viņa komanda tiek lamāta un gānīta un viņi nevienam vairs nav vajadzīgi. Arī prezidentam Bērziņam! Vai nav paradokss? Laikam latvieši tiešām nav pelnījuši savu valsti, ja tā var visus un visu apliet vienīgi ar dubļiem, katru dienu meklējot tikai utis savā kažokā. Neesmu Vienotības fans un nekļūdās tikai tas, kurš neko nedara, bet te komentāros skaisti kritizē citus. Tomēr padomiska pārliecība vai citādi uzskati vēl nedod tiesības nomelnot pašiem savu valsti.

  • Galvenais, ka Dombrovska lamātāji aizmirst, kādā bedrē ļaudis Latvijā iegrūda premjers Godmanis (gan pirmajā piegājienā 90. g. sākumā, gan pēc tam – ar Parex). Tā “varoņdarbus” tauta aizmirsa ātri, bet nu tik lamāt Dombrovski. Ja 90.g. sākumā Godmaņvaldīšanas laikā netiktu brutāli izlaupīta nacionālā kopmanta, mēs nebūtu 4. nabadzīgākā valsts ES.

  • Piekrītu , ka V.Dombrovskis veicis lielu dabu Latvijas izvešanā no krīzes . Taču mani izbrīna , ka arī Jūs atkārtojat viņa “nodrāzto” teicienu par varas nomešanu pie kājām . Ja mani atmiņa neviļ, toreiz tika nominēti divi kandidāti premjera amatam – Dombrovskis un Zalāns no TP .Ja es kaut ko esmu sajaucis , tad ļoti atvainojos , bet vārdi par “varas nomešanu” ir mīts .

 12. Un kuri tad pasūta šīs aptaujas? Varbūt tās tiek veiktas bez maksas,sabiedriskā kārtā un tāpēc šo aptaujātāju ir saradies tik daudz (neviens tikai nav aptaujājis ne mani,ne manus draugus un paziņas)? Bez tam,premjeram nebūt nav jābūt no pašreizējiem Dombrovska valdības ministriem! Ņemot to vērā,nevis Jāņa uzskatus, “Vienotība” tad arī izvirzīja kā vienu no trim premjera kandidātiem “tikai “Vienotības” ierindas biedru un “tikai” bijušo Dombrovska valdības ministru un pašreizējo Eiropas parlamenta deputātu! Dažreiz tā gadās!

 13. Vai drīzāk Vienotība pati nav apmaldījusies Māstrihtas kritērijos?

 14. Nav ko te precizēt. Kariņš nav Dombrovska valdības ministrs, bet Pabriks ir un viņam ir augstākais reitings aptaujās. Kas vēl nav skaidrs?

 15. Precizēsim. Lielākais sabiedrības atbalsts ir Krišjānim Kariņam (un ir par ko).Pabrikam ir lielākais Vienotības piebalsotāju partiju atbalsts! Diemžēl,arī Kariņa gadījumā,līdzi nāktu viss Vienotības bezmaksas pielikums! Jau ir atskanējušas balsis,kurus ministrus,kā labu labos,vajadzētu atstāt!

 16. Prezidents vēl okupācijas laikos apmaldījās kritērijos. No tiem laikiem grozās kā Pēterbaznīcas torņa gailis, sekojot dominējošo vēju virzienam.

 17. Ļoti vienkārši, gaidīt 7.janvāri 2014.g. pareizcitcīgo ziemasvētku datumu. Lai prezidents nosauc savu premjera kandidātu, un saeima balsojumā to izgāš. Prezidentam atliek tikai demisonēt un iet pensijā.

 18. Ja ar partijām tā pašvakāk,tad beidzot sagaidījām vismaz prezidentu,kurš neklanās ne TP,ne V priekšā! Laba pārvaldība un atbildīga politika nav obligāti saistāma ar Vienotību!

 19. Tu tāpat kā Bērziņš BEZ PIERāDīJUMIEM un ARGUMENTIEM mēģini pierakstīt Jkstenam Vienotības advokāta lomu. Tas viss stipri ož pēc padomju laika slavenās apsūdzības “pretpadomju aģitācijā un propagandā”. Tur arī argumentus nevajadzēja, tur jums abiem ar Bērziņu viedokļi sakrīt. Laikam jau esat
  politiski domubiedri, bet neesi pamanījis, ka laiki mainījušies un lai kaut ko noraidītu, pie tam pārkāpjot Satversmi, ir jābūt ļoti nopietniem pierādījumiem.

  • ai,ai,ai, tiešām kādreiz bija tikai viens pareizais vadošās un valdošās partijas viedoklis – kā redzams tagad šo lomu par varītēm cenšas pārņemt Vienotība un tās trubadūri. Visi citādāk domājošie ir partijas un tātad arī tautas ienaidnieki un izsūtāmi vismaz uz Pampāļiem, ja ne pat uz Zilupi

 20. Izskatās, ka “politologs” pats krietni apmaldījies savos Vienotības galma advokāta spriedelējumos…

 21. Pabrikam ir lielākais sabiedrības atbalsts no visiem ministriem. Arī visas koalīcijas partijas bija apstiprinājušas, ka ja Pabriku izvirzīs prezidents, tad viņa kandidatūru atbalstīs. No veselā saprāta viedokļa Pabriku prezidentam vajadzēja izvirzīt, jo tā saka Satversme. To prasa arī politiskā atbildība. NEIZVIRZīJA! Šorīt 2 prezidentam pietuvināti juristi (Bērziņš un Pleps) LNT visādi mēģināja attaisnot prezidenta rīcību, bet nopietnu argumentu nebija. Tāpat kā nebija kritēriju. Secinājumi: par prezidentiem nedrīkst likt izbijušus komunistus, bijušos padomju sistēmas pārstāvjus ar vecu domāšanu, kas uzrāda autoritārisma tendences. Šobrīd mums ir parlamentāra republika, kurā toni nosaka partijas un parlaments, bet nevis prezidenta patika vai nepatika.

Draugiem Facebook Twitter Google+