Viedokļi
Feļetoni

Egils Līcītis: Polinisms valdībā. Premjers iesaka valsts budžetu pildīt ar poļu zlotiem un citām valūtām 16


Feļetonists Egils Līcītis
Feļetonists Egils Līcītis
Foto – Dainis Bušmanis

Brāļi un māsas! Par mūsu grūtībām, par dzīves pasliktinājumiem, ko sagādā valdība, un valstī notiekošām šahermaher būšanām apzinīgi pilsoņi nereti turēja pie vainas sievietes, bijušos komūnistus, čekas pakalpiņus vai Maskavas roku.

Tikai jaunākie Latvijas Zinātņu akadēmijas atklājumi liek saslēgties secinājumiem, kas īstenībā ir par pamatu gausinātai valsts attīstībai un sliktai pārvaldībai. Tā ir Latvijas administrācijas pārpoļošanās! Vēstures zinātņu doktore Dagnija Tūtere apgalvo: krievi izturēja mongoļu–tatāru jūgu, latvieši sabruks zem poļu spiediena. Akadēmiķis Spārītis piebalso – tā viš ir!

Radzivilieši kādreiz ielenca Rīgas mūrus, bet tagad ir tikuši iekšpus. Kuru ministru ņem, tas nav no mūsu Zītaru dzimtas, nav čipēts un verificēts kā tīrs latvietis, bet ar poļu saknēm un atsities dzjadekā (vectētiņā). Kutelīgā situācijā Ministru prezidents, naczelnik panstva (valsts priekšnieks) ir pans Kučinskis, viņa līdzstrādnieki – Rišards Kozlovskis, Edgars Rinkevičs un pat izglītības ministrs Latvijas valstī ir Karels Šadurskis, un iepriekšējā režīmā darbojās brālēni Dombrovski. Kas valda Saeimā? Divi Latkovski, arī autentiski poļu partneri.

Kur vajadzēja būt latviešu darba tautas valdībai, kas ar atbildības sajūtu celtu un pildītu lielus un mazus uzdevumus, tur visur noteikšana minoritātei, importa politiskajai elitei, kam mēs, agrārieši, esam atdevuši varu.

Savā tēvijā nedzīvo 20 miljoni poļu, bet tas nenozīmē, ka mītnes zemēs intūristiem akurāt atdod visus stratēģiskos posteņus, ko viņi pastellējuši. Protams, nākamais Austrijas prezidents var būt cēlies no Igaunijas Pidulas komunāles vai iepriekšējā Igaunijas prezidente – daiļa latviete, bet tas ir veselīgs pastiprinājums vietējam dzīvajam spēkam. Tikai mūsu valsts ēka izbūvēta kā viens riktīgs poļu viesu nams! Jājautā, kāpēc taisni poliskais īpatsvars Latvijas valdībā netiek atsvērts ar suitu, lībiešu, latgaļu, čigānu, citu mazākumtautību papildspēku pārstāvību? Pat Mojšes Rabinoviči nav iekārtoti šīs valsts direktoru vietās!

Nemaz neminēsim to, ka nacionāla valsts jāvada cilvēkiem, kas nāk no mūsu senlejām, kam dārga dzimtā valoda, pilsdrupas un cita tēvutēvu radītā infrastruktūra, kultūrvēsturiskais senču mantojums. Kas famīlijas vārdā valkā Ozolu vai Liepu, Bištēviņu vai Reneslāci, kas nenoliedzami apstiprina tīrasiņu simtprocentīgu latvisko identitāti. Šādi ļaudis vajadzīgi priekšgalā, kas visai pasaulei stāstītu par latviešu unikalitāti un sevišķām tautiskām tradīcijām.

Saistītie raksti

Bet poļu sekcija – ko viņi kultivē? Atvainojiet par manu franču valodu – droši vien vadās pēc Varšavas norādījumiem. Nesen premjers Kučinskis ieteica valsts budžetu pildīt ar poļu zlotiem un citām svešzemju valūtām. Uz tirgiem plūst poļu lētais ēdamais, bet kupči izved no Latvijas to labāko. Gaidi, kad mīļam Vējonīšam izraus no rokām virspavēlnieka zizli un pārvērtīs cittautieti par vojevodu!

Būtu viņi patrioti un pārtautoti, diegtu mainīt uzvārdus pret glītākiem latviskākiem. Tādā vīzē Kučinskis kļūtu tautiski skanīgs Kaudzītis, Kozlovskis – Āzītis un Rinkevičs – Riņķa kungs. Nudien, bail minēt, kāds izklausītos latviskais ekvivalents Šadurskim, bet viņš zagsā var pārsaukties, teiksim, par Kārli Melno. Uz to žureka strēbēji, golubcu nolocītāji nesteidzas. Dziekuje, itin kā nepietiktu ar izpildu un lēmējvaras polonizāciju – kā sauc Augstākās tiesas priekšsēdētāju? Viņa godība pans Bičkovičs!

LA.lv